banjs

Mi van,ha egy nap felebredunk 60,talan 70 evesen es radobbenunk,hogy leeltuk a fel eletunket,megsincsenek emlekeink?Meg nem csokoloztunk esoben,nem aludtunk a szabad eg alatt,nem szoktun el egy buliba se,nem futkaroztunk matt reszegen azt kiabalva,hogy 'egy kibaszott eper vagyok.ne egyel meg',meg nem stoppolutuk vegig az orszagot,nem vallottunk szerelmet senkinek,nem csinaltunk idiotat magunkbol mindenki elott,nem huztunk ki egy tetelt sem a bakancslistankrol. Mi van,ha egy nap ott allunk megoregedve,emlekek nelkul?Mar nem lesz lehetosegunk ujrakezdeni.Akkor majd megbanjuk,hogy nem mentunk el abba a buliba,hogy nem mondtuk el annak a sracnak mennyire tetszik,hogy nem vonultunk vegig az utcakon idiota ruhakban.Megfogjuk banni,hogy nem vizicsataztunk,nem fujkaltunk egymasra szappan buborekot,mint 2 ovodas.Meg fogjuk banni,hogy masok reakcioitol feltunk,hogy azert sirtunk,mert az a srac lerondazott vagy,mert a szuleink azt mondtak semmire se fogjuk vinni.Tudod, az eletben nem a kovetkezmenyek vagy a reakciok szamitanak,csak is Te.Mert a vegen csak Te leszel ott.Az sem kizart,hogy a korulotted elo tobb millio ember,nem robot.Ne torodj masok visszajelzeseivel.Ez a Te vilagod.A Te eleted.Eld!Csapj a lovak koze!Ismerj meg uj embereket!Tegyel valakit boldogga!Varazsold el az embereket!Varazsold el Ot!Nevess,ugralj,tancolj!Add ki ami benned van!Mondd el az embereknek,mit erzel irantuk!Csinalj orultsegeket,nevess magadon es eld az eleted,ahogy jonak latod!Es,ha majd egy nap felebredsz es ott allsz 60-70 evesen,NE BANJ MEG SEMMIT!(:
When I tell an old woman on kombinat i study medicine

U tee keqenn nena shiko se me dhemb cik mesi edhe nuk shoh nga njeri sy edhe me dhemb dhe pak kemba ,caloj, e kam vrare kur kam rreshqitur njeher ne banje , cna beri kjo pleqeria .po he si thua dhe sa kohe me ka mbetur?

Kot -2

Gjumi spo duket ne horizont keshtu qe po vendos te perqafoj kujtimet e mia…

-2 dit nga kujtimi me i shemtuar i ketij viti.-2dite nga te renit perseri ne nje pus te erret. Kthim ne kohe..Ne nje makin me miken time per te shkuar diku.Telefonat!! Ndalim makine dhe per nje koment nuk e dija ku ndodhesha.Nje telefonate shkaktoj nje termet ndienjat brenda meje.Nje termet qe po mundohej te shkaterronte kujtime me nje person te dashur.Dridhje totale e shikim i perhumbur.Mbaj mend vetem qe kalova rrugen e u futa ne nje makin tjeter per te shkuar ne shtepi e per tu nderruar.Futem.Ulerim e qare.Nderkohe se vet un isha akoma e shokuar e spo kuptoja cpo ndodhte.Nuk shikoj endrra por doja te besoja se isha ne nje te tille.Ashtu si ky lajm i rrufeshem ashtu doja dhe te zgjohesha nga ky mankth.Behem gati futem ne banje per te marre frym thelle qe te behesha e forte per mamin…

Spital.Zhurma sirenash.Levizje kaotike .Cdo gje dukej kaq bosh.Degjoja frymemarrjen time te thelle, degjoja hapat e mi tek afroheshin koridorit pran dhomes.Njerez te afert ne lot.Nje perqafim me motren e madhe e cila e rritur nga gjyshja qendronte e mpire.Aty doja te shpertheja ne lot por ja qe skisha te tille.Largohem.Degjimi i frymemarrjes sime behej akoma me shurdhues per mua.Zemra qe dikur mendoja qe skisha pulsonte kembyeshem. Era e ngrohte perplasej me shpirtin e zbrazet.Pritje.Nisje per ne vendlindje .Udhetimi me i gjate ne dukje.Udhetimi me nje heshtje trishtuese.Udhetimi i dyte qe me beri te urrej edhe me shume vendlindjen time.Udhetim qe simbolizonte varrimin e nje personi tjeter te dashur.Qyteti i endrrave te femijerise tashme i kthyer ne makthin e vetes se rritur.

