Diğer Kullanıcılarla İletişim

İletişim


İletişim özelliği nedir?

Yani, biraz sohbet gibi bir şey. Sen başka bir kullanıcıya bir şeyler yazıyorsun, o kullanıcı yazdıklarını okuyor, belki o da sana geri yazıyor. Bunu biraz bu şekilde tekrar edersen biz buna iletişim diyoruz. İletişim zaten yüzyıllardır sürekli kullandığımız bir şey. Biz bunu biraz tumblrladık. 

Konuşmalar nasıl başlatılıyor?

Çok kolay. Öncelikle şu insan simgesini bul: 

Uygulama üzerinden:

 1. Etkinlik ve iletileri açmak için sohbet balonuna dokun.
 2. Yeni ileti balonuna dokun.
 3. Bir blog adı gir.
 4. Konuşmayı başlat. “Sensiz olmuyor pırlantam” çok damar bir giriş, “Selam” daha kabul edilebilir. Konuşmayı başlatacak sihirli kelimeleri biraz pratik yaparak kendin belirlersin artık. 

Gönderilerden:

 1. Kağıt uçak simgesine tıkla ya da dokun.
 2. Gönderiyi iletmek istediğin Tumblr'ın adını yaz.
 3. Konuşmaya başla.

Web üzerinden:

 1. Panonun sağ üst kısmında yer alan sohbet balonuna tıkla.
 2. İleti göndermek istediğin Tumblr'ın adını yaz.
 3. Konuşmaya başla. Ama sakin sakin.

Hayran Postası özelliğine ne oldu?

Hayran Postası eski aşk mektuplarını sakladığın ufak, ahşap bir sandık gibi. Tüm mektuplar yerinde (web üzerinde zarf simgesi altında, mobil cihazlarda blog bilgisi altında); ancak mektuplara yanıt vermek istediğinde yeni bir ileti penceresine yönlendirileceksin.

Kimlere ileti gönderebilirim?

Neredeyse herkese ileti gönderebilirsin. Her şey alıcıya bağlı, zira tüm kontrol alıcının elinde. Eğer Tumblr'da herkesten ileti almayı kabul etmiş ise senin iletilerini de alacaktır. Eğer sadece takip ettiği Tumblr'lardan ileti almayı seçmiş ise (bkz. bir sonraki soru) önce seni takip etmesini sağlaman lazım.

Mesela @cheezbag kullanıcısı @pocketcheez blogunu takip ediyor, ama @pocketcheez onu takip etmiyor. Burada tek taraflı bir takip söz konusu. 

 • Eğer ikisi de herkesten ileti almayı kabul ettiyse, konuşmayı her ikisi de başlatabilir demektir.
 • Eğer sadece takip ettikleri Tumblr'lardan ileti kabul ediyorlar ise konuşmayı @pocketcheez başlatabilir, zira @cheezbag onu takip ediyor. 

Ufak bir not: Grup bloglarına (en azından henüz) ve seni engellemiş olan kullanıcılara (gayet net) ileti gönderemiyorsun. 

İletiler üzerinden resim de gönderebilir miyim?

Evet. İletilerde konuşma penceresinde kamera simgesine tıkla, ardından görüntüyü seç (GIFler de dahil) ve gönder. Varolan bir Tumblr GIF'ini de seçebilirsin: GIF simgesine tıkla ya da dokun, ardından hislerine tercüman olacak GIF'i bul ve gönder.

Uzman tavsiyesi: Web arabirimindeyken resmi sürükle bırak yöntemiyle konuşmaya taşıyabilirsin. Tıklamaya gerek yok.

Bana ileti gönderilmesini nasıl önleyebilirim?

Öncelikle blog ayarlarına git ve ardından “Yalnızca takip ettiğin Tumblr'lardan ileti al” seçeneğini etkinleştir. Bundan böyle takip etmediğin Tumblr'lar seninle konuşma başlatamacak. Takip ettiğin kişilere gıcık değilsindir herhalde. 

Kullanıcıları tek tek de engellemen mümkün; ancak bu durumda seninle ve gönderilerinle hiçbir şekilde etkileşime geçemezler.

Uygulamadaki iletişim seslerini nasıl kapatıyoruz?

