lioncash

LionCash and MealPoints

There are two basic types of currency that you’ll need to know about before you get to school. The first is Lioncash and the second is meal points. Since it’s the more complicated of the two, I’ll start with meal points. Meal points are basically dollars that are on your meal plan. Every freshman living on campus is required to have a meal plan. Meal plans come in six different sizes. If you’ve applied for on campus housing then you already know this. Here are the various levels and how much they cost. Just be aware that there’s a base cost to get a meal plan which is probably the biggest downside of the meal plan.

External image

Since the base cost is so damn expensive the school tries to make up for it by giving students a 60% discount when they use meal points. This is great but the only places that take meal points are on campus eateries so if you were planning on using that 60% discount at McDonalds or Applebee’s, it’s not going to happen.

Those same restaurants do take Lioncash. Think of lioncash as a prepaid debit card. You basically go to the ID office (where you took your ID photo at FTCAP) or any of the commons desks. You give them cash and they put it on your card. Lioncash is a necessary evil in addition to your meal plan because you need lioncash to do laundry. The machines are swipe only. They don’t take coins or cash so make sure you have at least $5 on your card at all time to do laundry. In addition to laundry a vast majority of the stores downtown accept lioncash. You’ll find yourself looking for this sticker whenever you go somewhere.  Also when you use lioncash on campus to buy food you receive a 10% discount.

External image

Back on the subject of meal plans, I remember when I purchased mine I wanted to know how do the plans translate into real world eating. For started if you’re used to eating 2 to 3 round meals a day plans 1 and 2 are not for you. Only get 1 or 2 if you plan on cutting weight or skipping meals very often. A meal plan 3 or 4 is sufficient if you’re a normal person that eats 2-3 meals a day. If you eat more than that and snack often, then save up for a 5-6.