Blog Özelleştirmeleri

Temel Bilgiler


Blogunun açıklama, başlık ya da görünümünü özelleştirebilmeyi hiç hayal ettin mi? Bu yazılanlarla seni çimdikledik diye düşün, hayır rüyada falan değilsin. Gayet uyanıksın ve Özelleştirme sayfasını kullanarak tüm bunları gerçekleştirmen de mümkün.

Hoşuna gidebilecek iki farklı seçenek mevcut: 

 • Blogunun web görünümünden sağ üst köşede yer alan Tema Düzenle düğmesine tıkla (blogun.tumblr.com).
 • Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden Ayarlar bağlantısına (dişli simgesi) tıkla. Ardından sayfanın sağ tarafından güncellemek istediğin blogu seç ve “Tema düzenle” düğmesine tıkla.

Blogunun görünümü, açıklama ve başlığını özelleştirmenin yanı sıra "Temalara Göz at" bağlantısına tıklayarak ya da www.tumblr.com/themes bağlantısından sayfa için yeni bir tema seçmen de mümkün.

Blogumun açıklamasını nasıl düzenleyebilirim?

Hesap menüsüne git. Web arabirimi ve Android uygulamasında panonun üst kısmında, iOS uygulamasında ise ekranın alt kısmında yer alan küçük insan simgesi.

Açıklamasını düzenlemek istediğin blogu seç. 

Web üzerindeyken açılan önizlemede "Görünümü düzenle" seçeneğine tıkla. Android cihazlarda, "Düzenle" düğmesine dokun. iOS cihazlarda ise önce kullanıcı menüsüne (üç çizgili küçük insan simgesi) ve ardından "Görünümü düzenle" seçeneğine dokun. 

Buradan açıklamayı istediğin şekilde değiştir ve ardından kaydet.

 

Görünüm


Blog görünümü ile kastedilen nedir?

Blog görünümün mü? Blogunun görünümü ile kastettiğimiz mobil uygulamalar, Pano ve arama sonuçlarında blogunun nasıl görüntüleneceğidir.

Blog görünümümü nasıl düzenlerim?

Mobil uygulama üzerinden, bloguna git ve ekranın üst kısmında yer alan ressam paleti simgesine dokun.

Öğelere dokunarak renklerini değiştir ya da sakla. Vurgulama rengini seç. Çılgınca tasarla.

Tabii ki dilersen bu değişiklikleri normal bir bilgisayar üzerinden de yapabilirsin. Panonun üst kısmında yer alan hesap simgesine, ardından "Ayarlar" bağlantısına tıkla ve sağdaki menüden blogunu seç. Üst kısımda Görünümü Düzenle düğmesi belirecek. Ona bas.

Blogumun görünümü neden kullandığım temadan daha farklı?

Kullandığın tema sıradan bir bilgisayardan blogunun web adresine gittiğin zaman görüntülenir (mesela bizimkisini ekip.tumblr.com adresinden görebilirsin). Tema düzenleme hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsin.

Kendi blogun da dahil olmak üzere istediğin blogun temasını panonda o bloga tıklayarak görebilirsin; bloga tıkladıktan sonra kayarak açılan sağ panelin üst kısmında yer alan kullanıcı adına tıkla.

Blog görünümü ise blogunun mobil cihazlarda, arama sayfalarında ve kullanıcı resminin üzerine gelindiğinde beliren pencerede nasıl görüneceğini belirler. Yani kısacası blog görünümün doğrudan blog URL adresin olmayan yerler içindir.

Blog görünümü kısmından avatar, başlık ve açıklamamı değiştirdiğimde bu değişiklik her yere yansıyacak mı?

Evet! Başlık metnin, açıklama metnin ve avatarın her ortamda blogunun bir parçasıdır. Görünüm seçeneklerini kullanarak bu öğelerde değişiklik yaparsan, bu değişiklikler her yere yansır. Yani hayır, farklı konumlar için birbirinden farklı başlık, açıklama ya da avatar kullanman mümkün değil.

Fare imlecini gönderinin sağ üst köşesine doğru götür. Aşağı doğru kıvrılan köpek kulağı simgesini gördün mü? Ona tıklarsan, gönderinin kalıcı bağlantısı yeni bir sekmede açılacaktır.

Panomdayken başka bir kullanıcının blogunu nasıl görebilirim?

