february march 2012

10
  • Royal Military Academy Sandhurst 
    • Officer Cadet - January 2006
    • Army Officer ( commissioned after 44-week training course )
    • Graduation Parade - 15 December 2006
  • Household Cavalry (Blues and Royals) 
    • Second Lieutenant - December 2006 
    • Lieutenant - December 2007
    • Bovington Camp, Dorset (4 months)
  • Royal Navy
    • June - August, 2008
    • Sub-Lieutenant 
    • Britannia Royal Naval College
    • HMS Iron Duke ( five-week deployment )
  • Royal Air Force
    • RAF Cranwell ( four-month training course )
    • RAF Wings - 11 April 2008
    • Flight Lieutenant Wales
    • Defence Helicopter Flying School at RAF Shawbury - graduated January 2010 
    • Search and Rescue Training Unit at RAF Valley Anglesey - transferred 26 January 2010 
      • C Flight No. 22 Squadron
      • 156 search and rescue operations
    • Falklands Islands Deployment - February-March, 2012 with No. 1564 Flight  
    • Operational Captain - June 2012
    • Left SAR/military - September 2013 ( due to privatization of SAR )
  • East Anglian Air Ambulance
    • 13 July 2015 - present
    • Pilot
    • Based in Cambridge
    • Donates full salary (approximately £40,000 per year) to the Air Ambulance charity 


  • Honorary Military Appointments
    • Royal Colonel of the Irish Guards - 10 February 2011
    • Honorary Air Commandant: RAF Coningsby - 3 October 2008 
    • Commodore-in-Chief: Scotland, Royal Naval Command - 8 August 2006 
    • Commodore-in-Chief: Submarines, Royal Naval Command - 8 August 2006 
    • Commodore-in-Chief: HMNB Clyde - 8 August 2006