 • Uygulama üzerinden: Hesap sekmesinden "Ayarlar" ve ardından "Sesler" seçeneğine dokun. Tüm o flüp, çın gibi seleri buradan kapatıyorsun.
 • Web arabirimi üzerinden: Önce pano ayarlarına git, ardından "İletişim sesleri" seçeneğini kapat.

İletişim özelliğini devre dışı bırakabilir miyim?

Hayır, bu mümkün değil. Ama seni kıl eden herkesi konuşmanın sağ üst köşesinde yer alan menüye (üç nokta simgesi) tıklayarak ya da dokunarak engellemen mümkün.

 

Yanıtlar


Yanıtlar ne işe yarıyor?

Yanıtlar Tumblr'da gönderilere verilen tepkilerden birisi olup beğeniden daha özel, yeniden bloglamadan bir tık aşağı ve iletilere göre çok daha genele açık bir yapıya sahiptir.

Bir gönderiye nasıl yanıt verilir?

Gönderinin alt kısmında yer alan konuşma balonuna tıkla/dokun, açılan kutuya hislerini yaz ve “Yanıtla”. İşte hepsi bu kadar.

Bu yeni bir özellik mi?

Sayılır. Yanıtlar bir süreliğine kapatılmıştı, aramıza geri döndü ve artık eskisinden de etkili. Ayrıntıları bu gönderide daha önce açıklamıştık.

Neler değişti peki bu yanıtlarda?

Birkaç şeyi değiştirdik:

 • Artık bir gönderiye birçok defa yanıt verebileceksin.
 • Kendi gönderilerine de yanıt verebileceksin.
 • Sadece orijinal gönderilere değil yeniden bloglananlara da yanıt verebileceksin.
 • Gönderilerine kimlerine yanıt verebileceğini üç farklı seviyede belirleyebileceksin.
 • Notların yeni tasarımı sayesinde verilen tüm yanıtları tek bir noktada görebileceksin.
 • İstenmeyen yanıtları doğrudan gönderi notları üzerinden silebilir ya da rapor edebilirsin.
 • Karakter sınırı 250'den 475'e çıkarıldı, yani artık daha uzun yanıtlar da verebileceksin.

Gönderilerime kimler yanıt verebilir?

Orası sana kalmış. Uygulama üzerinden önce hesap simgesine, ardından “Ayarlar,” ve sonrasında “Yanıtlar,” bağlantısına dokun. Web arabiriminden, önce blog ayarlarına, ardından ekranın sol tarafından “Yanıtlar,” seçeneğine git. Varsayılan ayar üstteki (“Geniş kapsamlı,”) olup birkaç farklı seçenek mevcut:

  Ana Blogİkincil BlogParola korumalı blog
En kapsamlı Herkes Herkes yok
Orta kapsamlı  Takip ettiğin ve seni en az bir haftadır takip eden Tumblr'lar    Blog üyeleri ve bu blogu en az bir haftadır takip eden Tumblr'lar    yok
En özel Takip ettiğin Tumblr'lar Blog üyeleri (var ise) Blog üyeleri (var ise)

Ayrıca kendi gönderine gelen bir yanıtı silebilir, yanıtı bize rapor edebilir ya da herhangi bir Tumblr'ın sana ait gönderilere yanıt vermesini engelleyebilirsin (engellediğin Tumblr yine de başka birisinin senden yeniden blogladığı gönderilere yanıt vermeyi sürdürebilir). Web üzerinde gönderi notlarına git, herhangi bir yanıt ya da yeniden bloglama yazısı üzerine gel, beliren üç nokta simgesine tıklayarak seçenekleri aç. Uygulamalar üzerinde ise menüyü açmak için yanıt ya da yeniden bloglama yazısına dokun (iOS) ya da basılı tut (Android).

Notlar


Notlar ne işe yarıyor?

Notlar bir gönderiye ait tüm beğeni, yeniden bloglama, yanıt ve cevap bilgileridir.

Notların nasıl işlediğini görmek istersen, herhangi bir gönderinin notların tıkla, sana adım adım not ekosistemini açıklayalım.

