Komunikacja z użytkownikami

Czat


Na czym polega czat?

Czat to czat. Wysyłasz innemu użytkownikowi parę znaków, on je czyta i może wysyła Ci parę znaków w odpowiedzi. Jak zrobicie tak kilka razy to wyjdzie z tego tak zwana komunikacja. Komunikacja lub „wymiana wiadomości” istnieje już od stuleci. Oto nasz sposób na komunikację.

Jak rozpocząć rozmowę na czacie?

To proste. Poszukaj tego duszka: 

W aplikacji:

 1. Stuknij chmurkę czatu, aby otworzyć okno aktywności i wiadomości.
 2. Stuknij chmurkę nowej wiadomości.
 3. Wpisz nazwę bloga.
 4. Rozpocznij rozmowę na czacie. Tradycyjnie można zacząć od „Jesteś moją drugą połówką”, choć czasami wystarczy zwykłe „Cześć”. Poeksperymentuj z otwieraniem rozmowy, a zobaczysz, co najlepiej się sprawdza. 

W poście:

 1. Kliknij lub stuknij ikonę papierowego samolocika.
 2. Wpisz nazwę bloga, któremu chcesz wysłać post.
 3. Przedyskutuj go.

W internecie:

 1. Kliknij na górze w Kokpicie chmurkę czatu.
 2. Wpisz nazwę bloga na Tumblrze, któremu chcesz wysłać wiadomość.
 3. Napisz coś. Pamiętaj, bądź cool.

Gdzie się podziały fan maile?

Funkcja Fan Mail jest jak pudełko po butach, w którym przechowujesz listy od starych sympatii. Nigdzie nie zniknęły (w wersji na przeglądarki kryją się w kopercie, a na urządzeniach mobilnych w informacjach o blogu), lecz jeśli spróbujesz na nie odpowiedzieć, spowoduje to otwarcie nowej rozmowy na czacie.

Z kim mogę rozmawiać na czacie?

Praktycznie z każdym. Zależy to od odbiorcy, który decyduje o tym, czy chce otrzymywać wiadomości na Tumblrze. Jeśli osoba ta akceptuje wiadomości od wszystkich, to możesz do niej napisać. Jeśli akceptuje tylko wiadomości od blogów, które obserwuje (patrz następne pytanie), to musiałaby Cię najpierw dodać do obserwowanych przez siebie blogów.

Na przykład, załóżmy, że @cheezbag obserwuje @pocketcheez, ale @pocketcheez nie obserwuje @cheezbag. Takie obserwowanie bez wzajemności. 

 • Jeśli oba blogi akceptują wiadomości od wszystkich, to każdy z nich może zainicjować między sobą rozmowę.
 • Jeśli akceptują tylko wiadomości od blogów, które obserwują, to tylko @pocketcheez może zainicjować rozmowę, ponieważ blog @cheezbag go obserwuje. 

Kilka innych wyjątków: Nie można (póki co) wysyłać wiadomości na czacie do blogów grupowych ani do osób, które zablokowały Twój blog (oczywista sprawa). 

Czy na czacie można wysyłać obrazy?

Tak. W wiadomości na czacie kliknij lub stuknij ikonę aparatu, wybierz obraz (może to być GIF) i wyślij. Możesz też użyć istniejącego już GIF-a na Tumblrze: kliknij lub stuknij ikonę GIF i wyszukaj GIF-a, który idealnie oddaje to, co właśnie Ci chodzi po głowie.

Porada: Jeśli korzystasz z serwisu w przeglądarce, to wystarczy przeciągnąć obraz do okna rozmowy. Nie trzeba nic klikać.

Jak uniemożliwić komuś wysyłanie mi wiadomości na czacie?

Przejdź do ustawień bloga i włącz opcję „Zezwalaj na wiadomości tylko od blogów, które obserwujesz”. Teraz blogi, których nie obserwujesz nie będą mogły inicjować z Tobą rozmów na czacie. Zakładamy, że nie obserwujesz blogów należących do frajerów. 

Możesz też zablokować poszczególnych użytkowników, lecz spowoduje to trwałe zablokowanie im wszelkiej interakcji z Tobą i Twoimi postami.

Jak wyłączyć dźwięki czatu?

