Blog Yönetimi

Ana Bloglar ve İkincil Bloglar


Ana blog ile ikincil bloglar arasındaki fark nedir?

Ana blog Tumblr'a kaydolurken oluşturduğun ilk blogdur. Tumblr'daki takip etme, beğenme, soru sorma ve gönderim gibi tüm sosyal özellikleri bu blog üzerinden kullanırsın.

İkincil bloglar ise ana bloguna ek olarak oluşturduğun diğer bloglardır. Günde en fazla 10 adet ikincil blog oluşturabilirsin. Ayrıca ikincil blogların:

 • Dilersen parola ile korunabilir
 • Gönderi yapan ve yöneten birden fazla kullanıcıya sahip olabilir

Ancak ikincil bloglar diğer blogları takip edemez, gönderileri beğenemez, diğer kullanıcılara soru soramaz ya da diğer bloglara gönderim yapamaz.

  Ana Blogİkincil Blog
Yeniden Bloglama    
Parola Koruması    
Çoklu Kullanıcı    
Sosyal Özelliklerle etkileşim gönder (takip et, beğen, soru sor, ileti gönder ve diğer bloglara gönderim yolla)    
Sosyal Özelliklerle etkileşim al (takip edil, soru ve ileti al, gönderimleri kabul et)    

İkincil bloglarımdan birisini daha sonra ana blogum yapabilir miyim?

Hayır, yeni bir ana blog oluşturmak için yeni bir hesap açman gerekiyor. Ancak dilersen mevcut ana bloguna ait URL adresini değiştirmeyi deneyebilirsin.

Ana blogumu parola ile koruyabilir miyim?

Hayır, ancak ikincil bir blog oluşturup bu ikincil blogu parola ile koruman mümkün.

Nasıl başka bir blog daha oluşturabilirim?

 1. Panonun sağ üst kısmında yer alan Hesap menüsüne (küçük insan simgesi) tıkla. Mobil uygulamada, Hesap simgesine dokun.
 2. Menünün en altından "Yeni blog oluştur" seçeneğine tıkla.

Not: Yeni bir ana blog oluşturmak istersen önce hesabından çıkış yapman ve daha sonra başka bir e-posta adresi ile yeni bir hesap açman gerekiyor. Tek bir e-posta adresi ile iki farklı ana blog oluşturman mümkün değil.

 

Grup Blogları


Grup blogları (adından da anlaşılabileceği gibi) birden fazla kullanıcının gönderi yayımladığı bloglardır. Yalnızca ikincil bloglar grup blogu olarak kullanılabilir.

Bir grup bloguna nasıl üye ekleyebilirim?

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsüne tıkla.
 2. Üye eklemek istediğin blogun avatarı üzerine gel ve blog adının yanında beliren insan simgesine tıkla.
 3. "Üyeler" bağlantısına tıkla.
 4. Üye olacak kişinin e-posta adresini yaz ve ardından "Bu bloga davet et" bağlantısına tıkla.
 5. Bu adrese davet bağlantısını içeren (sadece bir kez kullanabileceği) bir e-posta göndereceğiz.

Grup bloglarında yönetici ve üyeler arasında ne fark var?

 • Yöneticiler yeni kullanıcıları davet edebilir, mevcut kullanıcıları çıkarabilir ve üyelerin gönderilerini silebilir.
 • Üyeler bloga gönderi yapabilir kendi gönderilerini düzenleyebilir ya da silebilirler.
 • Yöneticiler, Soruları görebilir ve yanıtlayabilir; üyelerin böyle bir yetkisi yoktur.

Grup blogumun üyesine yöneticilik hakkını nasıl verebilirim?

Üyeler sayfasından yöneticilik hakkı vermek istediğin kullanıcının yanında bulunan "Yöneticiliğe yükselt" düğmesine tıkla. Grup bloglamasında indirgeme özelliği bulunmuyor. Yani bir üyeyi Yönetici yaptıktan sonra yöneticilik haklarını elinden alamazsın ya da blogdan çıkaramazsın. Bir kerelik bir işlem bu.

 

Parola ile Korunan Bloglar


Parola korumalı bloglar adından da anlaşılabileceği gibi, parola ile korunan bloglar olup ikincil bloglarda olduğu gibi üye ekleme ve tema özelleştirme seçeneklerine sahiptir. Ancak bu blogların takip edilmesi mümkün değildir (bu yüzden gönderileri başkalarının panosunda belirmeyecektir). Gönderilerin beğenilmesi ya da yeniden bloglanması da söz konusu değildir.

