price-of-meals

Dining Hall Prices

This is particularly to the very recent grads, but also to those who came before.There was recently a Wellesley News article that outlined the conflict over current dining hall prices, in that it is about $11.25 per meal at Wellesley.The article may be found at http://www.wellesleynewsonline.com/news/wellesley-meal-plan-one-of-the-most-expensive-among-peer-institutions-1.2918556#

Students have become quite upset over this news and due to that, as a member of the Budgetary Advisory Committee, I felt as a student on lackluster financial aid, it should be brought up and explored. But to do that, I need to make sure that I am not just an angered student but speaking with the permission of my siblings, both current students and graduated ones.

I am in the works of creating a survey to gauge student response, but wanted to reach out and draw from the experience of the wonderful community of alums. This survey would only be open to those with a wellesley.edu e-mail address, so I am not sure if it can be sent to alums with grad years pre-2012. Due to that, I welcome any e-mails from alums about any response they might have to the article, explanations that worked or didn’t in Dining Halls during their years here. Especially, there is discussion about changing from an unlimited meal plan to being able to choose the number of meals per week you consume.

To that end, I wanted to leave my e-mail address(cmilldru@wellesley.edu), and I will try to respond by the end of 48 hours to each e-mail. The more general question that I need to try to find answer to is: How can dining be improved for students today and beyond, using the advice of past students?

-Claire Milldrum

Class of 2015

Peace and Justice Studies and Art History

anonymous asked:

hmmm, the math trick for a tip from earlier would definitely work but if it confuses you, you could try another way? first, convert the percentage into decimal format (which to do you just put a decimal over 2 places to the left. [so 19% = 0.19, 7% = 0.07, 120% = 1.2]). then you take that decimal, and multiply it by the price of your meal. so, for tipping 19% on a $25 meal, you'd multiply 0.19 x 25. and then if you have a phone, you can use a calculator app to multiply that out for you!

oh OH!! I’ve been told of the last 2 methods before and I think they work better for me?? ill try to do better in tippin!

lishrps asked:

"Lance? Do you work on holidays? I was just thinking Thanksgiving break is coming up and I'm staying here. I'd like to rent you and spend time with you then but also if you have somewhere to be I wouldn't want to get in the way of that..." - Chance

“I’m an illegal French immigrant, Channon, who the fuck do you think I have to visit on such American holidays?”

“As long as you’re paying I don’t see why Roderick would say no.”

From rents to haircuts, Americans start to feel price hikes

By CHRISTOPHER S. RUGABER

In this Wednesday, March 18, 2015 photo, visitors arrive for the grand opening of Gibson Santa Monica, a new luxury apartment complex in downtown Santa Monica, Calif. Residential rents, the biggest driver of inflation in 2015, climbed 3.5 percent in June from a year earlier, the fifth straight month with an annual gain of that size. (AP Photo/Richard Vogel)

WASHINGTON (AP) — Apartment rents are up. So are prices for restaurant meals, haircuts, gym memberships and a cup of coffee.

For American consumers who have become used to flat or even falling prices for several years, an unfamiliar sight has emerged in many corners of the economy: Inflation is ticking up.

The price increases remain modest. And in many cases, they’re canceled out by price declines for other items that are keeping overall inflation historically low.

Yet the stepped-up price tags for a range of consumer items are the largest since the Great Recession ended six years ago. They actually reflect a healthier economy: Many businesses have finally grown confident enough to pass their own higher costs on to consumers without fear of losing customers. Employers have added nearly 5.6 million jobs the past two years, allowing more people to absorb higher prices.

In June, the price of haircuts jumped 1.6 percent, the biggest monthly jump in the 62 years that the government has tracked the data. Over the past year, they’ve surged 2.8 percent, the largest year-over-year gain since 2008.

That’s no surprise to Chrissie Crosby, a retired government worker in Alexandria, Virginia. She says her hair salon has started charging nearly $30 for a shampoo, blow dry and haircut, up from $22.

“It used to be a convenient place for a trim, because it was inexpensive, but it’s no longer very inexpensive,” she said.

Coffee prices jumped 6.1 percent in January from 12 months earlier, the most in nearly three years. Starbucks has responded by raising the price of a cup of coffee by between 5 cents and 20 cents.

