tera.mk
Макрон би ја поддржал Меркел за шеф на Европската комисија
Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека ќе ја поддржи германската канцеларка, Ангела Меркел, да биде шеф на Европската комисија, ако таа сака. Макрон рече дека Европската Унија има потреба од некој силен на чело на Европската комисија, но додаде дека поради пријателскиот однос што двајцата го имаат, тој не сака да влијае врз Маркел.Read More