İkincil blogumu parola ile nasıl koruyabilirim?

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla.
 2. Sağ tarafta yer alan menüden ikincil blogunun adını seç.
 3. Blog ayarlarının en alt kısmından "Bu blogu parola koruması altına al" seçeneğini etkinleştir.
 4. İstediğin parolayı gir. Blogunu başarıyla parola koruması altına aldığında yeşil renkte "kaydedildi" iletisi görüntülenecektir.

Ana blogumu parola ile koruyabilir miyim?

Hayır; ancak blogunu seni takip etmeyen kişilerden saklaman mümkün. Buna rağmen gönderilerinle ilgili bir çekincen varsa, her zaman için ikincil bir blog açıp o blogu parola ile koruyabilirsin.

 

Blog Özellikleri


Tumblr'da ne gibi sosyal özellikler var?

Sosyal özellikler mi dedin? Güzel soru. Tumblr'da elbette bir sürü sosyal özellik bulunuyor.

Takip et: Hoşuna giden bir blog görürsen takip edebilirsin. Takip et dediğinde bu blogun tüm gönderileri panonda belirmeye başlayacaktır. Biraz evlilik gibi; sadece birisiyle değil de bir blog ile evleniyorsun, evde değil de panoda yaşıyorsunuz.

  • Bloglarda bu bağlantı sayfanın sağ üst köşesinde belirir.
  • Panonda, Arama Sonuçları ve Etiket sayfalarında doğrudan takip etmediğin kullanıcıların adları yanında "+" işareti belirecektir. Takip etmek için bu işarete tıklaman gerekiyor. Kullanıcının blog avatarı üzerine gidip beliren menüden Takip et düğmesini de kullanabilirsin.
  • Not: Günde 200 ve toplamda 5.000 blog takip edebilirsin.

Beğen: Bir gönderi hoşuna mı gitti? Kalp işaretine basman yeterli.

  • Kalp işareti, bloglarda kalıcı bağlantı sayfasının sağ üst köşesinde bulunur.
  • Panonda, Arama Sonuçları ve Etiket sayfalarında ise her gönderinin sağ alt köşesinde yer alır.

Yanıt: Bir gönderi hakkında bir şeyler mi söylemek istiyorsun? Yanıt balonuna tıkla ve içini dök. Daha fazla ayrıntı almak için Yanıtlar kısmına göz atabilirsin.

İleti: Konuşmak istediğin bir Tumblr mı var? Konuşmaya başlamak için iletişim düğmesine (gülen surat simgesi) dokun ve sohbet etmek istediğin Tumblr'ın adını gir.

Sor: Soru sormak hoşuna mı gidiyor? Başka bir kullanıcıya sormak istediğin bir şey mi var? Eğer kullanıcı Sor özelliğini etkinleştirmiş ise blog anasayfasında Sor düğmesi ya da bağlantısı belirecektir. Dilersen Panondayken kullanıcının blog avatarı üzerine gidip beliren insan simgesine tıkladıktan sonra açılır menüden "Bir soru sor" bağlantısına tıklayabilirsin.

Gönderim: Bazı bloglar özgün içerik oluşturur, bazıları ise başkalarına ait içeriği yeniden bloglar. Bu iki tip blogun arasında bir de başka kullanıcılardan gönderim alan bloglar vardır. Eğer bir kullanıcının blogunda Gönderim (Submit) düğmesi görürsen bu düğmeye basarak bu kullanıcıya blogunda yayımlaması için bir gönderimde bulunabilirsin. (Tabii ki gönderimin yayımlanmaya uygun olup olmadığına yönetici karar verecektir.)

Gelen kutun konusunda sorun yaşıyorsan diğer kullanıcılarla iletişim hakkında daha fazla bilgi edin ya da sorun gidermeye ilişkin önerilerimize bir göz at.

 

URL / Web Adresi Değişiklikleri


Bloglarımın URL / web adresini nasıl değiştiririm?