İstediğin bloga ait avatar ya da kullanıcı adına tıkla. Tarayıcında sağ taraftan bir pencerenin panona doğru kaydığını göreceksin. Evet, çok şık. Bundan sonra blogun gönderilerini görebilir, dilediğin gibi beğenebilir ya da yeniden bloglama yapabilirsin; işin bitince panelin dışında herhangi bir yere tıkla. Ta-daa, yine kendi Panona geri dönmüş oldun.

Eğer blogu yeni bir sekmede açmak istersen, sağdan kayarak gelen panelin en üst kısmında yer alan kullanıcı adına tıkla. Dilersen Panondayken kullanıcı adına ya da avatarı üzerindeyken ctrl tuşuna basarak tıklayabilir ya da sağ tıklayarak açılan menüden "Yeni bir Sekmede Aç" diyebilirsin.

 

Temalar


Eğer temanın HTML kodunu düzenlemek istersen, blogun Özelleştirme kısmında bulunan düzenleyiciyi kullan. Eğer küçük kodlar yerleştirmek istediğin bir yer ararsan, açıklama kutusunda da HTML kodu kullanabilirsin.

Tumblr temalarına ait kodlara ilişkin daha ayrıntılı bilgiyi hazırladığımız rehberden edinebilirsin.

Blogumun özelleştirilmiş HTML kodunu nasıl düzenlerim?

 1. Panonun üst kısmında yer alan Hesap menüsünden "Ayarlar" seçeneğine tıkla.
 2. Sayfanın sağ kısmında yer alan listeden güncellemek istediğin blogu seç ve ardından Web Sayfası Teması kısmından “Tema Düzenle” bağlantısına tıkla.
 3. HTML'i düzenle düğmesine tıkla ve kaynak kodu düzenleyicisi üzerinden Özelleştirilmiş HTML'i düzenle. Değişikliklerin sayfana nasıl yansıdığını görmek için, “Ön izlemeyi güncelle” düğmesine bas.
 4. İşin bitince ok işaretine basarak geri dön ve ardından "Kaydet" düğmesine tıkla.

HTML, CSS ve Tumblr temaları hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

Konu hakkında www.codecademy.com ve www.developer.mozilla.org/en-US/learn adreslerinden bilgi edinebilirsin.

Ayrıca özel Tumblr temaları oluşturma hakkında burada başarılı bir kaynak bulabilirsin.

Özelleştirilmiş HTML kodumun daha önceki bir versiyonuna geri dönebilir miyim?

Elbette! Eğer eski versiyonlardan birisini özlediysen her zaman için geri dönüş mümkün. Özelleştirilmiş HTML kodunun en son sürümlerini Özel Temayı Kurtar sayfasında tutuyoruz. Aradığın versiyonu göremiyorsan çok fazla değişiklik yapmışsın demektir. Yani o eski versiyona artık dönemezsin.

Blogumun kodu ile ilgili yardım eder misiniz?

Ne yazık ki HTML/CSS kod özelleştirmeleri konusunda yardımcı olamıyoruz ama her zaman için bir arkadaşından yardım alman ya da yeteneklerini geliştirmen mümkün. Hiç olmadı, www.tumblr.com/themes sayfasında yer alan zilyon tane temadan birisini seçebilirsin.

Blogum boş görünüyor ya da içerikte bir eksiklik varsa ne yapabilirim?

Blogunda bir gariplik varsa ya da bomboş görünüyorsa temana ya da blog Açıklama kısmına hatalı bir kod girilmiş olabilir. Şu seçenekleri bir dene:

 1. Özelleştir menüsünün en üstünde yer alan Açıklama kısmındaki tüm kodu sil. Ardından "Kaydet" seçeneğine tıkla ve sorun giderilmiş mi diye bloguna bak.
 2. Özelleştirilmiş HTML kodunun bir kopyasını kaydet ve ardından www.tumblr.com/themes sayfasından temayı tekrar yükle.

Öneriler:

 • Blogun en güncel halini gördüğünden emin olmak için değişiklikler sonrasında tarayıcı ön belleğini temizle. Mac bilgisayarlarda Cmd+Shift+R ve Windows bilgisayarlarda ise Ctrl+Shift+R komutu sayfayı yeniler.
 • Blogunda Özelleştir düğmesini göremiyorsan, Özelleştir menüsüne gitmenin başka yolları da mevcut.
 • Oluşturduğun kodlarda bir hata varsa bile tam ayrıntılı biçimde yardımcı olmamız mümkün değil; ancak sorunun ne olursa olsun illa ki daha önce başkalarının da başına gelmiştir. İnternette biraz araştır ya da deneyimli bir arkadaşından yardım almayı dene.

