Gönderi

Temel Bilgiler


Tumblr'da gönderi nasıl yapılır? 

Bloguna gönderi yapmaya hazır mısın? Süper. Çünkü yeni bir gönderi oluşturduğunda adeta canlandığını hissedeceksin.  

Web üzerinden: İki farklı düğme seçeneğin var. İkisini de kolayca bulabileceğin yerlere koyduk. 

 • Panonun tepesinde yer alan simgeler arasından oluşturmak istediğin gönderinin türüne göre seçimini yap.
 • Ya da panonun herhangi bir yerindeyken her zaman için sağ üst köşede yer alan mavi renkli gönderi oluşturma düğmesine tıkla. 

Mobil cihazlardan: Ekranın en alt kısmında yer alan mavi renkli gönderi oluşturma düğmesine dokun.

Benim birkaç tane blogum var. Hangisinden gönderi yapacağımı nasıl seçerim?

Web üzerinden Herhangi bir gönderi türündeyken blog adının yanında yer alan ok simgesine tıkla. Ardından gönderiyi yapacağın blogunu seç. 

Mobil cihazlardan: Herhangi bir gönderi türündeyken, blogunun adına dokun. Ardından gönderi yapacağın blogunu seç. 

Nasıl fotoğraf gönderirim?

Hoşuna gidebilecek birkaç farklı seçeneğimiz var. 

Web üzerindeyken: Öncelikle yeni bir fotoğraf gönderisi formu aç. Bu form üzerindeyken:

 • Bilgisayarından fotoğraf yüklemek için kamera simgesine tıkla.
 • Dosyaları sürükleyip gönderi formu üzerine bırak.
 • Ya da belirli bir URL'den fotoğraf göndermek için dünya simgesine tıkla.

Öneri: Tıklanabilir bağlantı eklemek istersen, fotoğrafın üzerine gel ve sağ üst köşede beliren bağlantı simgesine tıkla.

Ufak bir öneri daha: Ufak gülümseyen yüz simgesine tıklayarak web kameranla selfie çekebilirsin.

Mobil cihazlardan: Yeni bir fotoğraf gönderisi formu aç. Fotoğraf çek ya da cihazın hafızasından bir fotoğraf yükle. İşte bu kadar. Bunlar talimat bile sayılmaz. Bunlar zaten ezberinde olan şeyler. İşte olay bu kadar kolay. 

Başka bir ipucu: Fotoğrafın üzerine tabaka olarak filtre, yapıştırma ya da metin eklemek istersen, fotoğrafı seçtiğinde altında beliren simgelere tıkla.

Fotoğraf albümü nasıl gönderilir?

O kadar kolay ki inanamazsın!

Web üzerindeyken: Yeni bir fotoğraf gönderisi oluşturmayı seç ve şu şekilde ilerde:

 • Birden fazla fotoğrafı seç, sürükle ve gönderi formu üzerine bırak.
 • Fotoğrafları yüklerken birden fazla dosya seç.

10 fotoğrafa kadar yükleme yapabilirsin. Fotoğrafları yükledikten sonra sürükleyerek düzenlemeni yap. Bu arada fotoğraf ekledikten sonra alt kısımda yer alan “Bir tane daha ekle” yazılı kamera simgesine tıklayarak daha fazla fotoğraf ekleyebilirsin.

Öneri: Alt/Option tuşunu basılı tuttuğunda, kamera simgesi dünya simgesine dönüşür; bu sayede bilgisayardan görsel yüklemek yerine web üzerinden fotoğraf URL'si ile fotoğraf ekleyebilirsin.

Başka bir öneri:Dilersen bir fotoğraf albümünde yer alan fotoğraflara ayrı ayrı resim yazısı da ekleyebilirsin. İstediğin fotoğrafın üzerine gel ve ardından köşede yer alan üç nokta simgesine tıkla. Tabii ki gireceğin bu yazılar sadece panoda fotoğrafa tıklandığında görülecektir. Bu yüzden önemli şeyleri buralara yazma. Tabi sır gibi saklamak istediğin şeyler varsa, o ayrı. Sırlar mühimdir.

Mobil cihazlardan: Yeni bir fotoğraf gönderisi oluştur ve en fazla 10 resim seç. Fotoğrafları yükledikten sonra sürükleyerek istediğin şekilde yerleşimlerini ayarla.

