Publikowanie

Podstawy


Jak opublikować coś na Tumblrze?

Masz ochotę coś opublikować w blogu? To świetnie. Nic tak nie pobudza do życia, jak świeży post.  

W internecie: Masz do wyboru dwa przyciski. Oba znajdziesz z łatwością. 

 • Kliknij na górze w Kokpicie ikonę typu posta, którego chcesz opublikować.
 • Możesz też kliknąć przycisk nowego posta z dowolnego miejsca w Kokpicie – znajdziesz go w prawym, górnym rogu. 

Na urządzeniu mobilnym: Po prostu stuknij przycisk nowego posta znajdujący się na dole ekranu.

Mam kilka blogów. Jak wybrać ten, w którym chcę coś opublikować?

W internecie: W formularzu nowego posta kliknij strzałkę obok nazwy bloga. Wybierz blog, w którym chcesz opublikować posta. 

Na urządzeniu mobilnym: W formularzu nowego posta stuknij nazwę bloga. Wybierz blog, w którym chcesz opublikować posta. 

Jak opublikować zdjęcie?

Masz do dyspozycji kilka opcji. 

W internecie: Otwórz najpierw formularz nowego posta ze zdjęciem. A następnie możesz:

 • Kliknąć ikonę aparatu fotograficznego, aby opublikować zdjęcie z komputera.
 • Przeciągnąć zdjęcia z komputera prosto do formularza posta.
 • Kliknąć ikonę globu, aby opublikować zdjęcie znajdujące się pod konkretnym adresem URL.

Podpowiedź: Aby dodać do zdjęcia link do strony docelowej, umieść myszkę na zdjęciu i kliknij pojawiającą się w prawym, górnym rogu ikonę linka.

Kolejna podpowiedź: Kliknij na uśmiechniętą buzię, aby zrobić sobie selfie, używając kamerki komputera.

Na urządzeniu mobilnym: Otwórz formularz nowego posta ze zdjęciem. Zrób zdjęcie lub wrzuć zdjęcie z rolki aparatu w telefonie. Gotowe. To nie są właściwie instrukcje, a po prostu stwierdzenia, gdyż jest to tak bardzo proste. 

Kolejna porada: Aby dodać w zdjęciu filtr, naklejkę lub tekst, kliknij lub stuknij po wybraniu zdjęcia wyświetlone poniżej ikony.

Jak opublikować zestaw zdjęć?

Jest to żenująco proste! 

W internecie: Po prostu utwórz nowy post ze zdjęciem i zrób jedno z poniższych:

 • Przeciągnij więcej niż jedno zdjęcie do formularza edycji posta.
 • Przy dodawaniu zdjęcia wybierz więcej niż jeden plik.

Możesz wybrać maksymalnie 10 zdjęć. Potem przeciągnij je, aby ułożyć z nich żądaną kompozycję. Po dodaniu zdjęć możesz zawsze dorzucić więcej, klikając znajdującą się poniżej ikonę aparatu z napisem „Dodaj kolejne”.

Podpowiedź: Przytrzymanie wciśniętego klawisza Alt/Option spowoduje, że ikona aparatu zamieni się w ikonę globu i umożliwi dodanie zdjęć z konkretnego adresu URL w sieci zamiast z lokalnego komputera.

Kolejna podpowiedź: W zestawie zdjęć można dodać podpisy do poszczególnych zdjęć. Po prostu umieść kursor myszki nad wybranym zdjęciem i kliknij symbol trzykropka znajdujący się w rogu. Pamiętaj jednak, że podpisy te są widoczne tylko po kliknięciu zdjęcia w Kokpicie, więc nie umieszczaj tu niczego ważnego. No chyba, że chcesz ukryć podpis jak jakiś zakopany skarb. Ukryty skarb jest dosyć ważny.

