Pek Bilinmeyen Özellikler

Kısayollar ve Öneriler


Labs

Tumblr Labs'i etkinleştirerek bazı deneysel özelliklerden faydalanabilirsin; ayrıntıları blogumuzda vermiştik.

Telefonla gönderi

http://staff.tumblr.com/post/78875723128/operators-are-standing-by-call-now-thank-you

Tarayıcı kısayoluyla gönderi

İnternette karşına çıkan bir şeyi sayfayı terk etmeden Tumblr'a gönderebilmen için. Tarayıcı kısayoluna tıklayarak yeni bir pencerede bir gönderi formu aç. Ziyaret ettiğin sayfada yer alan içerik kaynak bilgisi de dahil olmak üzere (bu konuda endişelenmene gerek yok) gönderi formuna eklenmiş olacak. Gönderini istediğin şekilde düzenle ve dilersen hemen yayımla, daha sonra yayımlamak üzere sıraya koy ya da taslaklara kaydet.

Bu simgeyi yer işaretleri (bookmark) çubuğuna taşıyarak tarayıcına yükleyebilirsin.

@bahset özelliği

Diğer kullanıcılardan bahsederek ilgilerini çekebilmen için. Gönderini oluştururken @ ve hemen sonrasında kullanıcının adını yaz. Yayımladığında o kullanıcıya bildirim gönderilecek.

İnternetten resim yerleştirme özelliği

Gönderi formundayken bir resmin URL adresini yapıştırırsan - ta daa - orada pat diye o resim belirecek.

Varsayılan düzenleyiciyi değiştirme

Eğer tüm gönderilerinde markdown ya da HTML kullanıyorsan, bunlardan birisini pano ayarlarından varsayılan metin düzenleyici olarak seçebilirsin. Gönderiyi oluştururken her zaman için aralarında geçiş de yapabilirsin. Bir tık tasarruf edeceksin.

Klavye kısayolları

Şu fareyi bırak artık. Onun yerine klavye kısayollarımızı görmek için, panodayken shift + ? tuşlarına bas ve onları etkinleştirmek için ''j'' tuşuna bas.

Açıklaması biraz zor ama klavye kısayolları mobil uygulamalarda da kullanılabiliyor. Bu durumda bluetooth ile çalışan bir klavye ve bir de tabii ki tüm kısayolları önceden ezberlemiş olman lazım.

Bir Tumblr'a abone olma

Takip ettiğin bir bloga yeni gönderi yaptığında bildirim alacak şekilde abone olabilirsin.

Takip ettiğin blogun sağ üst köşesinde yer alan insan simgesine dokun (ya da web arabirimindeyken istediğin blogun avatarı üzerine gel ve beliren insan simgesine tıkla). Ardından “Bildirim al” seçeneğine tıkla/dokun. Dilersen blog URL'sine gidip sayfanın sağ üst köşesinde beliren "Bildirim al" düğmesine tıklayarak bloga abone olabilirsin. Bir bloga abone olduğunda, o blogun sayfasında insan simgesinin yanında ufak bir şimşek simgesi belirecek. 

Bildirimleri durdurmak istersen, tekrar insan simgesine tıkla/dokun ve ardından “Bildirimleri kapat”. Blogu takip etmeyi bıraktığında, abonelik de sona ereceği için bildirimler otomatik olarak kapatılacaktır.

Kulakçık

Bir gönderinin kalıcı bağlantısına gitmek için köşedeki kulakçığa tıkla. Üzerine giderek gönderildiği zamanı da görebilirsin. Üzerine git, geri çek, tekrar üzerine git, tekrar geri çek - kulakçık kapanıp açılıp duracak. Öyle de bir şey işte.

Toplu gönderi düzenleyici

Kabul et, tembellik ettin ve gönderilerini etiketlemedin. Aylardır süren bu ihmalkarlığı Toplu Gönderi Düzenleyicisi yardımıyla birkaç dakikada sonlandırabilirsin. Toplu Gönderi Düzenleyici, sana blogunu arşiv halinde gösterecek; dilediğin gönderileri ya da tümünü seçip yeniden etiketleyebilir ya da silebilirsin.