Satın aldığım tema için geri ödeme yapıyor musunuz?

Tabii ki; ancak satın aldıktan sonra iki haftalık süreyi geçirme. Bize bir mesaj at ve mesajına blog URL adresini, satın aldığın tarihi, ödeme biçimini (kredi kartının son dört hanesi ya da PayPal e-posta adresin) ekle. Üç iş günü içerisinde sana yanıt vereceğiz.

 

Google Analytics


Google Analytics'i ne için kullanabilirim?

Tumblr Etkinlik sayfası yorumları kontrol etmek için harika bir çözüm; ancak blog sayfanın ne kadar ziyaret edildiğini ölçemiyoruz. İşte Google Analytics de bu işe yarıyor. Google Analytics ile takip edebileceğin şeyler:

 • Blogunu ziyaret edenlerin sayısı
 • Ziyaret sıklığı
 • En popüler gönderilerin
 • Seni bulanların kullandığı arama terimleri
 • Ziyaretçilerinin nereden geldiği
 • Blogunun boyu, posu
 • Ve daha birçok şey.

Google Analytics hesabımı nasıl ayarlarım?

Öncelikle tabii ki bir Google Analytics hesabı açman gerekiyor. Konu hakkında buradan bilgi edinebilirsin.

Blog temama Google Analytics hesabımı nasıl eklerim?

Temaların birçoğu Özelleştir menüsünün Görünüm kısmına Google Analytics kimliğini eklemene izin veriyor. Google Analytics Kimlik bilgisi nasıl eklenir buradan öğrenebilirsin.

Eğer temanda böyle bir alan yoksa, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip et.

 1. Öncelikle Google Analytics izleme kodunu kopyala.
 2. Yeni bir pencerede Panonu aç.
 3. İzlemek istediğin bloga ait Özelleştir menüsüne git.
 4. “HTML'i düzenle” seçeneğine tıkla ve </head> satırından hemen önce kodu yapıştır.
 5. "Kaydet" öğesine tıkla.

Neden durumumda “İzleme kodu doğrulanmadı” yazıyor?

Bu Google sisteminin henüz verilerini işleme almadığı anlamına gelmektedir. Eğer sorun devam ederse Google Analytics Yardım Sayfasını ziyaret edebilirsin.

 

Sayfalar


Sayfalar nedir?

Sayfalar adından da anlaşıldığı gibi blogun üzerinden erişilebilen ancak Panonda görünmeyen statik web sayfalarıdır. Biyografi, tanıtım, iletişim bilgileri, kişisel görüşlerin, sabıka kaydın gibi bilgileri buradan kalıcı sayfalar halinde düzenleyebilirsin. Ayrıca yine bu sayfaları sosyal medyadaki diğer hesaplarına ya da websitelerine yönlendirebilir ya da belirli etiketlere sahip gönderilerine bağlantı oluşturabilirsin.

Standart Yerleşim: Oluşturduğun sayfa blogun ile aynı temaya sahip olacaktır.

Özel Yerleşim: Kodlama yaparak sayfanın istediğin şekilde görünmesini sağlayabilirsin.

Yönlendir: Sayfaya tıklayan ziyaretçiyi başka bir URL adresine yönlendirir. Ziyaretçilerini Twitter ya da Facebook gibi harici sitelerde yer alan profillerine ya da websitelerine yönlendirebilir ya da belirli etiketlere sahip gönderilerine bağlantı oluşturabilirsin (mesela Özellikler hakkındaki tüm gönderilerimiz ekip.tumblr.com/tagged/özellikler adresindedir). Bu özellik sayesinde internet üzerinde yer alan ve çalışan her türlü URL adresine yönlendirme yapabilirsin.

Standart Yerleşimli sayfa nasıl oluşturulur?

 1. Özelleştir menüsünde yer alan Sayfalar kısmından "Sayfa Ekle" seçeneğine tıkla.
 2. Eğik çizgi (/) işaretinden sonra URL adresini gir. Örneğin biyografi sayfan için /biyografi ve iletişim sayfan için /iletişim.
 3. Sayfa Başlığı alanına sayfanın başlığını gir.
 4. "Bu sayfaya bir bağlantı ver" seçeneğini etkinleştir.
 5. "Kaydet" düğmesine tıkla.

Özel Yerleşimli sayfa nasıl oluşturulur?