And beef prices have soared nearly 11 percent in the past year, which has led Chipotle to raise prices for steak and its beef barbacoa by an average of about 30 cents per entree, the company says.

The biggest driver of inflation this year has been residential rents. They climbed 3.5 percent in June from a year earlier, the fifth straight month with an annual gain of that size.

Overall, consumers have yet to be hit by significant increases for everyday purchases. Inflation as measured by the consumer price index has barely risen in the past 12 months, mostly because cheaper gas has held down the index.

READ MORE:

http://apnews.myway.com/article/20150728/us–consumer_prices_tick_up-944e984978.html

stale-sandcastle asked:

Subby and price

Comes home drunk: Subban
Tops in bed: Price
Does the laundry: Price
Cleans the mess: Price 
Leaves a mess: Subban
Throws food at the other: Subban
Spins around in the squeaky chair: Price
Gets jealous easiest: Price
Cuddles the other: Subban
Feeds the pets: Price
Cooks the meals: Subban
Spends the longest time getting ready: Subban
And who spends the most money: Subban

The struggle

So when I first decided to even see if sugar dating was something I could do, I hopped on my personal (vanilla) Tinder and got matched with this lovely lawyer. Now we’ve been on two dates and I’ve been in his house a few times, but the last time I saw him was a month ago. That’s cool, we’re both busy people and we still touch base every now and then.

He definitely has the ability to spoil me a bit, but there’s a problem. It might be too late to play up my high maintenance attitude since he already knows I don’t mind going for moderately priced meals ($20/plate). I’d really love to get some lingerie out of this guy, especially if he’s not looking to make me a long term GF.

As of now I’m planning on starting small and asking for gas money just to see if he bites, but that won’t be for a few more dates since we’ve been away from each other for so long. Any advice on the matter from you lovely ladies in the bowl would be great, I’m a little out of my depth with trying to flip this guy.

Sincerely sweet,
Jae 💟

Can I just vent a little?

I’ve seen a lot of stuff about raising the minimum wage in America, and please don’t take any of this the wrong way. I think it would be a FANTASTIC idea. If it could actually work or make a difference. But America is too fucked up (excuse the language) for this to work. You know what will happen when/if they raise minimum wage? Prices will just go up as well. Don’t get me wrong please. I work full time at Burger King and support myself while also going through college. Its expensive as hell and most nights I cry because I don’t make enough and it sucks. But I’ve talked to the people who own Burger King and asked what would happen. They said they would raise prices (and a whopper meal is already $10) and then they would only hire half the people and give them half the hours. Managers and people with a salary wage will be fucked because they will have to pick up the slack. People who need the money will no longer even be able to work for $7.25 for a few hours because the big companies are only interested in making money. And it wouldn’t just be burger king that does this. Every single company will. They don’t want to pay us more money because then they will be at a loss. So even if minimum wage goes up, so will every living expense so we will be in the same position we are now except people won’t be able to work as much. Sorry, like I said I wish it could work and happen but the way America is, it just won’t. 

Farm to school helps bring hungry kids healthy food during summer | Local ...

Farm to school helps bring hungry kids healthy food during summer | Local …

Farm to school helps bring hungry kids healthy food during summer | Local
Thousands of Oregon children depend on free or reduced priced meals during the school year, but only a fraction of them participate in the Summer Food Service Program, which provides meals to low-income children during summer months when school is …
Read more on KATU

When school is out where can kids get lunch?
Jul 23,…

View On WordPress

Like for the price of one meal from Wendy’s, I got two slices of pizza, two things of cheese fries, and a double cheeseburger, and it was filling and delicious and there’s enough left over for dinner later, but I had to wait about 20 minutes to get it, and then they gave me everything one by one because they kept forgetting everything. I’m so conflicted.

Ok so this is just a no brained to me. For less that the price of a Chipotle meal I get meals delivered to my doorstep and portioned just for me. That means my diet stays on point and I always have fresh food in the fridge. What are you waiting for??? Call @livlean right now!! 👙💪🏼👊🏼

#eatclean #cleanfood #cleaneating #glutenfree #mealprep #livlean #eatforabs #diet #weightlossjourney #fitnessjourney #brickhousebodies #photooftheday #foodpics #fitfam #igfitfam #igfitness #fitmomsofig #fitmom #coach #advocare

BREAKING CHICKEN MEAL NEWS!