Küçük bir hatırlatma: URL adreslerini değiştirdiğin takdirde önceden yayımlanmış olan Tumblr gönderilerin ve yeniden blogların dahil olmak üzere bloguna giden mevcut bağlantılar kopacaktır. Takipçilerin ise bu durumdan etkilenmeyecek ve panolarında senden gelen gönderileri takip etmeye devam edecektir.

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla.
 2. Sayfanın sağından güncellemek istediğin bloga tıkla.
 3. Kullanıcı adı alanından (ya da ikincil bloglarında Tumblr URL'si kısmından) kalem simgesine tıkla. URL adresini istediğin şekilde ayarla.
 4. “Kaydet” öğesine tıkla.

Bu arada: Sen kaydettikten sonra olur da fikrini değiştirirsen ya da ikincil bloglarından birisinde kullanmak istersen diye biz eski URL adını 24 saat boyunca senin için saklıyoruz. Bu süre dolduktan sonra ise URL adını özgür bırakıyoruz. Vedalaşmayı unutma.

Bu URL adresini neden kaydedemiyorum? Uygun ya da etkin olmayan bir URL adresini benim için kullanıma alabilir misiniz?

Ne yazık ki daha önceden alınmış, sonlandırılmış ya da uykudaki URL/web adreslerini kullanıma almamız ya da hesap sahip(ler)i ile iletişime geçmeni sağlamamız mümkün değil. Kullanılmadığı açıkça belli olan bir URL adresini kaydederken hata alıyorsan, blog sonlandırılmış olabilir. Tescilli bir ticari markan varsa ya da kimliğe bürünme durumu tespit edersen lütfen aşağıdaki bağlantıdan bizimle irtibat kur. Etkin durumdaki ticari markana ait belgenin bir nüshasını ekleyerek ya da ticari marka ile bağlantını başka bir şekilde göstererek bize bu süreçte yardımcı olabilirsin.

Blog URL'mi değiştirirsem ne olur?

İnsanların gönderilerine koyduğu, yeniden blogladığı veya tarayıcı kısayoluyla aldığı bloguna giden tüm bağlantılar kırılacağından, herhangi bir değişiklik yapmadan önce bu durumu göz önüne almalısın.

URL'mi değiştirmem Takipçi/Takip Edilenler listemi etkiler mi?

Hayır. Bunlar hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

 

Bir Hesap ya da Tumblr'ın Silinmesi


Hesabımı ya da Tumblr'larımdan birisini nasıl silebilirim?

O da mümkün. Ayrıntılı bilgi almak için www.tumblr.com/docs/account bağlantısını kullanabilirsin.

 

Zaman Dilimleri


Zaman dilimimi nasıl değiştiririm?

Web arabiriminde, panonun tepesinde bulunan hesap menüsüne (insan silüeti) git ve ''Ayarlar''a tıkla. Ekranın sağ tarafında bulunan listeden güncellemek istediğin blogu seç ve ''Zaman dilimi'' yanında bulunan, aşağı açılan menüde istediğin güncellemeyi yap.

Zaman dilimini değiştirdiğimde gönderilerime ne olacak?

Yayımlanmış olan gönderiler zaman dilimi değişikliğinden etkilenmez; yalnızca değişiklikten sonra yayımlanan ya da düzenlenen gönderiler etkilenir. Not: Zaman-mekan ilişkisinin ayarlarıyla oynuyorsun, dikkatli ol.

 

Özel etki alanı kullanımı


Blogum için nasıl özel etki alanı adı kurarım?

 1. Bunun için Etki Alanı Kayıt Şirketi, seçebilir ya da Yahoo Domains veya Domainr gibi hizmetleri kullanarak alan adı satın alabilirsin. (Genellikle senelik ücretler 10 ila 40 Dolar arasında değişmektedir.)
 2. Özel etki alanının kaç seviye içerdiğine bağlı olarak bir DNS kaydı oluşturabilirsin. Lütfen aşağıdaki çizelgeye göz at.
Etki AlanıYapılandırma
İki Seviye
(örn: websitem.com)
A kaydını (IP adresi) 66.6.44.4 adresine yönlendir
Üç ya da Daha Fazla Seviye
(örn: www.websitem.com, blog.websitem.com ya da websitem.com.tr)
CNAME kaydını "domains.tumblr.com" adresine yönlendir

Etki alanı, kayıt şirketin CNAME ve A-kaydının nasıl doğru şekilde uygulanacağına ilişkin talimatları verecektir.

