shtet

Arsyet njerezore qe cojne ne ndryshime te paplanifikuara politike dhe qe per rrjedhoje lene gjurmet e tyre ne historine dhe fatin e popujve jane te pafundme dhe shpesh edhe banale. Kush mund te me binde se fati i Evropes nuk do ishte ndryshe sikur Hitleri te mos ishte ne krye te nje partie naziste gjermane? Kush mund te pohoje me siguri se fati i Turqise nuk do ishte tjeter nese Ataturku nuk do ishte percaktuar per nje shtet laik te cilin sot pjeset me fanatike te shoqerise turke po e kthejne pas. Po sikur kete projekt ta kishin zbatuar 50 vjet me pare sikunder edhe kane tentuar, a do ishte i njellojte fati i Greqise, i Qipros ose i Lindjes se Mesme? Ndoshta jo. Cilet grupe dhe cilat familje do ta kishin realizuar pavaresine e Shqiperise ne 1912 sikur Ismail Qemali te mos vendoste te largohej nga Turqia pasi e rrahen ne parlamentin turk duke e akuzuar per korrupsion? A do kishte marre Shqiperia nje rruge tjeter nese ne vend te Princ Vidit do ishte caktuar nje monark tjeter evropian, me karakter te forte dhe me te vendosur, te themi nje francez, nje anglez ose nje italian? A do ishte rikthyer Ahmet Zogu ne pushtet nese nuk do ishin vrare ne prill 1924 dy shtetas amerikane ne Mamurras, ne rrethana ende te panjohura qe sherbyen si shkak per Revolucionin e Qershorit te Fan Nolit? Kush mund te thote se cdo te ndodhte me Shqiperine sikur mbreti Zog te mos kishte vendosur te arratisej ne prill1939? A do kishte marre Shqiperia rrugen qe mori drejt komunizmit? Une them jo. Por kjo ka ndodhur. Zogu u arratis dhe Shqiperine e dominuan forcat prekomuniste, edhe si reagim ndaj nje regjimi qe kishte nisur te kalbej dhe te behej i papranueshem sikunder ishte rasti i qeverise se Zogut ne fund.
—  Hena e Shqiperise. Ben Blushi.

anonymous asked:

Privati apo shteti me mire sipas mendimit tend?

Tani sipas mendimit tim nqs ke mundesi ekonomike: privat, msimi zhvillohet per mos t then me mir se ca behet n shtet (me aq sa m kan then t gjitha shoqet e shoket me t mdhenj) privati ta ben jeten me t thjesht per t vetmen arsye qe profesoret nuk vuajn per lek dhe s kan pse t mbajn kunja dhe s ke pse e vret mendjen obob s me ka qef ai presori se nuk e kisha mendjen nje her n msim dhe e mban mend akoma. nqoftese do shkosh jasht nje pesh kan si privat si shtet kur marin vesh qe i ke ber n shqiperi. Po qe ktu n shqiperi esht krijuar idea qe privati esht vetem per ata qe s kapin dot shtet dhe basically po pretendove per shtet esht njelloj sikur t jesh duke pretenduar per n Harvard xp

Originally posted by georgetakei