Öncelikle temel bilgiler:

 • Notları kronolojik olarak sıralıyoruz, en eski notlar (ve gönderen blog her zaman için) en tepede.
 • Notlara tıkladığında, otomatik olarak en alta (en yeni notlara) gönderiliyorsun ki en son ne gibi etkinlikler olduğunu görebilesin.
 • Notları yenilemek ve yeni bir not gelip gelmediğini görmek için notlardan çık ve not görünümünü tekrar aç (yakın gelecekte bunu daha kolay bir hale getirmeyi planlıyoruz).

Sohbeti takip edebilmen için yanıtları ve yazı eklenmiş yeniden bloglamaları yeni görsel bir tasarım altında topladık:

 • Eğer bir gönderiye yanıt verilir ya da yeniden bloglanırken yazı eklenirse, tüm konuşmalar notlar altında gösterilecektir.
 • Sohbete katılıp kendi düşüncelerini eklemek istersen, doğrudan notlar görünümündeyken söz konusu gönderiye yanıt verebilirsin.

Eğer gönderide çok fazla not yok ise, not görünümü farklı olabilir (Hatırlatalım: Bu sadece 17 Mart 2016 ve sonrasında oluşturulan gönderiler için geçerli):

 • Gönderide beğeni veya yeniden bloglama sayısı ikiden az ya da yanıt veya yazılı yeniden bloglama yok ise: Gönderinin notları sadece kronolojik biçimde görüntülenecektir.
 • Eğer gönderide en az iki beğeni ya da yeniden bloglama ve en az bir yanıt ya da yazılı yeniden bloglama varsa: Sohbeti daha rahat takip edebilmen (ya da yanıt verebilmen) için not görünümünü açtığında öncelikle yanıtlar ve yazılı yeniden bloglamalar gösterilecektir. En tepede yer alan toplam beğeni ve yeniden bloglama sayısında tıkladığında ise tüm diğer notları kronolojik olarak görebilirsin.

 

Sor


Soru Sor özelliği nedir?

Soruların özelliği bir defalık olması, iletişim ise karşılıklı bir sohbet. İletişimden farklı olarak, Soruları blogunda yayımlaman ve bunun başka birisi tarafından yeniden bloglanması mümkün. 

Soran (gönderen) kişi olarak sorunu anonim ya da blog adını kullanarak yöneltebilirsin. Soru sorulan kişi (alıcı) ise soruna açık olarak (blogunda yayımlayarak) ya da özelden yanıt verebilir. 

Tek sorunlu kısım: Anonim sorularına sadece açık olarak yanıt verebiliyorsun, zira kimin gönderdiğini biz de bilmiyoruz.

Soru Sor özelliğini nasıl etkinleştirebilirim?

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" bağlantısına tıkla ve ardından sayfanın sağ tarafından güncellemek istediğin blogu seç.
 2. Sor sekmesinden "Soru sorulmasına izin ver" özelliğini etkinleştir.
 3. Sor sayfanı nasıl adlandırmak istiyorsan "Soru sayfası başlığı" kısmına bu başlığı girebilirsin (eğer kullandığın tema gösteriyorsa Sor bağlantın da bu şekilde adlandırılacaktır).
 4. Eğer sadece Tumblr kullanıcıları değil de herkesin sorularını kabul etmek istersen "Anonim sorulara izin ver" seçeneğini etkinleştir.

Göndereceğim Soruların sayısıyla ilgili bir sınırlandırma var mı?

Bir saat içerisinde en fazla 10 Soru gönderebilirsin ve bunlardan en fazla beş tanesi anonim olabilir.

 

Gönderim


Gönderim özelliği nedir?

Bu özellik sayesinde diğer kullanıcılar senin bloglarına gönderi yapabilirler. Gelen gönderiyi yayımlamak isteyip istemediğin ise sana kalmış.

Gönderimleri nasıl etkinleştirebilirim?

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla ve ardından sayfanın sağ tarafından güncellemek istediğin blogu seç.
 2. Gönderimler sekmesinden "Başka kişiler de gönderi yapabilsin" seçeneğini etkinleştir.
 3. Gönderim sayfası başlığı, kurallar ve etiket alanlarını özelleştir.
 4. Kullanıcıların ne tür gönderimler yapabileceğini belirle.

 

Tumblr GIF in iMessage


How do I use Tumblr GIF in iMessage?

That's right, now you can make and share GIFs right in a text—and it's powered by Tumblr. FYI, the Tumblr GIF extension for iMessage is only available on iOS 10 or higher and you’ll need to have the Tumblr app installed.