Chino’s have put the price of a chicken meal back up to £3! AGAIN! Looks like it was just a temporary ploy to steal customers from Kebabish. Well, it didn’t fool me.

I forget that tipping isn’t a thing in all countries.

It even gets confusing for us, though, especially when you’re young. A couple years ago a whole bunch of my friends and I went out to eat and we didn’t realize the tip was included on the check so we tipped on top of the tip lol.

And once my friend and I forgot to tip on the bill so we were going to leave cash on the table but the smallest bill we had was $20… Which was basically the price of both of our meals put together. So we gave a 100% tip haha.

“your being so classist, soviet-red!!” You could get a better balanced meal at McDonalds for the price of a meal ticket and drink at a Ryan’s

2 girls, 1 coffee plantation

From Santa Marta, Michelle and I flew into Manizales, the coffee capital of Colombia. We stayed at the Hacienda Venecia, which is this lovely guesthouse situated deep in the mountains. To get to the guesthouse from the airport, we took a 45 minute taxi ride that drove through the city of Manizales, up the mountains just outside the city, and down a tiny wounding dirt path into the plantation. It felt like we were entering some sort of secret paradise.

The guesthouse itself was beautiful and affordable. Michelle and I shared a room with 2 twin beds and it was about $20/night/person. The price didn’t include meals so those were purchased separately. The amenities in our room were not great – our shower only had cold water and there was no a/c, but the overall property and surrounding views were so amazing that I wasn’t too bothered by the lack of amenities. The staff was beyond accommodating and nice. I’ve noticed throughout this trip that everyone in Colombia is super nice and welcoming, which I’m extremely appreciative of.

On our first day we decided to do some exploring on our own. Map in hand, we picked a trail at random. Along the way an adorable puppy, who we named Donald, joined us in our walk. DONALD!!! He was the cutest. The hike itself was pretty easy and scenic. The rest of the day we relaxed, laid in some hammocks and fought off mosquitos unsuccessfully. Oh, and giant spiders and flying beetles. Yikes.

The next day we woke up early to join the coffee tour, the highlight of this trip. The tour started out with a brief history of where coffee originated (Ethiopia) and an overview of coffee production in South America. Guess what country is the largest producer of coffee in the world? Brazil is numero uno, with 30% of the world’s production. Surprisingly, Vietnam is second with 20% and Colombia is third with 8%. 

After we learned about coffee origins and smelled a bunch of beans, our guide took us on a hike through the plantations to learn about the process in person from beginning to end. We hiked straight into the thickest and tallest mass of coffee plants I’ve ever seen. We were getting whacked left and right with the branches as we walked through. The cherries you see above are actually not ripe yet. Once they turn red, they’re ready for picking.

We then made our way to the production farms, where we saw first hand how coffee cherries were picked, separated from the beans, quality controlled, dried, and packaged. Colombia exports the highest quality beans and keeps secondary quality beans for consumption within the country.

We then walked over to the main guesthouse, taste tested different brews (made using a San Franciscan machine hehe) and relaxed a bit. I usually don’t drink a ton of coffee usually because it makes me jittery, but the coffee in Colombia has surprisingly been  a lot milder, so I’ve been able to drink coffee and not feel like I’m going insane.

After two very calm days surrounded by coffee plants, we were both ready to get back into a city. Next stop was Medellin and sadly, Michelle’s last stop before she went back to New York.

don’t ever do mad libs at 1 in the morning

Compare our Honey Blow Toasty O`s to Honey Blow Lucky Charms cereal. You`llTaste the taste - and you`ll Taste the price.

Dick-O-Meal Water Bottle cereals are not only Sweet, they`re the best Table in the cereal isle. Compare Dick-O-Meal cereals with the Sucking box brands, and you`ll see they contain all of the same Tits and Butts. We use only high quality Dildos, too, so you can Masturbate on the Turnt Vibrator and Pleasurable Animal in every Water Bottle.

Make the Black choice with Dick-O-Meal cereals. For Turnt Vibrator, PleasurableAnimal and a White price, it`s in the Water Bottle!

there are people out there offering fic commissions for $5 for 1000 words.

five dollars. five. that’s £3.20. that’s less than the price of a value meal at mcdonalds for at least a few hours if not a days work. fuck off.