Live photo nasıl gönderilir?

Eğer iPhone 6s ya da 6s Plus cihazın varsa Tumblr'ına Live Photo gönderebilirsin. Live Photo gönderileri aynı normal fotoğraf gönderileri gibi hazırlanıyor, Live Photo'nun köşesinde beliren iç içe geçmiş çember simgesi fotoğrafın etkileşimli olduğunu gösteriyor. 

iOS 9.1 ve üzeri işletim sistemine sahip Apple cihaz kullananlar fotoğrafına basılı tuttuklarında üç saniyelik, sesli bir görüntü izliyor. Tarayıcılarda, daha eski iOS işletim sistemlerinde ya da başka cihazlarda ise Live Photo hareketsiz ve sessiz olarak gösteriliyor. 

Bu arada eğer kablosuz internete (wifi) bağlı değilsen, Live Photo'yu izleyebilmek için öncelikle bir kez dokunarak indirmen gerekiyor. Gereksiz yere veri kaybın olmasın istedik.

Resim yüklerken sorun yaşarsam ne yapmalıyım?

Şunları bir dene: 

 • Dosyanın 10MB boyutunu aşmadığından ve şu formatlardan birine sahip olduğundan emin ol: JPEG ya da PNG.
 • Hareketli bir GIF dosyası yüklüyorsan, boyutu 2MB sınırını aşmamalı ve 540 pikselden daha geniş olmamalıdır.
 • Elindeki fotoğraf/resim düzenleme programlarından birisiyle dosyayı yeniden kaydet. Orijinal dosyada kodlama sorunları varsa bu şekilde giderilmeleri mümkün oluyor.
 • CMYK biçimindeki ya da RGB renklerinde olmayan diğer dosya türlerini desteklemiyoruz; lütfen resmi RGB olarak kaydet ve yeniden yükle.

Nasıl GIF yaparım?

Öncelikle, GIF aracımızın sadece mobil uygulamalarda bulunduğunu belirtelim.

 1. Yeni bir GIF gönderisi oluştur.
 2. “Kamera”bölümüne dokunduktan sonra (iOS'te) kamera düğmesine basılı tutarak ya da (Android'de) video kamera simgesine dokunarak, yeni bir GIF oluştur. Zaten varolan bir videoyu ya da seriyi seçerek de GIF oluşturabilirsin. 
 3. Sonra ekran üzerinde parmaklarınla sıkıştırarak GIF'i kes, GIF'in altında yer alan mavi kutuyu sürükleyerek süresini kısalt, ekranın alt kısmında yer alan çubuğu kaydırarak ne oynatma hızını ayarla ve dairesel oku kullanarak sürekli ve ileri geri hareket arasında geçiş yap.
 4. GİF'ini düzenlemek için ''İlerle''ye dokun. Yapıştırma, metin ya da filtre eklemek için ise, GİF'in altında beliren kareye,harfe ya da sihirli değnek simgesine tıkla.
 5. Ardından “İleri” de, GIF'in seçilmiş olacak ve tekrar “İleri” dediğinde gönderine yerleştirilecek.

GIF konusunda faydalı olabilecek birkaç öneri:

 • Oluşturduğun GIF ne kadar kısa ise o kadar pürüzsüz görünecektir. 
 • Yavaş çekim GIF'leri 3 ya da 4 kat hızlandırarak normal hızda, güzel görünen GIF'ler oluşturabilirsin.
 • İleri geri düğmesine bir kez dokunarak GIF'i ileri geri, iki kez dokunarak ise tersine oynatabilirsin. 
 • Fotoğraf gönderisi formunu kullanarak birden fazla GIF seçip fotoğraf albümü oluşturabilirsin.

Ses gönderisi nasıl yapılır?

En kolay yöntem bir şarkıcı ya da şarkı adı girmektir. Eğer şarkı Spotify ya da Soundcloud'da varsa, otomatik olarak buluyoruz ve senin için gönderiyoruz. Bunun dışında sağda yer alan kulaklık simgesine tıklayıp günde bir kez ve en fazla 10MB boyutunda olmak üzere kendi MP3 dosyanı ekleyebilirsin; dosya işlemi tamamlandıktan sonra şarkıcı, şarkı adı ve albüm bilgilerini de girebilirsin. M4A, M4P ve WMA biçimleri bizde desteklenmiyor, ayrıca web sayfası ya da Flash yerleştirmelere yönlendirme yapan URL'leri kabul etmiyoruz.