Na urządzeniu mobilnym: Otwórz okno nowego posta ze zdjęciem i wybierz maksymalnie 10 zdjęć. Następnie przeciągnij je, aby ułożyć z nich żądaną kompozycję.

Jak opublikować zdjęcie typu Live Photo?

Jeśli posiadasz iPhone'a 6s lub 6s Plus, to możesz publikować w swoim blogu na Tumblrze zdjęcia typu Live Photo. Twórz posty Live Photo tak samo, jak się tworzy zwykłe posty ze zdjęciem. Znajdująca się w rogu zdjęcia ikonka okręgów koncentrycznych pokaże innym, że mają do czynienia ze zdjęciem interaktywnym. 

Inni użytkownicy wyposażeni w urządzenie Apple z systemem iOS 9.1 lub nowszym mogą stuknąć i przytrzymać zdjęcie, aby obejrzeć 3-sekundowy klip z dźwiękiem. Przy wyświetlaniu posta w przeglądarce, w starszej wersji iOS lub na innym urządzeniu będzie on wyglądał jak zdjęcie statyczne pozbawione dźwięku. 

Zauważ, że bez połączenia z siecią Wi-Fi należy zdjęcie Live Photo najpierw pobrać stuknięciem ekranu, a dopiero potem wyświetlić ponownym stuknięciem i przytrzymaniem. Pozwala to zapobiegać nadmiernemu wykorzystaniu limitu danych.

Co zrobić, gdy wystąpią problemy z przesłaniem pliku obrazu?

Skorzystaj z następujących porad:

 • Upewnij się, czy plik nie przekracza wielkością 10MB i czy jest w jednym z następujących formatów: JPG/JPEG, PNG lub BMP.
 • If you’re posting an animated GIF, make sure it is no larger than 3MB and no more than 540 pixels wide.
 • Zapisz nową wersję pliku używając dowolnej aplikacji do obróbki zdjęć lub obrazów. Czasami pomoże to usunąć usterkę w kodowaniu, która mogła powstać w pliku pierwotnym.
 • Nie obsługujemy plików CMYK ani formatów innych niż RGB, więc zapisz obraz w formacie RGB i spróbuj dodać go ponownie.

Jak się robi GIF-y?

Po pierwsze zauważ, że aplikacja GIF Maker działa tylko na urządzeniach mobilnych.

 1. Otwórz formularz nowego posta z GIF-em.
 2. Utwórz nowego GIF-a stukając pole „Aparat”, a następnie naciskając i przytrzymując przycisk aparatu (iOS) lub stukając ikonę kamery (Android). GIF-a można zrobić również używając istniejącego już klipu wideo lub serii zdjęć. 
 3. Teraz możesz przeciągnąć niebieski prostokąt pod GIF-em, aby skrócić jego trwanie, zsunąć ekran, aby przyciąć GIF-a, dostosować na suwaku szybkość jego odtwarzania oraz stuknąć zaokrągloną strzałkę, aby przełączać się między odtwarzaniem ciągłym i odbiciem.
 4. Stuknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować edycję GIF-a. Stuknij poniżej kwadratową buźkę, literki lub różdżkę, aby dodać w GIF-ie naklejki, tekst lub filtr.
 5. Stuknij „Gotowe”, a Twój GIF będzie przygotowany do wstawienia do posta po zatwierdzeniu przyciskiem „Dalej”.

Oto kilka praktycznych porad dotyczących tworzenia GIF-ów:

 • Im krótszy GIF, tym lepiej wygląda. 
 • Przyspieszenie trzy- lub czterokrotne GIF-a na bazie filmiku w zwolnionym tempie sprawi, że GIF będzie fajnie wyglądał w dziwnie normalnym tempie.
 • Stuknij przycisk odbicia raz, aby GIF odtwarzał się wte i wewte, dwa razy, aby odtwarzał się od końca do początku. 
 • W formularzu posta ze zdjęciem możesz wybrać wiele GIF-ów, aby utworzyć cały zestaw.