 • W aplikacji: Na zakładce Konto stuknij opcję „Ustawienia”, a następnie „Dźwięki”. Tam właśnie pozbędziesz się dzwonienia i plumkania.
 • W przeglądarce: Użyj wyłącznika, aby wyłączyć „Dźwięki czatu” w ustawieniach Kokpitu.

Czy można wyłączyć czat?

Nie ma takiej opcji. Ale możesz za to zablokować  frajera, klikając lub stukając menu (wyglądające jak trzy kropki) w prawym górnym rogu okna rozmowy.

 

Komentarze


Czym są komentarze?

Komentarze na Tumblrze to sposób reagowania na posty, który jest bardziej konkretny niż polubienie, mniej zobowiązujący niż reblogowanie i bardziej publiczny niż wiadomość.

Jak dodać do posta komentarz?

Stuknij lub kliknij na dole posta symbol chmurki, napisz coś miłego w okienku i kliknij przycisk „Komentuj”. I po sprawie.

Czy to nowa funkcja?

Tak jakby. Komentarze chwilowo zniknęły, ale niedawno powróciły w jeszcze lepszej formie niż kiedykolwiek. Całą tę sprawę wyjaśniliśmy w tym poście.

Czym się różnią nowe komentarze?

Kilkoma rzeczami:

 • Można komentować posta wielokrotnie.
 • Można komentować własne posty.
 • Można komentować reblogi, a nie tylko posty oryginalne.
 • Masz do dyspozycji trzy kategorie osób, które mogą lub nie mogą komentować Twoich postów.
 • Dzięki nowej wersji notek wszystkie komentarze do posta są widoczne w jednym miejscu.
 • Niechciane komentarze można usuwać lub zgłaszać nam z poziomu notek posta.
 • Możesz pisać dłuższe komentarze, gdyż limit został powiększony z 250 do 475 znaków.

Kto może komentować moje posty?

Ty decydujesz. W aplikacji stuknij ikonę Konto, a następnie „Ustawienia” i „Komentarze”. W przeglądarce odwiedź ustawienia bloga i poszukaj z lewej strony ekranu sekcji „Komentarze”. Domyślne ustawienie to opcja górna („Bez ograniczeń”), lecz masz do wyboru inne możliwości:

 Blog głównyBlog dodatkowyBlog chroniony hasłem
Najmniej ograniczeńWszyscyWszyscy
Z ograniczeniami Autorzy blogów, które obserwujesz i Ci, którzy obserwują Twój blog co najmniej od tygodnia   Członkowie bloga i Ci, którzy obserwują Twój blog co najmniej od tygodnia   
Najwięcej ograniczeńAutorzy blogów, które obserwujeszCzłonkowie bloga (jeśli istnieją)Członkowie bloga (jeśli istnieją)

Możesz też usunąć komentarz do Twojego własnego posta, zgłosić nam komentarz lub zablokować blog na Tumblrze, aby nie mógł komentować Twoich postów (osoba ta będzie mogła jednak komentować reblogowania tego posta w innych blogach). Aby otworzyć opcje blokowania w widoku notek posta w przeglądarce, kliknij trzy kropki, które pojawią się po umieszczeniu kursora nad komentarzem lub dopiskiem do reblogowania. W aplikacji uzyskasz dostęp do tej opcji stukając (iOS) lub stukając i przytrzymując (Android) komentarz lub dopisek do reblogowania.

Notki


Jak działają notki?

Notki to lista wszystkich reblogowań, polubień, odpowiedzi i komentarzy uzyskanych przez danego posta.

Aby zrozumieć, jak działają, stuknij lub kliknij licznik notek w dowolnym poście i pozwól nam się oprowadzić po niesamowitym ekosystemie notek.

Zacznijmy od podstaw:

 • Notki są uporządkowane chronologicznie, a najstarsza z nich (publikacja posta przez autora) jest na samej górze.
 • Po otwarciu widoku notek wyświetlane są notki na samym dole (te najnowsze), które reprezentują najświeższą aktywność.
 • Aby odświeżyć widok notek i sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe, opuść widok notek i otwórz go ponownie (w przyszłości chcemy to jeszcze bardziej uprościć).