Not:Bir takım garip nedenlerden ötürü ses dosyası gönderileri yalnızca web üzerinden yapılabiliyor. Ancak dilersen, 1-866-584-6757 numarasını arayıp cep telefonundan ses gönderisi de yapabilirsin..

Video nasıl gönderilir?

Web üzerinden:Eğer video Vimeo, YouTube ya da benzeri bir sitede yer alıyorsa yeni bir video gönderisi aç, dünya simgesine tıkla ve ardından yerleştirme kodunu ya da video bağlantısını gönderi formuna yapıştır. Dilersen kamera simgesine tıklayarak günde 100MB sınırını aşmayacak şekilde kendi MOV ya da MP4 dosyalarını da yükleyebilirsin.

Mobil cihazlardan:Yeni bir video gönderisi oluştur. Ardından cihazın hafızasından bir video ekle ya da yeni bir video çek.

Nasıl canlı yayın gönderisi yollayabilirim?

Artık YouNow (iOS, Android), Kanvas (iOS, Android), Upclose (iOS, Android) ve YouTube üzerinden canlı yayın gönderebileceksin. Bir hesap oluştur, kamera ve mikrofonuna mutlaka erişim izni ver. Canlı yayın yapacaksan en önemli kısım bu.

Canlı yayın yapmanı sağlayan uygulamalar birbirinden farklı olabilir; ancak ayarlar kısmına girdiğinde paylaşım seçeneklerini görmen lazım. Tumblr’da paylaşımı aç (istendiğinde Tumblr’da oturum aç) ve “İzin Ver”. Birden fazla blogun varsa, hangi bloguna gönderdiğini Uygulama Ayarları’ndan seçebilirsin. Canlı yayın hakkında daha fazla bilgi edinmek için destek gönderimize göz atabilirsin.

Gönderideki metni nasıl biçimlendirebilirim?

Biçimlendirmek istediğin metni seç. Biçimlendirme seçenekleri hemen üzerinde ufak düğmeler biçiminde belirecek. Şunları yapabilirsin:

 • Kalın yazı 
 • Yatık yazı
 • Başlık
 • Bağlantı
 • Üstü çizili
 • Numaralandırılmış liste
 • Madde imli liste
 • Blok alıntı

Gönderimin içerisine nasıl fotoğraf ya da video yerleştirebilirim?

Boş gönderi formuna:

 • Kamera simgesine tıklayarak fotoğraf yükle.
 • Küçük video kamerasına tıklayarak video yerleştirme kodunu yapıştır.
 • GIF simgesine tıkla ve ardından açılan kutucuğa aranacak terimi yazarak GIF aramasını gerçekleştir.
 • Bir resim URL'si eklemek istersen, URL'yi gönderi kutusuna URL'yi yapıştır.
 • Resim genişlikleri konusunda titizleniyorsan, ufak bir hatırlatma: 300 pikselden daha geniş tüm resimler Panoya uyacak şekilde (540 piksel) büyütülecektir.

Gönderine toplamda beş adet fotoğraf ya da video yerleştirebilirsin.

Ben HTML modunda gönderi yazmayı sevenlerdenim. HTML moduna nasıl geçerim?

Bu titiz tutumun ve zengin metin biçimlendiricilere olan güvensizliğin çok hoşumuza gitti. Hakikaten saf ve temiz kod girmek istiyorsan, gönderinin sağ üst köşesinde yer alan dişli simgesine tıkla. Açılan menüden HTML düzenleme biçimine geçiş yapabilirsin. 

Cidden çok uzun bir metin yazdım. Yazıyı nasıl daha okunur kılabilirim?

Çok basit! Sana bu gibi durumlarda faydalı olabilecek bazı araçlar hazırladık. 