Jak opublikować post audio?

Najłatwiejszy sposób to zacząć wpisywać nazwę wykonawcy lub tytuł utworu. Jeśli utwór jest dostępny w serwisach Spotify lub Soundcloud, to znajdziemy go i opublikujemy. Możesz też kliknąć na ikonę słuchawek znajdującą się po prawej stronie i opublikować własny plik MP3 – jeden dziennie, maks. 10MB – i dodać informacje o wykonawcy, tytule oraz albumie po załadowaniu pliku. Nasze narzędzie do przesyłania utworów nie toleruje plików M4A, M4P ani WMA i nie przyjmujemy adresów URL prowadzących do stron www ani elementów osadzonych we Flashu.

Uwaga: Z tajemniczych powodów posty audio mogą być tworzone tylko w przeglądarce internetowej. Można za to zadzwonić na numer 1-866-584-6757 (w Stanach Zjednoczonych) i utworzyć post audio z telefonu komórkowego.

Jak opublikować klip wideo?

W internecie: Jeśli klip wideo znajduje się w serwisie Vimeo, YouTube lub im podobnym, to wystarczy utworzyć nowy post wideo, kliknąć ikonę globu i wkleić kod do osadzenia klipu w formularzu posta. Możesz również kliknąć ikonę aparatu, aby opublikować własne pliki MOV lub MP4 – maksymalnie 100MB dziennie.

Na urządzeniu mobilnym: Utwórz nowy post wideo. Następnie wybierz istniejący klip wideo z rolki w aparacie lub nagraj nowy.

Jak opublikować transmisję na żywo?

Transmisje na żywo można publikować za pośrednictwem serwisów YouNow (iOS, Android), Kanvas (iOS, Android), Upclose (iOS, Android) oraz YouTube. Utwórz konto i nadaj mu uprawnienia dostępu do aparatu i mikrofonu - to dość ważne w transmisjach.

Każda aplikacja do transmisji na żywo jest trochę inna, lecz w ustawieniach aplikacji znajdziesz opcje udostępniania. Włącz udostępnianie na Tumblrze (gdy zostaniesz o to poproszony, zaloguj się na Tumblrze) i stuknij polecenie „Zezwalaj”. Jeśli posiadasz więcej niż jeden blog, użyj ustawień aplikacji, aby wybrać blog, w którym chcesz publikować. Aby uzyskać więcej informacji o transmisjach na żywo, zapoznaj się z naszym postem w blogu Ekipy.

Jak sformatować tekst w poście?

Zaznacz tekst. Wszystkie opcje formatowania pojawią się w formie okrągłych przycisków. Możesz sprawić, by tekst był:

 • Pogrubiony 
 • Kursywą
 • Nagłówkiem
 • Linkiem
 • Przekreśleniem
 • Listą numerowaną
 • Listą punktową
 • Cytatem

Jak wstawić zdjęcie lub klip wideo w tekście posta?

W pustym oknie nowego posta:

 • Przesłać obrazy, klikając ikonę aparatu.
 • Wkleić kod do osadzania klipu wideo, klikając ikonę kamery wideo.
 • Poszukaj GIF-a, klikając na ikonę GIF, a następnie wpisz coś w wyświetlonym polu wyszukiwania.
 • Aby dodać obraz znajdujący się pod adresem URL, po prostu wklej adres w treści posta.
 • Jeśli bardzo poważnie podchodzisz do tematu szerokości obrazów, pamiętaj, że obrazy o wymiarach 300px lub większych zostaną automatycznie dopasowane do szerokości Kokpitu (540px).

W poście można umieścić maksymalnie pięć zdjęć lub klipów wideo.

Jestem zwariowaną osobą, która lubi tworzyć posty w HTML-u. Jak to zrobić?

