Gelişmiş Gönderi Seçenekleri

Taslaklar

Taslaklar nedir?

Taslaklar henüz yayımlanmaya hazır olmayan gönderilerdir.

Nasıl taslak oluştururum?

 • Web arabiriminde, yeni bir gönderi hazırlarken ''Gönder'' düğmesinin yanındaki oka tıkla ve menüden ''Taslak olarak kaydet'' seçeneğini seç. Sonra ''Taslağı kaydet'' seçeneğine tıkla.
 • Mobilde, yeni bir gönderi hazırlarken dişli simgesine dokun ve menüden ''Taslak olarak kaydet'' seçeneğine dokun. Sonra gönderiye geri dönüp ''Taslağı kaydet'' seçeneğine dokun.

Kayıtlı taslaklarıma nasıl erişirim?

 • Web arabiriminde, hesap menüsüne (ekranın tepesindeki silüet), taslakları görmek istediğin bloglar üzerinde gezin, üç çizgili bir küçük adam belirecek. Ona tıkla sonra da ''Taslaklar'' seçeneğine tıkla.
 • iOS uygulamasında hesap menüsüne (silüet simgesi) dokun ve ekranın tepesinden istediğin blogu seç. Ekranın tepesinde beliren üç noktaya dokun ve ''Taslaklar'' seçeneğini seç.
 • Android uygulamasında hesap menüsüne (silüet simgesi) tıkla ve ekranın sağ tarafında beliren üç noktaya dokun ve ''Taslaklar'' seçeneğini seç.

Eğer kayıtlı taslak yoksa ''Taslaklar'' seçeneği menüde belirmeyecek.

 

Özel Gönderiler

Gönderilerimi nasıl özel yaparım?

 • Web arabiriminde, yeni bir gönderi hazırlarken ''Gönderi'' sekmesinin yanındaki oka tıkla ve menüden ''Özel olarak yayımla'' seçeneğini seç. Sonra ''Özel olarak yayımla'' seçeneğine tıkla.
 • Mobil cihazda yeni bir gönderi hazırlarken dişli simgesine dokun ve menüden ''Özel olarak yayımla'' seçeneğini seç. Sonra ''Gönder'' seçeneğine dokun.

Ancak şunları da unutma:

 • Gönderi blogunda yayımlanmayacak ve bu gönderiyi yalnızca sen görebileceksin.
 • İkincil bloglarda/ grup bloglarına paylaşılan özel gönderiler diğer Üyeler ya da Yöneticiler tarafından görüntülenebilir.

Özel gönderilerime nasıl erişirim?

 • Web arabiriminde, ekranın sağ üst köşesinde bulunan hesap menüden (silüet simgesi) blogu seç, sonra da gönderiyi bulana kadar panoyu aşağı kaydır.
  • İpucu: Özel URL almak için, gönderinin sağ üst köşesine ctrl+tıkla (ya da farenin sağ tuşluna tıkla) ve bağlantıyı kopyala.
 • iOS'te hesap menüsüne (insan silüeti) dokun, ekranın üst tarafında aşağı açılan menüden istediğin blogu seç ve istediğin gönderiyi bulana kadar ekranı aşağı kaydır.
 • Android'de hesap menüsüne (insan silüeti) dokun, istediğin blogu seç ve istediğin gönderiyi bulana kadar ekranı aşağı kaydır.

 

Planlanmış Gönderiler

Bir gönderiyi daha sonraki bir tarihte yayımlanmak üzere nasıl planlarım?

 • Web arabiriminde yeni bir gönderi yaratırken ''Gönder'' yanındaki oka tıkla ve ''Planla'' seçeneğine tıkla. Altındaki alana gönderiyi yayımlamak istediğin zamanı gir ve ''Planla''ya tıkla.
  • İpucuYa öznel tarih ile zaman seçebilirsin (örn: ''gelecek Salı, 10:00 a.m.), ya da nesnel tarih ile zaman seçebilirsin (örn: ''aa/gg/yy 12:34 a.m.'' veya ''aa/gg/yyyy 12:34 a.m.'')
 • Mobil arabiriminde, yeni bir gönderi yaratırken dişli simgesine dokun ve menüden ''Planla'' seçneğini seç. Bir tarih ve zaman belirle, sonrasında ''Planla''ya dokun.

Planlanmış gönderilerime nasıl erişirim?

 • Web arabiriminde, hesap menüsünde tıkla (ekranın tepesindeki insan silüeti), sıraya konulmuş gönderi görmek istediğin blogunun üzerinde gezin ve beliren üç çizgili insan silüetine tıkla, sonrasında ''Sıraya koy''a tıkla.
 • iOS uygulamasında, hesap menüsüne (insan silüeti) dokun, ekranın üst tarafındaki menüden istediğin blogu seç, ekranın üst tarafında beliren üç noktaya dokun, sonrasında ''Sıraya koy''a dokun.
 • Android uygulamasında, hesap menüsüne (insan silüeti) dokun, ekranın üst tarafında beliren üç noktaya dokun, sonrasında ''Sıraya koy''a dokun.