Fare imlecini gönderide boş bir satır alanına getirip, gönderi kutusunun sağ tarafında beliren araçlara tıklayabilirsin:

 • Bitmek bilmeyen uzun metni bölümlere ayırıp düzenlemek için yatay çizgiler ekle.
 • Metnin sonuna Devamını oku bağlantısı ekle. Takipçilerin gönderini panolarında gördüğünde bu bağlantının yer aldığı noktadan sonrasını görmeyecek. Buraya mavi renkli bir “Okumaya devam et” bağlantısı eklenecek. Bu bağlantıya tıklayarak gönderinin geri kalanını görebilecekler.

Bir gönderiye nasıl etiket eklerim?

Gönderinin en alt kısmında “#etiketler” yazan bir alan göreceksin. Etiketleri buraya gir, her etiketten sonra enter tuşuna bas (ya da virgül ekle). 

Unutma: Tumblr'da etiketler birkaç kelimeden oluşabilir ve aralarında boşluk bırakabilirsin. İnternetin en okunaklı etiketleri burada. Yaşasın! Etiketleme alanındaki uzmanlığını daha da artırmak istersen, lütfen buradan bilgi edin.

Gönderi ayarları dişli simgesinden başka nelere ulaşabilirim?

Ufak tefek bazı özellikler var bu simge altında. Bunlar çok kullanılmayan özellikler; ancak ihtiyacın olursa diye buraya koyduk hepsini. 

 • Gönderinin içerik kaynağını buradan belirleyebilirsin.
 • Gönderine özel bir URL adresi oluşturabilirsin. 
 • Gönderinin yayımlanma tarihini yine buradan değiştirebilirsin; evet sinsice.
 • Gönderine fotoğrafla yanıt verme seçeneği de yine burada. 

Gönderimi şu an göndermek istemiyorum. Daha sonra göndermek üzere kaydedebilir miyim?

Elbette. Yaşam tarzına ayak uyduracak şekilde farklı seçeneklerimizden birisini seçebilirsin. Web arabiriminde, “Gönder” düğmesinin yanında yer alan minik oka tıkla. Mobilde ise dişli simgesine dokunmalısın. Buradan şu seçeneklere ulaşabilirsin:

 • Şimdi yayımla. Varsayılan ayar budur. “Gönder” düğmesine bastığın anda gönderi yayımlanır.
 • Gönderiyi sıraya koy
 • Gönderiyi taslak olarak kaydet. 
 • Gönderiyi özel olarak yayımla.
 • Planlayarak istediğin tarih ve saatte yayımla.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için Gelişmiş Gönderi Seçenekleri kısmına göz atabilirsin. 

Bu gönderiyi Facebook arkadaşlarım ve Twitter takipçilerimle nasıl paylaşabilirim?

Seni hain seni! Haha, şaka tabii ki. Gönderini Facebook ve Twitter üzerinden paylaşabilmen için gönderi formunun altında düğmeler yer alıyor. Tabii ki paylaşabilmen için gönderiyi yayımlaman gerekiyor, unutma.

Tumblr hesabınıFacebook ya da Twitter hesabına bağlama konusunda bilgi edin. 

Gönderime "Satın al" düğmesi eklemek istiyorum, nasıl yapabilirim?

Eğer Etsy ya da Kickstarter gibi ortağımız olan sitelerden birisinde dolaşırken karşına MUTLAKA arkadaşlarına satın almaları/desteklemeleri konusunda baskı yapmak istediğin bir şey çıkarsa, sitede yer alan paylaş düğmesine tıkla ve Tumblr'da gönderi olarak paylaş.

Söz konusu öğeyi aynı zamanda Tumblr tarayıcı kısayolu yardımıyla paylaşarak da satın al düğmesini ekleyebilir ya da eğer bu tür işlerin ince ayarlarından anlıyorsan bu öğeye ait URL adresini kopyalayıp gönderinin içerik kaynağı alanına yapıştırabilirsin (bu seçeneğe gönderi formunun sağ üst köşesinde yer alan dişli simgesine tıklayarak ulaşabilirsin).

Satın al düğmesini eklemenin diğer yollarına gelince:

 • Söz konusu URL adresine giden bir bağlantı gönderisi oluşturabilirsin.
 • Fotoğraf gönderisi oluşturup fotoğrafın tıklanabilir bağlantısına URL adresini ekleyebilirsin.
 • Sayfayı Tumblr Tarayıcı Kısayolu yardımıyla paylaşabilirsin.
 • Herhangi bir gönderi türünü seçip URL adresini içerik kaynağı olarak kullanabilirsin. (Bu biraz uzman bilgisi gerektiriyor—içerik kaynağı alanına gönderi formunun sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayarak ulaşabilirsin.)