Komentarze i reblogi z dopiskiem są reprezentowane graficznie, aby łatwo było prześledzić rozwój wątku:

 • Jeśli ktoś komentuje lub rebloguje posta z dodaniem nowego podpisu, to elementy te zostaną pokazane w notkach.
 • Jeśli chcesz dodać w wątku swoje własne uwagi, możesz dodać komentarz bezpośrednio w widoku notek.

A tak przy okazji, jeśli post ma tylko kilka notek, to będzie to wyglądało trochę inaczej (zauważ, że poniższe zmiany dotyczą tylko postów utworzonych po 17/03/16):

 • Jeśli post nie ma żadnych polubień lub reblogowań lub nie ma żadnych komentarzy lub reblogowań z dopiskiem: Zobaczysz prostą chronologiczną listę wszystkich jego notek.
 • Jeśli post ma co najmniej jedno polubienie lub reblogowanie i co najmniej jeden komentarz lub reblogowanie z dopiskiem: Po otwarciu widoku notek zobaczysz tylko komentarze lub reblogowania z dopiskiem tak, aby łatwiej było je przeczytać (i odpowiedzieć na nie). Na górze zobaczysz podsumowanie liczby notek i reblogowań – stuknij lub kliknij je, aby uzyskać chronologiczną listę wszystkich pozostałych notek.

 

Zapytaj


Na czym polega funkcja Zapytaj?

W odróżnieniu od czatu, to taka jednorazowa wymiana pytanie-odpowiedź. W przeciwieństwie do czatu, pytania mogą zostać opublikowane w blogu i reblogowane przez innych użytkowników. 

Jako pytający (nadawca) możesz przesłać pytanie od siebie lub jako anonimowy fantom. Jako pytany (odbiorca) możesz odpowiedzieć publicznie (publikując w blogu) lub prywatnie. 

Ciekawostka: Na pytania anonimowe można odpowiadać tylko publicznie, gdyż nie wiemy, kto je zadał.

Jak aktywować funkcję Zapytaj?

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”, a następnie z listy po prawej stronie wybierz blog, który chcesz aktualizować.
 2. W sekcji Zapytaj zaznacz pole „Zezwalaj na zadawanie Ci pytań”.
 3. W polu „Tytuł strony pytań” wpisz tytuł, który chcesz nadać stronie pytań (oraz linkowi do zadawania pytań w szablonie bloga, jeśli jest on widoczny).
 4. Jeżeli chcesz, żeby każdy mógł zadawać Ci pytania (nie tylko użytkownicy Tumblra), zaznacz pole „Zezwalaj na pytania anonimowe”.

Czy liczba zadawanych pytań jest ograniczona?

Można zadawać 10 pytań na godzinę, a w tym 5 może być anonimowych.

 

Zaproponuj post


Na czym polega funkcja Zaproponuj post?

Funkcja ta pozwala użytkownikom na przesyłanie propozycji postów do Twoich blogów. Decyzja o ich publikacji należy do Ciebie.

Jak aktywować funkcję proponowania postów?

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”, a następnie po prawej stronie wybierz blog, który chcesz aktualizować.
 2. W sekcji Propozycje postów postów zaznacz pole „Zezwalaj na proponowanie Ci postów”.
 3. Dostosuj tytuł swojej strony do przesyłania proponowanych postów, regulamin oraz pole tagów.
 4. Wybierz typy postów, które użytkownicy mogą Ci przesyłać.

 

Rozszerzenie Tumblr GIF w aplikacji Wiadomości


Jak używać rozszerzenia Tumblr GIF w aplikacji Wiadomości?

Zgadza się! Można teraz tworzyć i udostępniać GIF-y w SMS-ach, a to wszystko dzięki technologii Tumblra. Rozszerzenie Tumblr GIF przeznaczone dla aplikacji Wiadomości jest dostępne tylko w systemie iOS 10 lub nowszym i wymaga zainstalowanej aplikacji Tumblr.