Podziwiamy Twoją skrupulatność i brak zaufania wobec edytorów tekstu sformatowanego. Jeśli wolisz surowy kod, to kliknij na ikonę trybika w prawym, górnym rogu posta. W wyświetlonym menu możesz przełączyć opcję edytora tekstowego na HTML. 

Jestem autorem superdługaśnego tekstu. Jak mogę go uczynić bardziej czytelnym?

Mamy w zanadrzu kilka narzędzi, które pomogą w takiej właśnie sytuacji. 

Gdy kursor znajduje się w nowej, pustej linijce posta, możesz kliknąć symbole narzędzi, które pojawią się z prawej strony okna:

 • Dodać poziome linie, aby podzielić swój długaśny post na eleganckie, małe sekcje.
 • Dodaj link Czytaj dalej. Podczas przeglądania Kokpitu użytkownicy nie zobaczą części posta znajdującej się poniżej tego linku. Zamiast tego zobaczą niebieski napis „Czytaj dalej”, który mogą kliknąć, aby przeczytać resztę posta.

Jak dodawać tagi w poście?

Na dole posta znajduje się sekcja z napisem „#tagi”. Wpisz tutaj swoje tagi, oddzielając je przyciśnięciem klawisza Enter (lub wstawiając przecinek). 

Pamiętaj: Tagi na Tumblrze mogą zawierać spacje i są najbardziej czytelne wśród tagów w całym internecie. Hurra! Aby pogłębić swoją wiedzę w zakresie tagowania postów, poczytaj na ten temat więcej tutaj.

Co jeszcze kryje się w ustawieniach posta pod ikoną trybika?

Różne różności. Nie przydadzą się większości użytkowników, lecz są zawsze dostępne, na wszelki wypadek. 

 • Możesz skonfigurować źródło posta.
 • Możesz nadać postowi niestandardowy adres URL. 
 • Data publikacji posta, którą można po cichu zmienić.
 • Opcja umożliwiania innym komentowania za pomocą zdjęcia. 

Nie chcę jeszcze publikować posta. Czy mogę go zapisać na później?

Oczywiście. Masz kilka sposobów na pogodzenie szybkiego tempa życia z publikowaniem w blogu. W przeglądarce kliknij strzałkę znajdującą się po prawej stronie przycisku „Publikuj”. Na urządzeniu mobilnym stuknij ikonę trybika. Możesz teraz:

 • Opublikować teraz. Jest to ustawienie domyślne. Post zostanie opublikowany zaraz po kliknięciu przycisku „Opublikuj”.
 • Dodać posta do kolejki
 • Zapisać wersję roboczą
 • Opublikować jako post prywatny.
 • Zaplanować publikację posta na konkretny dzień i godzinę.

Dowiedz się więcej na ten temat na stronie Zaawansowane opcje postów

Jak udostępnić posta moim znajomym na Facebooku i moim obserwatorom na Twitterze?

Ty zdrajco! Ha, ha, żartujemy. Aby udostępnić swojego posta na Facebooku lub Twitterze, skorzystaj z odpowiednich przycisków na dole posta. A tak przy okazji, to post nie zostanie udostępniony, dopóki nie zostanie opublikowany.

Dowiedz się więcej o łączeniu kont na Facebooku lub Twitterze z kontem na Tumblrze. 

Jak to zrobić, aby taki fajny przycisk „Kup” był widoczny w moim poście?

Jeśli przeglądając strony naszych serwisów partnerskich, takich jak Etsy lub Kickstarter, natrafisz na coś, co po prostu MUSISZ wszystkim zarekomendować lub polecić do zakupienia, kliknij przycisk udostępniania na tej stronie i opublikuj tę rzecz jako post na Tumblrze.

Przycisk pojawi się też, gdy udostępnisz ten materiał, używając skryptozakładki Tumblra, lub dodając ręcznie jego adres URL jako źródło materiału w poście (opcja ta kryje się pod ikoną trybika w prawym, górnym rogu formularza posta).