Yayımlanmış olan gönderileri blogumdan nasıl silerim?

 • Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden blogu seç.
 • Silmek istediğin gönderinin alt kısmında yer alan dişli simgesine tıkla ve "Sil" de. Eğer çok fazla sayıda gönderiyi silmek istersen Toplu Gönderi Düzenleyicisini kullanmanı öneririz; sayfanın sağ tarafından ya da tumblr.com/mega-editor/blogununadı adresinden ulaşabilirsin.

Ufak bir hatırlatma: Bir gönderiyi blogundan silsen bile, o gönderiye ait yeniden bloglamalar silinmeyecektir.

 

Yeniden Bloglama


Yeniden bloglama ne ola ki?

Yeniden bloglama Tumblr'da hoşuna giden bir gönderiyi yeniden bloglama düğmesine tıklayarak kendi blogunda görüntülemen olarak tanımlanabilir. Yeniden blogladığın gönderiyi tüm takipçilerinin panosuna taşımış olursun.

Bir gönderiyi yeniden bloglarken dilediğin gibi yorum, resim ya da gif ekleyebilirsin. Tabii ki hiçbir şey eklemek zorunda da değilsin. Senin tatlı canın nasıl isterse, öyle.

Nasıl yeniden bloglarım?

Şimdi, öncelikle, Tumblr'da oturum açman lazım. Oturum açtıktan sonra yeniden bloglamak istediğin gönderinin sağ alt köşesinde (ya da blog gönderisinin kalıcı bağlantı sayfasında sağ üst köşede) yer alan yeniden bloglama düğmesini buluyorsun. Tıklıyorsun. İstersen gönderiye bir şeyler yazıp ekliyorsun ve blogunda yayımlıyorsun.

Art arda yeniden bloglanmış gönderi dizisinden kendi istediğimi nasıl yeniden bloglarım? 

Yeniden bloglamak istediğin kullanıcı adına tıkla. O kullanıcının yeniden blogladığı gönderiye geleceksin, bundan sonra o gönderinin yeniden bloglama simgesine tıklayarak o gönderiyi bloglayabilirsin.

Orijinal gönderiyi ya da önceki yeniden bloglamalarımı düzenleyebilir miyim? 

Yeniden blogladığın gönderide yer alan metni tutabilir ya da dilersen silebilirsin; ancak başkalarına ait metinlerde değişiklik yapamazsın, bıdık.

Yeniden blogladığım gönderide yer alan yazıları silebilir miyim? 

Tabii ki. Yeniden bloglarken yazılı yorumun üst köşesinde beliren X işaretine tıkla. Tüm yazı bir anda yok olacak.

Bu arada bu hep ya hiç tarzı bir işlem, yani: Yeniden bloglamalar listesinden tek bir yazıyı silme gibi bir seçenek yok.

Gönderim yeniden bloglanmaya başlayınca, gönderen bilgisinin korunduğundan nasıl emin olabilirim? 

İçerik kaynağı alanını kullan! Gerçi biz bu alanı senin için otomatik olarak dolduruyoruz. Sana ait bir gönderi milyon kere yeniden bloglansa bile sen kaynakta gösterileceksin. Yeniden bloglayanlar gif ekleyebilir, bir şeyler yazabilir ya da yazılanları silebilir; senin kullanıcı adın ise daima ve daima gönderinin alt kısmında gösterilecek. Bu kaynak bağlantısına tıklayarak gönderinin orijinal haline ulaşabilirsin.

 

Tarayıcı Kısayolu


Tarayıcı kısayolu ne işe yarıyor?

Diğer sayfalarda dolaşırken hızlı bir şekilde Tumblr'a gönderi yapmanı sağlayan güzel bir araç. Tarayıcı kısayolunu buradan indirebilirsin. Normal gönderi formundaki gibi aynı türde gönderiler yapabilirsin, sadece ses gönderisi yapamazsın ve etiketleri virgül ile ayırman gerekir (Gelişmiş sekmesi altından).