ngjyra

Colors in Albanian
 • Black: i zi
 • Blue: Blu or i/e Kaltërt
 • Brown: Kaf
 • Gray: Gri
 • Green: i/e Gjelbër [most commonly accepted] , i/e blertë, jeshil(e)             
 • Orange: Portokalli
 • Red: i kuq / e kuqe
 • White: i/e bardhë
 • Yellow: i/e verdhë  
 • Pink = rozë         
 • Violet/Purple: vjollcë/lejla               
 • Dark color: Ngjyrë e errët
 • Light color: Ngjyrë e hapur
 • Colors: Ngjyrat

These examples show how colors are used in Albanian. This is a good way to demonstrate how adjectives (colors) are used with nouns and verbs.

The sky is blue: Qielli është blu.

Your cat is white: Macja / maçoku juaj është e / i bardhë.

Black is his favorite color: E zeza është ngjyra e tij e preferuar.

Red is not his favorite color: E kuqja nuk është ngjyra e tij e preferuar.

She drives a yellow car: Ajo nget / drejton një makinë të verdhë.

I have black hair: Unë kam flokë të zeza.

A mund te lidhesh universin me dashurine?
Ka frymemarrje te shkurtra dhe fjale qe mund te jene lamtumira, por jo gjithmone kane per qellim te interpretohen si te tilla.
Dhe ja si dashuria, ndonjehere, mund te perngjase me universin:
-Ajo te thote qe shpreson, qe nje dite, mbase shume larg nga kjo e sotmja, te shikoni boten dhe te mos I keni me borxhe, pra, ajo shpreson qe, nje dite, ju mund te jeni, realisht te jeni. E hena dhe toka rrotullohen rreth nje ylli qe digjet; kur do te ndalojne ata se qeni borxhlinj?
-Ti ndalon ne vend, dhe I thua qe e do, sepse guximi kalon ne majat e gishterinjve te tu, jo nga gjuha, por tashme ajo e di, e di. A do te ishte universi ende I bukur nese nuk do te kishte ngjyra? Ti e di qe ajo do te ishte.
-Floket e saj marrin nje nuance te arte vibruese kur nder to perplaset drita, dhe ti fillon te pyesesh perseri veten se prej nga u krijua dielli.
-Ajo te puth e kete here, nuk mban asgje per vete, nuk ka me pengesa, nuk ka me droje, nuk ka me rezerva; te jepet e tera, mish e thua e as nuk te urren per cfaredo qe mund t’i kesh bere; dicka shperthen ne gjoksin tend dhe e tere qenia jote perfshihet nga nje shi i zjarrte meteoresh.
-Ti e merr ate me vete ne frymemarrjen tende perpara se t’ia kthesh me nje peshperime qe jehon. E ajo te ka degjuar ta besh edhe me pare, por e ka interpretuar si beje, ndryshe nga tani.
“A do ta marrim jeten mbare bashke?”
Kete here do te thote qendro, kete here do te thote me ty. Merr kete jete, zgjidh kete nga te gjithe mundesite e imagjinueshme.
-Dhe ne momentin qe te gjitha keto shkrihen ne nje te vetme, ne nje mori grumbujsh te turbullt ne kohe, nje ku ju nuk jeni takuar kurre, nje ku u larguat nga njeri tjetri, nje ku kjo nuk ndodh. Keshtuqe, mbase eshte fat, mbase eshte e shkruar, mbase eshte dicka e Zotit, ose mbase nuk eshte asnjera nga keto. Sido te jete, planetet rreshtohen dhe atomet bashkohen derisa ajo ta marre kete jete me ty ne nje grusht te mbledhur.
-Ja si, me ne fund, e kupton qe universi mund te jete dashuri.

•A’

anonymous asked:

Ajo esht rob i lig, di vetem te bej keq, nga pamja sesht asgj krahasim me mua, dhe ai prp i vete nga mbrapa, do ate e jo mua. Si garin shpjegohetttt??? T behem bushter kuck me ngjyra un t m doj ai?

Lexo librin pse meshkujt dashurojne kuckat gha

Dhe meson qe …aroma e kafese ne mengjes eshte nje ritual i vogel lumturie”. Qe mjaftojne notat muzikore te nje kenge, ndjesia e nje libri, me ngjyra qe ngrohin zemren…nje ze ne telefon, nje mesazh i papritur…turiri i maces apo qenit tend, per te ndjere nje lumturi te lehte.’ Sepse lumturia eshte e perbere nga gjerat e vogla …por te cmuara
—  Fabio Volo
Arbeni i thot babit: “O babi a e di
Pse flamurin e kemi dy ngjyra kuq e zi?”
“Flamuri me dy ngjyra nga të parët na ka mbet;
E kuqija gjaku i tyre, shqiponja ata vet.
Me këtë flamur luftuan dhe fituam
Kundër turqve me heroin Skënderbe.”
— 

From ‘Abetare të gjuhës shqipe’, the first reading book in Albanian schools.


Arben said to his father: “Dad, do you know
Why we have the flag with two colors red and black?”
“The flag with two colors is a remain of our ancestors;
The red their blood, the eagle they themselves.
With this flag we fought and won
Against the Turks with Skënderbe the hero.”


P.S.: The name ‘Arben’ means 'Albanian’ in middle ages Albanian language.

Me pelqen Shtatori.. Oh, po me pelqen sepse vjen vjeshta. Shiu bie dhe vendi kthehet ne nje ngjyre tjeter. Me pelqen ajo ngjyra mjalti e gjetheve te rena , me pelqen ngjyra gri e qiellit , me pelqen vet qielli.Ai nuk ti vret me syte. Me pelqen aroma e portokalleve dhe limonave . Oh , c’arome e mire . Dhe me pelqen te rri ne shtepi duke pare filma. Me pelqen sepse vesh bluzet me menge te gjata. Me pelqen sepse mund te flej rehat pa vapen e veres, me pelqen te ndjej freskine e nates .Ahh , sa me peqen .