 1. Otwórz rozmowę
 2. Stuknij ikonę App Store po lewej stronie okna rozmowy.
  1. Jeśli nie widzisz tam ikony Tumblr GIF, to stuknij w lewym dolnym rogu ikonę, która przypomina cztery owale. Następnie stuknij ikonę „Sklep”. Włącz opcję Tumblr GIF i stuknij polecenie „Gotowe”.
 3. Przeglądaj dostępne rozszerzenia aż znajdziesz Tumblr GIF i stuknij palcem ikonę.
 4. Wybierz klip wideo lub serię zdjęć (a nawet nakręć nowy filmik).
 5. Wybierz trzysekundowy klip, który ma być przerobiony na GIF-a. 
 6. Teraz możesz zsunąć ekran, aby przyciąć GIF-a, przeciągnąć niebieski prostokąt pod GIF-em, aby skrócić jego trwanie, dostosować na suwaku szybkość jego odtwarzania oraz stuknąć zaokrągloną strzałkę, aby przełączać się między odtwarzaniem ciągłym i odbiciem. 
 7. Stuknij przycisk „Dalej”, aby edytować GIF-a. Aby dodać tekst, stuknij ikonę „Aa”, a gdy skończysz wpisywanie tekstu stuknij znacznik wyboru. Zmień kolor dodanego tekstu, stukając swój napis i przeciągając suwak wyboru koloru. Zsuń ekran, aby zmienić rozmiar tekstu lub go obrócić.
 8. Stuknij polecenie „Pomiń” lub „Dalej”, a gdy przetwarzanie dobiegnie końca GIF zostanie wstawiony do rozmowy i będzie gotowy do wysłania. Super!

 

Inne przydatne informacje


Jak się wysyła pytania lub proponuje posty?

Zakładając, że blog ma włączone obie te funkcje:

 • W aplikacji: Przejdź do bloga, stuknij ikonę ludzika i wybierz Zapytaj lub Prześlij.
 • W Kokpicie w przeglądarce: Umieść myszkę nad awatarem i kliknij ikonę ludzika. 
 • Na stronie www bloga: Znajdź na stronie link Zapytaj lub Zaproponuj posta lub dopisz na końcu adresu URL bloga /ask lub /submit.

Jak uzyskać dostęp do moich pytań, fan mailów i propozycji postów?

W aplikacji: Przejdź do zakładki Konto (ikona ludzika), stuknij ikonę ludzika (iOS) lub trzy kropki (Android) znajdujące się obok bloga na Tumblrze i wybierz opcję „Wiadomości”. Zauważ, że jeśli nie posiadasz w danym momencie żadnych pytań, fan mailów lub propozycji postów, to opcja Wiadomości nie będzie widoczna.

W przeglądarce: Kliknij w prawym górnym rogu bloga ikonę przedstawiającą kopertę.

Najprawdopodobniej! Większość szablonów automatycznie wykrywa, czy masz włączone opcje Zapytaj i Propozycje postów, lecz jeśli linki się nie pojawią, to przejdź na stronę tumblr.com/customize, aby je ręcznie włączyć.

Jak umieścić linki do funkcji Zapytaj lub Zaproponuj posta w opisie mojego bloga?

Jeśli funkcje te zostały przez Ciebie włączone, lecz nie pojawiły się automatycznie w szablonie bloga, to należy je ręcznie dodać w polu Opis bloga.

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”, a następnie po prawej stronie wybierz blog, który chcesz aktualizować.
 2. W sekcji Szablon strony kliknij polecenie „Edytuj szablon”.
 3. Edytuj Opis, aby dodać linki, na przykład tak:
  • <a href="/ask">Zadaj mi pytanie!</a>
  • <a href="/submit">Zaproponuj posta!</a>
 4. Kliknij polecenie „Zapisz” i „Wyjście”.

 

Blokowanie użytkowników


Co zrobić, jeśli otrzymuję niechciane wiadomości, reblogi lub obserwowania?

Prosta sprawa: Zablokuj ich autora. Możesz to zrobić w kilku miejscach na Tumblrze.

 • Na urządzeniu mobilnym lub w Kokpicie, otwórz blog użytkownika, klikając lub stukając palcem jego awatar, a następnie przejdź do menu użytkownika (ikona ludzika) i wybierz opcję „Zablokuj”.
 • Na stronie ustawień swojego bloga w internecie kliknij ołówek, aby edytować zablokowanych użytkowników, a następnie wpisz nazwę użytkownika do zablokowania.
 • W widoku notek posta w przeglądarce otwórz opcję blokowania, klikając trzy kropki, które pojawią się po umieszczeniu kursora nad komentarzem lub dopiskiem do reblogowania. W aplikacji uzyskasz dostęp do tej opcji stukając (iOS) lub stukając i przytrzymując (Android) komentarz lub dopisek do reblogowania.
 • W oknie rozmowy na czacie kliknij lub stuknij na górze ekranu trzy kropki, a następnie wybierz opcję „Zablokuj”.
 • W skrzynce odbiorczej na urządzeniu mobilnym lub w przeglądarce kliknij lub stuknij palcem trzy kropki znajdujące się na dole pytania, fan maila lub propozycji posta, a następnie wybierz opcję „Zablokuj”.