Inne sposoby na wyświetlenie przycisku:

 • Utwórz post z linkiem, który wskazuje na odpowiedni adres URL materiału.
 • Dodaj adres URL jako link docelowy w poście ze zdjęciem.
 • Udostępnij stronę przy pomocy skryptozakładki Tumblra.
 • Dodaj adres URL jako źródło materiału w dowolnym typie posta. (Opcja ta kryje się pod ikoną trybika w prawym, górnym rogu formularza posta.)

Jak usunąć z bloga opublikowane już posty?

 • Na górze w Kokpicie w menu Konto wybierz blog.
 • Kliknij ikonę trybika na dole posta do usunięcia i wybierz opcję „Usuń”. Aby usunąć wiele postów na raz, polecamy skorzystanie z Masowego edytora postów, którego link znajdziesz po prawej stronie lub pod adresem tumblr.com/mega-editor/nazwabloga.

Drobna uwaga: Usunięcie posta z bloga nie spowoduje usunięcia jego reblogowań.

 

Reblogowanie


Na czym polega reblogowanie?

Gdy spodoba Ci się na Tumblrze jakiś post i klikniesz przycisk reblogowania, aby pojawił się on również w Twoim blogu - to jest właśnie reblogowanie. Dzięki temu posta mogą podziwiać wszyscy Twoi obserwatorzy.

Podczas reblogowania możesz śmiało dodać własny komentarz lub obraz lub GIF-a. Albo nie dodawaj niczego! Co tylko Ci w duszy gra.

Jak się rebloguje?

Po pierwsze sprawdź, czy jesteś zalogowany na Tumblrze. Po zalogowaniu znajdź przycisk reblogowania w prawym, dolnym rogu posta w Kokpicie (lub prawym, górnym rogu na stronie posta). Kliknij go. Jeśli chcesz możesz dodać własny dopisek i opublikować go w swoim blogu.

Jak reblogować posta od konkretnego miejsca w wątku? 

Kliknij nazwę użytkownika, który opublikował wybranego rebloga. Spowoduje to otwarcie tego posta, w którym możesz kliknąć lub stuknąć jego ikonę reblogowania.

Czy przy reblogowaniu mogę zredagować wcześniejsze reblogi lub post oryginalny? 

Ty łobuziaku! Możesz zadecydować o tym, czy załączyć to wszystko w swoim reblogowaniu, ale raczej nie ma mowy o redagowaniu treści publikowanych przez innych użytkowników.

Czy można usunąć podpisy w reblogowanym poście? 

Pewnie. Podczas reblogowania zlokalizuj symbol X obok istniejącego już komentarza. Kliknij go, aby cały ten tekst zniknął. 

Pamiętaj, że do wyboru masz wszystko albo nic. Nie można usunąć jednego wybranego podpisu w całym wątku.

Jak mogę mieć pewność, że po reblogowaniu mój post będzie nadal posiadał odpowiednie przypisanie autorstwa? 

Używaj pola źródła materiału! W rzeczywistości automatycznie je dla Ciebie wypełnimy. Bez względu na liczbę reblogowań oryginalnego posta, zawsze pozostaniesz do niego przypisany jako autor. Blogerzy mogą dodawać GIF-y lub dopiski, a nawet całkowicie usunąć Twój podpis, lecz Twoja nazwa użytkownika zawsze, ale to zawsze pozostaje przyklejona na dole posta. Kiedykolwiek zechcesz sprawdzić posta pierwotnego, klikaj na link źródła.

 

Skryptozakładka


Czym jest skryptozakładka?

To taki fajny programik, który pozwala szybko publikować na Tumblrze z innych stron w internecie. Zainstaluj go tutaj. Możesz w nim tworzyć takie same typy postów co zazwyczaj, za wyjątkiem postów audio, a przy wpisywaniu tagów trzeba oddzielać je przecinkami (w zakładce Zaawansowane).