Bunları tamamladıysan artık Tumblr'a geri dönebilirsin:

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla ve ardından güncellemek istediğin blogu seç.
 2. Kullanıcı adı bilgisinin sağında yer alan kalem işaretine tıkla (ikincil bloglar için Tumblr URL'si kısmı) ve "Özel bir alan kullan" seçeneğini etkinleştir.
 3. Alan (örn: benimwebsitem.com) ya da alt alan bilgisini (örn: blog.benimwebsitem.com) gir ve ardından "Etki alanını test et" bağlantısına tıkla.
 4. Test sonunda ortaya çıkan sorunları gider ve ardından test başarıyla sonuçlanana kadar "Etki alanını test et" bağlantısına tıklamaya devam et.
 5. “Kaydet” öğesine tıkla.

Etki alanım için ad sunucularımı değiştirmem gerekiyor mu?

Hayır, sen bu halinle de çok güzelsin.

Etki alanımı doğru kurup kurmadığımı nasıl anlayabilirim?

Etki alanını yeniden yapılandırdıktan sonra değişikliklerin etkili olabilmesi için 72 saat beklemen gerekebilir. Eğer etki alanını ya da alt etki alanını ziyaret ettiğinde Tumblr blogun sorunsuz görüntüleniyorsa başardın demektir; tebrikler, keyfini çıkar, artık onu bunu kurcalamayı bırak.

Eğer blogun yerine Tumblr sayfa hatası görüntüleniyorsa en azından etki alanını doğru biçimde Tumblr'a yönlendirmişsin demektir. Blogunu etki alanını kullanacak şekilde yapılandırmak için yapman gerekenleri buradan öğrenebilirsin.

Birisi Tumblr URL'mi ziyaret ederse ne olur?

Otomatik olarak yeni özel etki alanına yönlendirilecektir (örn: david.tumblr.com adresi davidslog.com adresine yönlendirilir).

Özel etki alanımı kurarken sorun yaşarsam ne yapabilirim?

Ortaya çıkan sorunların büyük bir kısmına destek sunamıyoruz, bu yüzden bilen bir arkadaşına sorman daha iyi olacaktır. Ya da güvenebileceğin yetkili bir kişiye danışabilirsin. Mesela bir itfaiyeciye.

 

Twitter ile Bağlantı


Twitter ve Tumblr hesaplarımı nasıl bağlarım?

Uygulamalardan:

 1. Hesap sekmesine dokun.
 2. Kullanıcı adının yanındaki küçük insan simgesine dokun.
 3. "Bağlı hesaplar" seçeneğine dokun ve yönergeleri izle.

Web üzerinden:

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla.
 2. Sayfanın sağ tarafından Twitter hesabını bağlamak istediğin bloguna tıkla.
 3. Twitter sekmesinden Twitter'da Paylaş düğmesine tıkla.
 4. “Twitter ile giriş yap” öğesine tıkladıktan sonra Twitter kimlik bilgilerini girip “Uygulamayı yetkilendir” bağlantısına tıkla.

Twitter'da hangi gönderileri paylaşmak istediğimi seçebilir miyim?

Evet, gönderi formunda yer alan mavi Twitter kuşuna tıklayarak ya da dokunarak tweet özelliğini açıp kapatabilirsin. Mavi kuş = açık. Gri kuş = kapalı.

Gönderimi paylaşmadan önce tweet'imi düzenleyebilir miyim?

Elbette! Web üzerinden, metin alanını açmak için Twitter simgesine tıkla, tweet üzerinde düzenlemeni yap ardından “Tamam” düğmesine tıkla.

Blogumda en son tweet'lerimi nasıl gösterebilirim?

Öncelikle yukarıdaki talimatları takip ederek Twitter ve Tumblr hesaplarının bağlandığından emin ol. Daha sonra Twitter parçacığını destekleyen bir tema seçmen gerekiyor. Son olarak ise seçtiğin temaya ait ayarları www.tumblr.com/customize bağlantısından yapılandır. Görünüm Seçenekleri altında bu parçacığı açıp kapatacabileceğin bir Twitter sekmesi bulunması lazım.

Tumblr gönderilerimin Twitter'da nasıl görüntüleneceğini kontrol edebilir miyim?