 1. Özelleştir menüsünde Sayfalar kısmından "Sayfa Ekle" seçeneğine tıkla.
 2. Açılır menüden "Özel Yerleşim" seçeneğini seç.
 3. Özel kodu HTML Düzenleyicisine yerleştir.
 4. Eğik çizgi (/) işaretinden sonra sayfanın URL adresini gir. Örneğin tanıtım sayfan için /tanıtım ve iletişim sayfan için /iletişim.
 5. Sayfa Başlığı alanına sayfanın başlığını gir.
 6. "Bu sayfaya bir bağlantı ver" seçeneğini etkinleştir.
 7. "Kaydet" düğmesine tıkla.

Belirli bir etikete sahip gönderilere yönlendirme yapan sayfa nasıl oluşturulur?

 1. Özelleştir menüsünde Sayfalar kısmından "Sayfa Ekle" seçeneğine tıkla.
 2. Açılan menüden "Yönlendir" seçeneğine tıkla. (Bu seçeneği göremiyorsan paniğe kapılma; yeni hesaplarda istenmeyen iletileri önlemek için bazı özellikleri bir süre kapalı tutuyoruz. Blogları takip edip, gönderileri beğenerek ve blogunu özelleştirerek Tumblr'ı bir süre kullandıktan sonra bu özellik otomatik olarak açılacaktır.)
 3. Eğik çizgi (/) işaretinden sonra sayfanın URL adresini gir. Örneğin /etiketim gibi. Tabii ki burada etiketim yerine yönlendirme yapacağın etiketi girmen gerekiyor.
 4. "Yönlendir" alanında blog URL adresinin sonuna /tagged/etiketim yazacaksın; tabii ki burada etiketim yerine yönlendirme yapacağın etiketi girmen gerekiyor. Birden fazla kelimeden oluşan etiketler için alt çizgi, artı işareti ya da kelimeler arasında kısa çizgi kullanabilirsin (örn: /tagged/kedi_yavrusu, /tagged/kedi+yavrusu, /tagged/kedi-yavrusu).
 5. "Bu sayfaya bir bağlantı ver" seçeneğini etkinleştir.
 6. "Kaydet" düğmesine tıkla.

Harici bir websitesine yönlendirme yapan sayfa nasıl oluşturulur? 

 1. Özelleştir menüsünde Sayfalar kısmından "Sayfa Ekle" seçeneğine tıkla.
 2. Açılır menüden "Yönlendir" öğesini seç.
 3. Eğik çizgiden (/) hemen sonra sayfa URL'sini gir. Örneğin, eğer Twitter'a yönlendirme yapıyorsan /twitter yazabilirsin. Facebook'a yönlendirme yapıyorsan /facebook yazabilirsin. Dilersen /uykucu ya da /ilyassalman yaz. Keyfine göre, istediğin şekilde bir adres oluşturmak mümkün. Orası sana kalmış.
 4. "Yönlendirilecek nokta" alanına bağlantı kurmak istediğin URL adresini gir.
 5. "Bu sayfaya bir bağlantı ver" seçeneğini etkinleştir.
 6. "Kaydet" düğmesine tıkla.

 

Sorun Giderme


Yönlendirme Sayfası bağlantılarım neden çalışmıyor?

Sayfa düzenleme kısmında URL adresinin başına "http://" eklediğinden emin ol. Eğer sorun bu değilse, özelleştirildiğin HTML kodunda bir sorun olabilir.

Eğer bu bağlantılar görünmüyorsa sorun birkaç şeyden kaynaklanıyor olabilir:

 • Kullandığın tema sayfaları desteklemiyor olabilir.
 • Kullandığın özelleştirilmiş HTML kodu sayfaları desteklemiyor olabilir.
 • Henüz sayfa oluşturmamış olabilirsin. Bizi denemek için sordun o zaman bu soruyu.

Sayfa bağlantılarının blogumda görüneceğinden nasıl emin olabilirim?

Blogunun Açıklama ya da özel HTML kısmında sayfana yönlendirilen bir HTML bağlantısı oluştur. Örneğin:

<a href="/pageurl">Kişisel Sayfam!</a>

("pageurl" yerine sayfan için belirlediğin URL'yi gir)

Sayfalarıma gönderi ya da yeniden bloglama yapabilir miyim?

Hayır, sayfalar statik yapıda ve blog gönderilerinden bağımsızdır. Ancak dilersen belirli bir etikete sahip tüm gönderilerini gösterecek şekilde bir sayfaya yönlendirme yapabilirsin.