zerowastechef.com
How to Eat Apples Nose to Tail - Zero-Waste Chef
At the farmer’s market this past Sunday, my daughter MK bought not-so pretty apples to bake pies for the meal she would prepare Monday in our community kitchen. She also suggested I write a blog post about uglies (she’s a smart one!). At $1 per pound for these cosmetically challenged apples—compared to $2.75 per pound …