Bunun kontrolü bizde değil. Bir fotoğraf gönderisini tweetlediğinde ön izleme resmi olabilir ya da olmayabilir; sohbet gönderilerinde ne olur onu düşünemiyoruz bile.

Gönderilerim neden Twitter akışımda görünmüyor?

Hesaplarının doğru şekilde bağlandığını düşünürsek (yukarıdaki açıklamalara bakabilirsin) tweetlerin Twitter ağındaki sorunlara bağlı olarak gecikmeye uğrayabilir. Büyük ihtimalle sorunun kaynağı bu olsa gerek. Ah şu ağ sorunları... Bu arada gönderini yayımlamadan önce Twitter simgesinin mavi göründüğünden emin ol. (Simge gri ise bu gönderi için tweet etme özelliğini kapatmışsın demektir.)

Twitter'a bağlanma sorunları yaşarsam ne yapabilirim?

Önce https://twitter.com/settings/applications adresine git ve Tumblr'ın yanında yer alan “Erişimi İptal Et” bağlantısına tıkla ve ardından yukarıdaki bağlantı adımlarını tekrar et. Eğer sorun çözülmezse, web tarayıcında açılır pencereleri etkinleştirdiğinden emin ol.

 

Facebook ile Bağlantı


Tumblr'ı Facebook Zaman Tüneli'me nasıl eklerim?

Uygulamalardan:

 1. Hesap sekmesine dokun.
 2. Kullanıcı adının yanındaki küçük insan simgesine dokun.
 3. "Bağlı hesaplar" seçeneğine dokun ve yönergeleri izle.

Web üzerinden:

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla ve ardından sayfanın sağ tarafından güncellemek istediğin blogu seç.
 2. Facebook sekmesinden "Facebook'ta paylaş" düğmesine tıkla.
 3. "Facebook ile Giriş Yap" öğesine tıkladıktan sonra "Facebook ile Oturum Aç".
 4. Altta beliren paylaşım ayarlarından memnun musun bir kontrol et.

Yeni bir gönderi oluştururken, gönderi formunda yer alan Facebook simgesine tıklayarak ya da dokunarak paylaşabilirsin.

Kişisel profilim yerine oluşturduğum bir Facebook Sayfasında gönderi paylaşabilir miyim?

Tabii ki. Tumblr ile Facebook hesaplarını bağladıktan sonra Facebook hesabına ait Tercihler sayfasına git ve gönderilerini paylaşmak istediğin Sayfayı seç. Değişiklikleri kaydettiğinde bundan sonraki paylaşımların kişisel zaman tünelinde değil seçtiğin Sayfada belirecektir. Elbette söz konusu Facebook Sayfasının bağlantı yaptığın Facebook Hesabı ile ilişkilendirilmiş olması gerekiyor.

Gönderilerimi Facebook Gruplarında paylaşabilir miyim?

Hayır, şu an için bu mümkün değil.

Tumblr gönderilerimin Facebook'ta nasıl göründüğünü kontrol edebilir miyim?

Ne yazık ki hayır. Facebook profilinde içeriğin nerede belireceğini ya da hangi küçük resmin kullanılacağını yani içeriğin nasıl görüntülendiğini biz kontrol edemiyoruz.

Neden gönderilerimin tümü Haber Akışımda belirmiyor?

Facebook akışlarda aşırı yığılma oluşmaması için belirli sayıda gönderiyi gösterecek şekilde ayarlanmış. Gönderin bu algoritmaya kurban gitmiş olabilir.

Gönderilerim neden Zaman Tünelimde belirmiyor?

Gönderiler Facebook ağındaki sorunlara bağlı olarak gecikmeye uğrayabilir. Bu arada yeni bir gönderi oluşturduğunda Facebook simgesinin mavi göründüğünden emin ol. (Simge gri ise, bu gönderi için Facebook'ta paylaşma seçeneğini kapatmışsın demektir.)

Facebook'a bağlanmada sorun yaşarsam ne yapabilirim?

 1. Önce facebook.com/editapps.php bağlantısına git ve ardından Tumblr uygulamasının yanındaki "x" işaretine tıkla.
 2. Tumblr'ı Facebook Zaman Tüneline yeniden eklemek için  bağlantıyı  önceki adımları takip ederek tekrar kur.

Bu sorununu çözmezse tarayıcının açılır pencerelere izin verdiğinden emin ol.