Mberritje.Njerez qe me takojne.Aty ketu si pa kuptuar kisha shkuar ne papafingo e ne dore mbaja oren e gjyshes sime.Si per ironi ajo tashme nuk punonte.Aty prane qendronte kuleta e cila ne te mbante pensionin per te cilin kish shkuar te merrte.Mora frym thell per te zbrazur lotet e zbrita poshte.Njerezit qe qanin ishin gjeja e pare qe u perballa e gjeja e dyte ishte te shikoja veten per te pakten here te qaja aq shum.Mundohesha te kontrollohesha te isha e forte per pjestaret e familjes.Te isha ajo e vogla e ftohte qe ata njihnin por jo si nje ujvar lotet dilnin dhe nje ulerim ne shpirte qendronte ne heshtje.Dola ne ballkon.Qielli ndriconte nga pafundesi yjesh por qe nuk mjaftonin aspak per te ndricuar ate nate per mua.Shkoj perseri ne papafingo e ora ishte serisht aty e stakuar 11:30 .Degjoj nje mjaulim 3 kotele ishin aty se bashku me mua. Nje e zeze qendronte epike ne cep te dyshekut.E marr e e perqafoj me gjithe shpirte ,sa doja qe nje nga 7 shpirtrat e saj ta fusja ne akrivolin e dhomes poshte…

Por me kot ai perqafim sa leshoj nje stuhi tjeter shiu …Ajo nate ishte kot.Kot me gjithe shpirte.Heshtja e qytetin shumonte te qarat e me te shtrenjtve te mi poshte ne dhome…..Erdhi mengjesi pas nje nate qe se di si kaloj.Nje mengjes qe dukej me i erret se nata me yje.Udhetim serisht.Ne fytyte ndjeja lot te thare e nje pafuqi te rende shpirterore.Lulezimi i fshatit binte ne kontrast me shpirtin tim …e gjithsesi dielli ndriconte atje pertej larg shume larg meje.Nje enderr ne dukje qe un prisja te perfundonte.I vetmi cast qe me kthjelloj qe nuk ishte enderr ishte casti i fundit kur me duhej te hidhja dheun mbi te.Edhe sot ne te njejten menyr eshte stakuar fytyra e saj ne mendjen time.E akullt por fisnike.

Kujtimi i fundit do mbetet gjithmon ne faqen e pare te mendimeve.Nje perqafim e nje puthje qe e ndjej ne faqe dhe sot.Urrej faktin qe ate mendim qe pata nuk ja thash.Urrej faktin qe gjithmon kam qene mbesa rebele dhe moskokcarese.Urrej shume gjera qe tani skan me vlere…por nuk e urrej veten sepse e di qe ti e di sa te doja.

Sot e urrej veten sepse nese duhet tju kthej ne 4 engjej mbrojtes ..ju me jeni kthyer ne 4 shpata qe me presin cdo gjymtyr , qe me zbrazin shpirtin e qe me coptojne cdo grimce timen.Sot e cdo dit me shume po kuptoj qe per njerzit qe i dua nuk jam aq egoiste sa mendoj qe jam.Sot kam kuptuar qe e dua veten por jo pa njerzit e dashur perreth.

Fatkeqesisht ike fiks nje jav para ditelindjes tende te 70 gjyshe.Mendimin e suprizes e le ne gjysem.E ate nate ku ti do te fryje qirinjte per nje vit te ri…tashme i kishe shuar ata pergjithmon.Nuk e kisha pare veten te qaja aq shume.Aq sa te mos njifja veten.Aq sa per ti kthyer pergjigje nje pyetje..Nese me koh isha ne dilem nese vdekja a e mat dashurin. .sot isha e sigurt qe ajo e maste ate dhe jo vetem.Ajo maste cdo grimc te nje qenie njerzore…

Thjesht me fal per cdo gje.Me fal per cdo …

Thjeshte doja te ta kisha thene ate dite te fundit qe u takuam nje here me ze te larte e jashte mendjes sime qe je gjyshja me e mire!

Me fal qe nuk dita ta shpreh nje here dashurine hapur por fatkeqesisht e till jam e do te mbetem.Ndoshta sot po e shikon dashurine time me lotet qe derdhe e me shpirtin e humbur.Me fal qe te desha ne heshje…

Me fal.

6

Something a little different: the contour lines of Re[arctan(z)] in black and Im[arctan(z)] in white, x,y∈[0, 2π], 29 contours. I’m really happy with how this turned out (and with the thinner border), and I’m definitely going to do more of them, but for most of these trig functions the contour lines don’t go all the way to the edge for one part or the other, so I’ve got some further experimenting to do. Probably with less contours. Hopefully in color.

And this one’s for Banj, who was found shot dead in his car last night, who made my favorite weird ass trippy doodle cartoons, who always made me laugh, who was the best 2.5th roommate ever, who was a great guy and a good soul, who was doing something with his life and had people that cared about him, who didn’t deserve to die and die so young just because he was in the wrong place at the wrong time. It’s not fair and it doesn’t make sense. So many people I care about are hurting so badly right now. I loved you to death, bro, and I’ll miss you and treasure your weird doodles always. 

Re-upload!