Eğer sıraya konulmuş ya da planlanmış gönderiler yoksa, ''Sıraya koy'' seçeneği o an için menüde belirmeyecek.

 

Gönderilerin Önceki bir Tarihe Atanması

Gönderileri önceki bir tarihe atabilir miyim ya da yayımlama tarihini belirleyebilir miyim?

Tabii ki. Bu sadece gönderilerinin blogundaki sırasını etkiler, panonda değil.

Gönderileri nasıl önceki bir tarihe atarım?

 • Olan bir gönderiye git, dişli simgesine tıkla ve ''Düzenle''yi seç. Dişli simgesine tekrar tıkla, zamanı ya da tarihi geçmişe ayarla ve 'Kaydet''e tıkla. Mobil uygulamalarda geçmiş tarihe ayarlama özelliği yoktur.

Yeni gönderileri önceki bir tarihe atabilir miyim?

Hayır. Yalnızca yeni bir gönderi oluşturup yayımladıktan sonra bu gönderiyi daha önceki bir tarihe atabilirsin.

 

Sıra

Sıraya koyma nedir?

Gönderilerini belirli bir gün ya da saat aralığına yayarak blogunu aktif tutmanı sağlar.

Gönderilerimi nasıl sıraya koyarım?

 • Web arabiriminde yeni bir gönderi yaratırken ''Gönder''in yanındaki oka tıkla ve menüden ''Sıraya koy''u seç. Sonra ise ''Sırada''ya tıkla.
 • Mobil arabiriminde yeni bir gönderi yaratırken dişli simgesine dokun ve menüden ''Sıraya koy''u seç. Sonra ise ''Sırada''ya dokun.

Sıradaki gönderilerime nasıl erişirim?

 • Web arabiriminde, hesap menüsünde tıkla (ekranın tepesindeki insan silüeti), sıraya konulmuş gönderi görmek istediğin blogunun üzerinde gezin ve beliren üç çizgili insan silüetine tıkla, sonrasında ''Sıraya koy''a tıkla.
 • iOS uygulamasında, hesap menüsüne (insan silüeti) dokun, ekranın üst tarafındaki menüden istediğin blogu seç, ekranın üst tarafında beliren üç noktaya dokun, sonrasında ''Sıraya koy''a dokun.
 • Android uygulamasında, hesap menüsüne (insan silüeti) dokun, ekranın üst tarafında beliren üç noktaya dokun, sonrasında ''Sıraya koy''a dokun.

Eğer sıraya konulmuş ya da planlanmış gönderiler yoksa, ''Sıraya koy'' seçeneği o an için menüde belirmeyecek.

Sıraya koyma ayarlarımı nasıl düzenlerim?

 • Web arabiriminde, hesap menüsüne tıkla (ekranın tepesindeki insan silüeti), sıradaki gönderileri görmek istediğin blogun üzerinde gezin, beliren üç çizgili insan simgesine tıkla, sonra da ''Sırada''ya tıkla. Sıradaki gönderilerinden yayımlanacak olanları ve yayımlanacakları zamanı belirlemek için ayarları düzenle. Gönderilerin sırasını değiştirmek için onları aşağı yukarı taşıyabilirsin.
 • Android uygulamasında, hesap menüsüne dokun (insan silüeti), istediğin blogun yanına beliren üç noktaya dokun, sonra da ''Sırada''ya dokun. Sıradaki gönderilerinden yayımlanacak olanları ve yayımlanacakları zamanı belirlemek için ayarları düzenle. Gönderilerin sırasını değiştirmek için onları aşağı yukarı taşıyabilirsin.
 • iOS uygulamasında şu anda sıraya alma ayarları yok ancak düzenlemeni bilgisayarda ya da mobil cihazında bulunan tarayıcıdan yapabilirsin.

İpucuSıraya almada daha fazla özelliğe sahip olmak için Lab ayarlarında Sırada 2.0 sekmesini aktive et.

Sıramdan otomatik olarak kaç gönderi yayımlatabilirim?

Sıradan günlük olarak 50 gönderi yayımlaman mümkün.

Sırayı duraklatabilir miyim?

Hayır, gönderileri sıraya koymadan evvel onların yayımlanmaya hazır olduklarına emin olman gerekli.

Sırada kaç gönderi saklayabilirim?

Tek defasında 300 gönderiyi sırada bulundurabilirsin. Daha fazlasını istiyorsan, onları taslaklarına kaydetmeni ve ihtiyacın olduğunda onları sıraya almanı öneririz.

 

Saat dilimleri

Zaman dilimimi nasıl değiştiririm?

Web arabiriminde, panonun tepesinde bulunan hesap menüsüne (insan silüeti) git ve ''Ayarlar''a tıkla. Ekranın sağ tarafında bulunan listeden güncellemek istediğin blogu seç ve ''Zaman dilimi'' yanında bulunan, aşağı açılan menüde istediğin güncellemeyi yap.

Zaman dilimi değişikliğinden gönderilerim etkilenir mi?

Zaman dilimi değişiklikleri yayımlanmış gönderilerini etkilemez; değişiklikten sadece daha sonra yayımlanan ya da düzenlenen gönderiler etkilenecektir.