Hesap menüsünden blogunu seç. Toplu Gönderi Düzenleyici yan çubuğun en alt kısmında yer alıyor.

URL numaraları

 • Arşiv: cheezbag.tumblr.com/archive
  Blogunda yer alan tüm gönderilerin hızlı görünümü. Belirli bir gönderiyi ararken ya da genel olarak blog içeriğini merak ettiğinde çok işe yarıyor. Ay ve yıla göre ya da gönderi türüne göre filtreleme yapabilirsin.

 • Etiketler: cheezbag.tumblr.com/tagged/<etiket>
  Bir blogda yer alan belirli bir etikete sahip tüm gönderileri gösterir. Tüm bloglar için geçerli - tabii ki etiket kullanan tüm bloglar için.

 • Kronoloji: cheezbag.tumblr.com/tagged/<etiket>/chrono
  Tema varyasyonu: Belirli bir etikete sahip olan gönderileri kronolojik sırada gösterir.

 • Tarih: cheezbag.tumblr.com/gün/YYYY/AA/GG (gün İngilizce olarak girilmelidir)
  Sadece belirli bir tarihte yayımlanan gönderileri gösterir. Yılbaşı gecesi yayımladığın bazı gönderiler olduğunu düşün, ama etiketleme sistemin çok kompleks. Bu noktada tam aradığın özellik bu.

 • Rastgele: cheezbag.tumblr.com/random
  Blogundan rastgele bir gönderiyi gösterir. Dene bak. Gördün mü? Bir daha dene. Bak bu sefer başka bir şey gösterdi.

Başkalarının beğeni ve takip listelerini gör, kendininkileri paylaş

Keyifli bir özellik - beğendiğin ya da sıkça yeniden blogladığın bloglar varsa tam senlik. tumblr.com/liked/by/kullanıcıadı adresine giderek o kullanıcının beğendiklerini, tumblr.com/followed/by/kullanıcıadı adresinden ise takip ettiklerini görebilirsin. Beğenilerini ve takip ettiklerini diğerleriyle paylaşmak istersen web üzerinde blog ayarları kısmından etkinleştirebilir, uygulama üzerindeyken ise ressam paleti simgesine dokunarak gerekli ayarlamaları yapabilirsin.

İki Aşamalı Kimlik Doğrulama

Hesabını kötü adamlardan korumaya yarar. Bu özelliği etkinleştirdiğinde sana her seferinde ikinci bir erişim kodu gönderiyoruz. Yani parolanı çalsalar bile hesabına girmeleri mümkün değil. Telefonunu da çalmaları lazım. Yani özetle: Kötü adamlarla takılmayacaksın.

Kimlik doğrulama uygulamalarını da destekliyoruz, onları da kullanabilirsin.

Pek Bilinmeyen iOS Özellikleri


Fotoğrafa basılı tutma özelliği

Fotoğrafa dokunup beklersen paylaşım sayfası açılır. Buradan fotoğrafı metin, e-posta ya da başka şekillerde gönderebilirsin. Eğer hareketli bir resimse, hareket etmeye devam edecek. Gönderi tarihini paylaşım sayfasından da görebilirsin.

Hızlı yeniden bloglama

Yeniden blogladığın gönderiye herhangi bir yorum eklemeyeceksen, yeniden bloglama düğmesini basılı tutarak gönderi formunu hiç açmadan birkaç saniye tasarruf edebilirsin. Ufak bir hatırlatma: Bu durumda gönderi en son gönderi yolladığın blogunda yayımlanacak. Eğer sıkça farklı bloglarına gönderi yolluyorsan, bu özelliği kullanırken dikkatli olmanı öneririz. 

Ön belleği parçala

Telefonun hafızasını açmak için ön belleği parçalayabilirsin; daha hızlı çalışacak ve daha az takılacaktır. Hesap menüsüne (insan simgesi) dokun ve ardından "Ayarlar" kısmından ön belleğini parçala.