 1. Open a conversation.
 2. Tap the App Store icon to the left of the chat box.
  1. If you don’t see the Tumblr GIF icon there, tap the icon that looks like four ovals at the bottom, left-hand corner of the screen. Then tap the “Store” icon. Turn Tumblr GIF on and tap “Done.”
 3. Swipe through the extensions until you reach Tumblr GIF, and tap the icon.
 4. Select a video or a burst (or heck, take a new video).
 5. Choose a three-second clip that will become a GIF. 
 6. Here you can pinch the screen to crop the GIF, drag the blue box underneath the GIF to shorten its duration, adjust the slider at the bottom of the screen to decide how fast you would like it to play, and tap the circular arrow to toggle between loop and rebound. 
 7. Tap "Next" to edit your GIF. To add text, tap "Aa," then tap the checkmark when you're done typing. Change the color of text added to a GIF by tapping what you wrote and slide along the color selector. Pinch the screen to change the size of the text or rotate it.
 8. Tap “Skip” or “Next,” and when the GIF is done processing it’ll put itself in your conversation, all ready to send. Cool!

 

Diğer Faydalı Bilgiler


Gönderim ve Sorular nasıl gönderilir?

Bu özelliklerin söz konusu blogda açık olduğunu düşünürsek:

 • Uygulamalardan: Bloga git, insan simgesine ve ardından Soru ya da Gönderim bağlantısına dokun.
 • Web üzerinden: Blog avatarının üzerine gel ve insan simgesine tıkla. 
 • Web üzerinden: Soru ya da Gönderim bağlantısını bul ya da URL'nin sonuna /ask ya da /submit ekle.

Sorular, Hayran Postaları ve Gönderimlere nasıl erişebilirim?

Uygulamalardan: Hesap sekmesine (insan simgesi) git, ardından (iOS üzerinde) insan simesine, (Android üzerinde) Tumblr'ın yanında beliren üç nokta simgesine dokun ve "Gelen Kutusu" bağlantısına git. Hatırlatalım: Gelen kutunda eğer Soru, Hayran Postası ya da Gönderim yoksa "Gelen Kutusu" seçeneği belirmeyecektir.

Web üzerinden: Sağ üst köşede yer alan zarf simgesine tıkla.

Büyüh ihtimalle! Temalarımızın çoğu Soru ve Gönderim özelliğinin açıldığını otomatik olarak tespit edebiliyor. Eğer bu özellikleri açtığın halde temanda göremiyorsan, tumblr.com/customize adresinden doğru düğmeleri bulabilirsin.

Blogumun Açıklama kısmına Sor ya da Gönderim bağlantılarını nasıl eklerim?

Eğer bu özellikleri açtığın halde bağlantılar blogunda otomatik olarak belirmiyorsa, bağlantıları blogunun açıklama kısmına kendin eklemen gerekecektir.

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla ve ardından sayfanın sağ tarafından güncellemek istediğin blogu seç.
 2. Web Sayfası Teması sekmesinden "Tema düzenle" düğmesine tıkla.
 3. Bağlantıları eklemek için açıklama kısmını düzenle. Örneğin:
  • <a href="/ask">Bana Bir Şeyler Sor!</a>
  • <a href="/submit">Gönder!</a>
 4. Ardından "Kaydet" ve "Çık" düğmesine bas.

 

Kullanıcıların Engellenmesi


İstenmeyen ileti, takip ya da yeniden bloglamalar durumunda yapabilirim?

En kolay çözüm: Bu kişiyi engellemek olacaktır. Tumblr üzerinde engelleme işlemini birkaç şekilde yapman mümkün.