(Zauważ, że jeśli wiadomość została wysłana anonimowo, to nie jest związana z żadnym konkretnym kontem i nie wiąże się z nią żaden konkretny użytkownik, którego można by zablokować. Możesz jednak trwale zablokować adres IP, z którego przyszła wiadomość. Wszelkie przyszłe wiadomości z tego adresu nie dotrą już nigdy do Twojej skrzynki. Uwaga: nie ma możliwości odblokowania anonimowego adresu IP. Ponadto, osoba naprzykrzająca Ci się może nadal wysyłać wiadomości z innego adresu IP. Jeśli otrzymujesz wiadomości anonimowe z wielu adresów, możesz wyłączyć opcję wiadomości anonimowych lub całkiem wyłączyć funkcje Zapytaj w ustawieniach bloga. Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z funkcją Zapytaj, zapoznaj się z tym dokumentem!)

Co się stanie, gdy kogoś zablokuję?

 • Osoba ta nie będzie mogła obserwować Twojego bloga.
 • Osoba ta nie będzie mogła wysyłać Ci wiadomości.
 • Osoba ta nie będzie mogła przesyłać Ci fan maili lub zapytań. 
 • Osoba ta nie będzie widziała Twoich postów w swoim Kokpicie.
 • Osoba ta nie będzie mogła lubić ani reblogować Twoich postów.
 • Osoba ta nie będzie widziała Twoich postów w wynikach wyszukiwania.

Uwaga do osób prowadzących blogi dodatkowe: zablokowanie osoby powoduje zablokowanie jej w konkretnym blogu, a nie we wszystkich blogach konta. Jeśli chcesz zablokować kogoś dla wszystkich swoich blogów, to musisz dodać tę osobę do list zablokowanych we wszystkich blogach.

Czy osoba dowie się, że została przeze mnie zablokowana?

Prawdopodobnie nie. Nie informujemy użytkowników o tym, że zostali zablokowani, ale sami mogą się zorientować, gdy odwiedzą Twoją stronę i spróbują na przykład reblogować Twojego posta i okaże się, że nie jest to możliwe.

Jak odblokować użytkownika?

Na stronie w przeglądarce przejdź do swoich ustawień bloga, przewiń ekran do dołu i kliknij ikonę ołówka w sekcji „Zablokowane blogi”. Tutaj możesz kliknąć przycisk Odblokuj obok nazwy dowolnego zablokowanego użytkownika.

Czy mogę ukryć bloga przed ludźmi, którzy nie są zalogowani

Tak. Przejdź do ustawień bloga, którego chcesz ukryć przed widokiem publicznym i wyłącz opcję „Zezwalaj na widoczność tego bloga dla użytkowników niezalogowanych”. Twoi obserwatorzy nadal będą widzieli wszystkie Twoje posty w swoim Kokpicie, lecz osoby odwiedzające Twój blog pod jego adresem URL będą proszone o zarejestrowanie lub zalogowanie się na Tumblrze. 

 

Rozwiązywanie problemów


Dlaczego nie dochodzą moje zapytania?

Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyny: 

 • Nadawca przekroczył limit wysyłanych pytań. Można zadawać 10 pytań na godzinę, z czego 5 może być anonimowych. 
 • Pytanie zawierało linki, znaki nowego akapitu, znaki specjalne, emotikony, trzykropki lub nie posiadało przerw między zdaniami. 
 • Pytanie było dłuższe niż 500 znaków. 
 • Odbiorca zablokował sieć całej placówki. Może się tak zdarzyć, gdy użytkownik zablokuje autora anonimowego pytania wysłanego z biblioteki lub innej placówki publicznej. W takiej sytuacji nikt nie będzie mógł wysyłać pytań tej osobie z danej lokalizacji.