Etkileşimli bildirimler

Tumblr'dan bildirim aldığında bildirime kaydırarak yanıt ver. Kilit ekranındayken, ana ekrandayken, Tumblr uygulaması dışında hangi ekrandan istersen - o biraz lüzumsuz olurdu çünkü.

Paylaşım uzantıları

Bağlantı vermek istediğin bir websitesi bulduğunda ya da paylaşmak istediğin bir fotoğraf çektiğinde çok işe yarayan bir özellik bu; masaüstü bilgisayarındaki tarayıcı kısayoluna benziyor. Kurulumu biraz garip yalnız:

 1. Kamera uygulamasından bir fotoğrafı aç.
 2. Paylaş simgesine dokun. Böyle bir simge olması lazım:
 3. Uygulamalar listesini kaydır ve sondaki "Fazlası" simgesine dokun. 
 4. Buradan Tumblr uygulamasını (ve istediğin diğer uygulamaları) seç ve listeni istediğin şekilde sırala.
 5. Tamam de.

Bundan böyle paylaşım simgesini gördüğünde (Safari, kamera, notlar vb.) uygulamayı açmadan gördüğün şeyi bloguna gönderebileceksin.

Bugün pencere öğesi

Cihazının Bugün ekranında Tumblr'da neler popüler görebilirsin. Birkaç ayarlama yapman lazım, ama çok kolay:

 1. Yukarıdan aşağı kaydırma yaparak pencere öğesi (widget) ekranını açabilirsin.
 2. Buradan “Bugün” sekmesinin en sonuna git.
 3. “Düzenle” düğmesine ve ardından “Tumblr'da Popüler” düğmesine dokun.

İşte hepsi bu kadar. Ayarlamayı tamamladın.

Apple TV için Tumblr TV uygulaması

Yeni Apple TV (dördüncü jenerasyon) sende de mi var? Bırak Tumblr TV ekranını öpüp koklasın. Art arada akıp durabilecek (büyük ihtimalle) 100 milyonu aşkın GIF ve her gün eklenen binlercesi, göz kapaklarını aralayıp göz bebeklerini kucaklamayı bekliyor. App Store'dan Tumblr TV uygulamasını indir, aç ve gözlerini ekrana yapıştır. Tumblr'daki en popüler GIF'ler, ekranında tam boy olarak art arda akıp dursun.

 • Kumandada yer alan cam Touch Surface'da kaydırarak kullanıcı adını ve gönderi etiketlerini gör, diğer etiketleri görmek ya da seçmek için sola ya da sağa kaydır
 • Bir etiketi seç, o etiketle ilgili GIF'ler gösterilsin
 • Kullanıcı adı ve etiketleri gizlemek için Touch Surface üzerinde yukarı kaydır
 • GIF'ler arasında gezinmek için sola ya da sağa kaydır
 • Bir GIF'i sürekli oynatmak ya da otomatik oynatmayı sürdürmek için oynat/durdur düğmesine bas

Pek Bilinmeyen Android Özellikleri


Blog paylaşmak için telefon tokuşturma

Bu NFC özelliği bulunan telefonlar için geçerlidir (özellik açık olmalıdır). Uygulamayı aç ve bir bloga git, telefonunu başka birisinin telefonuna dokundurduğunda blog o kişinin telefonunda açılacak.

Hızlı yeniden bloglama

Eğer yeniden blogladığın gönderiye yorum eklemeyeceksen, yeniden bloglama düğmesine basılı tutarak bu kısmı atlayabilirsin. Yine saniyeler kazanmış oldun.

Bildirim pencere öğesi

Ana ekranına eklemek için:

 1. Ana ekranında herhangi bir boşluğa - simge ya da pencere öğesi bulunmayan boş bir yere - basılı tut.
 2. “Öğe Ekle” seçeneğine bas.
 3. Tumblr öğesini bul ve seç.
 4. Öğe, öğe, öğe.

Google sonuçlarında Tumblr

Google arama sonuçlarında yan tarafta Tumblr logosu varsa, bağlantı Tumblr uygulamasında açılacak. Çok mantıklı, değil mi?