 • Mobil cihazından ya da web üzerinden, kullanıcının avatarına dokunarak ya da tıklayarak blogunu aç, ardından kullanıcı menüsüne (küçük insan simgesi) git ve "Engelle" seçeneğine bas.
 • Web üzerindeyken blog ayarları sayfana git, kalem simgesine tıklayarak engellenen kullanıcıları düzenle ve engellemek istediğin kullanıcının adını gir.
 • Web üzerinde gönderi notlarına git, herhangi bir yanıt ya da yeniden bloglama yazısı üzerine gel, beliren üç nokta simgesine tıklayarak seçenekleri aç. Uygulamalar üzerinde ise menüyü açmak için yanıt ya da yeniden bloglama yazısına dokun (iOS) ya da basılı tut (Android).
 • İletişim kısmında istediğin konuşmaya git, ekranın üst kısmında yer alan üç nokta simgesine tıkla ya da dokun ve "Engelle".
 • Mobil cihazından ya da web üzerinden gelen kutusuna git; soru, hayran postası ya da gönderim altında yer alan üç nokta simgesine tıkla ya da dokun ve "Engelle".

(Bu arada, eğer ileti anonim olarak gönderilmiş ise bu iletinin ilişkilendirildiği bir hesap bulunmadığından engelleyebileceğin bir kullanıcı da yok aslında. Ancak yine de iletinin gönderildiği IP adresini kalıcı olarak engelleyebilirsin. Bu IP adresinden gönderilecek tüm iletiler bundan sonra engellenecek ve gelen kutusuna ulaşmayacaktır. Hatırlatalım: Anonim olarak engellediğin IP adresinin engelini kaldırman mümkün değil. Ayrıca sana bu istenmeyen iletileri gönderen anonim kalkıp başka bir IP adresinden ulaşmaya çalışabilir. Eğer birden fazla IP adresinden bu tür iletiler alıyorsan blog ayarlarından anonim iletileri ya da Soru özelliğini tamamen kapatabilirsin. Soru özelliği hakkında daha fazla yardım almak istersen bu yardım dosyasına göz atabilirsin!)

Birisini engellediğimde ne oluyor?

 • Engellenen kişi blogunu takip edemiyor.
 • Engellenen kişi sana ileti gönderemiyor.
 • Engellenen kişi sana hayran postası ya da Tumblr'ına Soru gönderemiyor. 
 • Engellenen kişi panosunda senin gönderilerini göremiyor.
 • Gönderilerini beğenemiyor ve yeniden bloglayamıyor.
 • Bir daha arama sonuçlarında seni göremiyor.

İkincil blogu olanlara ufak bir hatırlatma: Birisini engellediğinde, tüm bloglarına değil belirli bir bloguna erişimini engellemiş oluyorsun. Eğer bu kişiyi tüm bloglarında engellemek istersen, tüm bloglarının engel listesine tek tek eklemen gerekiyor.

Engellediğim kişi benim onu engellediğimi anlar mı?

Büyük ihtimalle hayır. Kimseye engellendiğini söylemiyoruz; ancak engellenen kişi websiteni ziyaret edebilir, bir gönderiyi yeniden bloglamaya çalışabilir, bloglayamadığında da engellendiğini anlayabilir.

Birisinin engelini nasıl kaldırabilirim?

Web üzerindeyken blog ayarları sayfana git, aşağıdan "Engellenen Tumblr'lar" yanında yer alan kalem simgesine tıkla. Engellenen kullanıcıların yanında yer alan Engeli kaldır düğmesini kullan.

Blogumu oturum açmamış olan kişilerden gizleyebilir miyim?

Gizlersin. Herkese açık olmasını istemediğin blogun ayarlarına git ve "Oturum açmamış kullanıcılar da blogumu görebilsin" seçeneğini kapat. Seni takip edenler panolarında gönderilerini görmeye devam edecek, bloguna URL adresi üzerinden ulaşmaya çalışanlar ise kaydolmadan ya da Tumblr'da oturum açmadan bloguna erişemeyecek. 

 

Sorun Giderme


Sorularım neden teslim edilemiyor?

Bunun belli başlı nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: 

 • Gönderen soru sınırını aşmış. Bir saat içerisinde en fazla 10 Soru gönderebilirsin ve bunlardan en fazla beş tanesi anonim olabilir. 
 • Soru içerisinde bağlantı, paragraf atlama, özel karakter, emoticon, üç nokta var ya da cümleler arasında boşluk bırakılmamış. 
 • Soru 500 karakterden daha uzun. 
 • Alıcı tüm ağ konumunu engellemiş. Kütüphane ya da benzeri halka açık konumlardan gönderilen bir anonim Sorunun engellenmesi sonucu oluşur. Bu durumda, o konumdan söz konusu bloga Soru gönderilemez.