Mixed & Compiled by https://soundcloud.com/djdeemaks in 2012

1) Olamide - First Of All (Freestyle)

2) Iyanya - Kukere

3) Iyanya - Ur Waist

4) J. Martins - Fine Fine Love

5) Ice Prince - Aboki

6) Tunde Ednut Ft. Dr.Sid - Catching Cold Remix

7) K9 - Kokoma (Freestyle)

8) Olamide - Stupid Love Ft Samklef

9) Iceberg Slim - Ayanfe

10) JJC - African Skank

11) D'prince - Take Banana

12) Naeto Feat. D'banj - Tony Montana Remix

13) Lynxxx Ft Wizkid - Fine Lady

14) Terry G - See Groove (Part2)

15) Timaya - Sexy Ladies

16) Dammy Krane - Tell Yur Mummy

17) Davido - Ekuro

18) Eldee - Category

19) Brymo - Go Hard

20) W4 - Kontrol

21) May D - You Want 2 Know Me Ft P Square

22) May D - Gat Me High

23) P Square Feat Akon, Mayd - Chop Money Remix

24) Tosin Martin Ft Tiwa Savage - Champion Love

25) Flavour - Shake

26) Timaya - Shake Your Bum

27) Wande Coal - See Me Ri

28) Kay Switch Ft D'banj - Sister Caro

29) Eme All Stars - Ko Mo Le Ft Skales

30) D'prince - Amarachi

31) Bracket - Girl Ft Wizkid

32) Dencia - Beri Beri

33) Eme All Stars - Sun Mo Mi Ft Shaydee, Skales & Banky W

34) Sarz Ft Wizkid - Beat Of Life (Samba)

35) P Square - Alingo

36) P Square - Bunieya-Enu

37) Lkt - Alaye Mi

38) D’ Banj - Oliver

39) Skepta - Punch His Face (Oliver Twist Cover)

40) Dr Sid - Chocolate Ft. Falz (Studio Magic Remix)

41) Eme All Stars - Dance For Me Ft Wizkid

42) Baba Dee - Park Well Ft.Vector

43) Bracket - Tell You Something (Dj Wal Refix)

44) Timaya - Malonogede (Feat. Terry G)

45) Sauce Kid Ft Timaya - L.O.K.O

46) Bracket - Temperature

47) Squeeze - Yanga For Me

48) Tiwa Savage - Oma Ga

49) D'prince - Goody Bag

50) Davido Ft Naeto C - Back When

51) Davido - Damiduro

52) Ajebutter22 X Studio Magic (Ft Taymib) - Senrenre

53) Wizkid - Sisi Nene

54) R2bees Ft Wizkid - Dance

55) May D - Ile Ijo

56) Wizkid - Azonto (Freestyle)

57) U-Kaus - Go Down

58) Dammy Krane - My Dear

Made with SoundCloud
Mi van,ha egy nap felebredunk 60,talan 70 evesen es radobbenunk,hogy leeltuk a fel eletunket,megsincsenek emlekeink?Meg nem csokoloztunk esoben,nem aludtunk a szabad eg alatt,nem szoktun el egy buliba se,nem futkaroztunk matt reszegen azt kiabalva,hogy 'egy kibaszott eper vagyok.ne egyel meg',meg nem stoppolutuk vegig az orszagot,nem vallottunk szerelmet senkinek,nem csinaltunk idiotat magunkbol mindenki elott,nem huztunk ki egy tetelt sem a bakancslistankrol. Mi van,ha egy nap ott allunk megoregedve,emlekek nelkul?Mar nem lesz lehetosegunk ujrakezdeni.Akkor majd megbanjuk,hogy nem mentunk el abba a buliba,hogy nem mondtuk el annak a sracnak mennyire tetszik,hogy nem vonultunk vegig az utcakon idiota ruhakban.Megfogjuk banni,hogy nem vizicsataztunk,nem fujkaltunk egymasra szappan buborekot,mint 2 ovodas.Meg fogjuk banni,hogy masok reakcioitol feltunk,hogy azert sirtunk,mert az a srac lerondazott vagy,mert a szuleink azt mondtak semmire se fogjuk vinni.Tudod, az eletben nem a kovetkezmenyek vagy a reakciok szamitanak,csak is Te.Mert a vegen csak Te leszel ott.Az sem kizart,hogy a korulotted elo tobb millio ember,nem robot.Ne torodj masok visszajelzeseivel.Ez a Te vilagod.A Te eleted.Eld!Csapj a lovak koze!Ismerj meg uj embereket!Tegyel valakit boldogga!Varazsold el az embereket!Varazsold el Ot!Nevess,ugralj,tancolj!Add ki ami benned van!Mondd el az embereknek,mit erzel irantuk!Csinalj orultsegeket,nevess magadon es eld az eleted,ahogy jonak latod!Es,ha majd egy nap felebredsz es ott allsz 60-70 evesen,NE BANJ MEG SEMMIT!(: