Mniej znane funkcje

Skróty i porady


Labs

Włącz opcję Tumblr Labs, aby korzystać z eksperymentalnych funkcji, o których wspominaliśmy w naszym blogu.

Publikowanie przez telefon

http://staff.tumblr.com/post/78875723128/operators-are-standing-by-call-now-thank-you

Publikowanie ze skryptozakładki

Służy do publikowania rzeczy znalezionych w internecie bez opuszczania strony, którą właśnie przeglądasz. Kliknij na skryptozakładkę, aby otworzyć nowe okno posta. Zostanie ono automatycznie wypełnione materiałami zawartymi na przeglądanej stronie z uwzględnieniem informacji o ich źródle (oszczędzi Ci to fatygi). Dostosuj posta zgodnie ze swoim upodobaniem, a potem możesz go opublikować, dodać do kolejki lub zapisać w wersjach roboczych. 

Aby zainstalować skryptozakładkę, przeciągnij jej ikonę do paska zakładek.

@wzmianki

Zdobądź uwagę jakiejś osoby, wykrzykując jej imię. Wpisz @nazwę-użytkownika w poście. Po opublikowaniu osoba ta usłyszy Twoje wołanie w formie powiadomienia.

Dodawaj w tekście obrazy z internetu

Wklej adres URL obrazu w formularzu posta. Jako dowód działania opcji pojawi się w jego miejscu sam obraz.

Zmień domyślny edytor tekstowy

Jeśli korzystasz z języka Markdown lub kodu HTML we wszystkich swoich postach, to możesz uczynić tę opcję domyślnym edytorem tekstowym w ustawieniach Kokpitu. Podczas tworzenia posta zawsze możesz się między tymi opcjami przełączać. Oszczędzi to niepotrzebnych kliknięć.

Skróty klawiaturowe

Throw away that pesky mouse. Type shift + ? while you're on the dashboard to see all our keyboard shortcuts, and type "j" to activate.

W niewytłumaczalny sposób skróty klawiaturowe działają również w aplikacjach mobilnych, jeśli posiadasz podłączoną klawiaturę bluetooth, lecz konieczne będzie wcześniejsze ich zapamiętanie.

Subskrybowanie blogów na Tumblrze

Aby otrzymywać powiadomienia o wszystkich świeżych postach w wybranym blogu, możesz go subskrybować.

Stuknij ikonę ludzika w prawym górnym rogu obserwowanego bloga (a w przeglądarce umieść kursor myszki nad awatarem bloga i kliknij ikonę ludzika). Następnie stuknij lub kliknij opcję „Otrzymuj powiadomienia”. Możesz też subskrybować bloga, odwiedzając jego adres URL i klikając przycisk „Otrzymuj powiadomienia”, który pojawi się w prawym górnym rogu ekranu. Jeśli subskrybujesz bloga, to po jego wyświetleniu przy ikonie ludzika będzie widoczny symbol pioruna. 

Aby zatrzymać powiadomienia, stuknij lub kliknij ponownie na ikonę ludzika i stuknij opcję „Dosyć powiadomień”. Jeśli przestaniesz blog obserwować, to subskrypcja zostanie również anulowana i przestaniesz otrzymywać o nim powiadomienia.

Ośle ucho

Kliknij ośle ucho posta, aby przejść bezpośrednio do strony posta. Umieść nad nim kursor myszki, aby zobaczyć znacznik czasu posta. Najedź, przesuń, najedź, przesuń, najedź, przesuń i przyglądaj się klapiącemu uchu posta. I to tyle.

Masowy edytor postów

Chcesz może utworzyć w blogu stronę dla postów oznaczonych pewnym tagiem, lecz brakowało Ci konsekwencji przy tagowaniu postów? Masowy edytor postów. W widoku archiwum postów możesz wybrać dowolne lub wszystkie posty i ponownie je otagować lub usunąć.

Wybierz blog w menu rozwijanym konta na górze strony. Masowy edytor postów znajduje się na dole panelu bocznego.

Tricki z adresami URL

 • Archiwum: cheezbag.tumblr.com/archive
  Szybki podgląd wszystkiego w blogu. Przydaje się, gdy szukasz konkretnego posta lub dla zaspokojenia ciekawości. Posty można filtrować względem miesięcy i lat lub typu posta, aby zawęzić wyszukiwanie.

 • Tagi: cheezbag.tumblr.com/tagged/<tag>
  Wyświetla wszystkie posty w blogu oznaczone konkretnym tagiem. Opcja ta działa we wszystkich blogach, tzn. tych, w których stosowane są tagi.

 • Chronologicznie: cheezbag.tumblr.com/tagged/<tag>/chrono
  Wariacja na ten sam temat: posty oznaczone konkretnym tagiem uporządkowane chronologicznie.

 • Data: cheezbag.tumblr.com/dzień/RRRR/MM/DD
  Wyświetla posty opublikowane danego dnia. Przyda się, gdy szukasz posta opublikowanego w Sylwestra, a Twój system tagowania nie pozwala na odnalezienie posta w inny sposób.

 • Losowy: cheezbag.tumblr.com/random
  Wczytuje losowo wybrany post danego bloga. Odśwież i znowu wyskoczy coś nowego. I tak w koło Macieju. Już wiesz, o co chodzi.

Zobacz polubione posty i obserwowane blogi innych oraz udostępnij własne

Jest to fajna opcja, gdy odkryjesz nagle, że lubisz i reblogujesz wiele postów jakiegoś użytkownika. Możesz sprawdzić ulubione posty tej osoby, wpisując adres URL tumblr.com/liked/by/nazwaużytkownika lub blogi, które obserwuje pod adresem tumblr.com/followed/by/nazwaużytkownika. Aby udostępniać innym swoje polubione posty i obserwowane blogi, włącz odpowiednie opcje w ustawieniach bloga  w wersji na przeglądarki lub stuknij ikonę palety w widoku bloga w aplikacji i wybierz odpowiednie opcje.

Autoryzacja dwuetapowa

Chroń swój blog przed nicponiami. Przy każdym logowaniu przesyłamy Ci SMS-em dodatkowy kod, tak aby nawet hacker, który wszedł w posiadanie Twojego hasła, nie mógł zalogować się na Twoim koncie. No chyba, że ukradł Ci przy okazji też telefon. Jaki wniosek z tej przypowiastki? Nie zadawaj się z hackerami.

Jeśli wolisz, obsługujemy też aplikacje do uwierzytelniania.

Mniej znane funkcje w wersji dla systemu iOS


Dotknij i przytrzymaj zdjęcie

Zrób tak, a otworzy się ekran udostępniania. Stąd możesz wysłać zdjęcie SMS-em, e-mailowo lub w inny sposób. Jeśli obraz jest animowany, to będzie taki nadal. Znajdziesz tu też znacznik czasu publikacji posta, jeśli go poszukujesz.

Szybkie reblogowanie

Jeśli nie planujesz dodawać do rebloga komentarza, to dotknij i przytrzymaj przycisk reblogowania, aby pominąć formularz posta i oszczędzić uciekające sekundy. Jedna uwaga: post zostanie reblogowany do bloga, w którym ostatnio coś opublikowano. Dla większości osób nie stanowi to problemu, ale pamiętaj o tym, jeśli często się przełączasz między blogami. 

Unicestwij cache

Unicestwij cache, aby zwolnić miejsce w pamięci telefonu - powinien dzięki temu działać szybciej i bardziej bezawaryjnie. Stuknij zakładkę Konto (ludzik), następnie „Ustawienia”, a potem usuń cache.

Interaktywne powiadomienia

Przesuń palcem powiadomienia Tumblra, aby wyświetlić ich ukryte funkcje. Na ekranie blokady, na ekranie początkowym i każdym innym oprócz aplikacji Tumblra, bo to byłoby już raczej zbędne.

Rozszerzenie udostępniania

To bardzo przydatna funkcja, jeśli znajdziesz stronę www, którą chcesz opublikować w formie linka lub masz zdjęcie na rolce aparatu, które chcesz wrzucić na bloga – działa podobnie do skryptozakładki na komputerze. Ale rzecz w tym, że trochę dziwnie się ją konfiguruje:

 1. Otwórz zdjęcie na rolce aparatu.
 2. Stuknij ikonę udostępniania. Wygląda ona tak: 
 3. Przewiń listę aplikacji i stuknij ikonę Więcej. 
 4. Włącz opcję dla Tumblra (i innych wybranych aplikacji) i zmień kolejność listy zgodnie z uznaniem.
 5. Wybierz polecenie Gotowe.

Teraz gdy korzystasz z ikony udostępniania (Safari, rolka aparatu, Notatki, itp.), możesz opublikować w swoim blogu to, co widzisz, bez otwierania aplikacji.

Widżet ekranu Dzisiaj

Przeglądaj najświeższe trendy na Tumblrze na swoim ekranie Dzisiaj. Wymaga to pewnej konfiguracji (łatwizna):

 1. Przeciągnij palcem w dół po ekranie, aby otworzyć widok widżetów.
 2. Przewiń na sam dół ekranu „Dzisiaj”.
 3. Stuknij przycisk „Edycja”, a potem opcję „Trendy na Tumblrze”.

A potem żyj długo i szczęśliwie. Już na zawsze.

Aplikacja Tumblr TV dla Apple TV

Masz nowy telewizor Apple TV (czwartej generacji)? Pozwól, by aplikacja Tumblr TV zawładnęła Twoim życiem na dobre. Posiadając w zasięgu ręki (prawdopodobnie) ponad 100 milionów GIF-ów gotowych do oglądania ciurkiem i tysiące nowych GIF-ów tworzonych każdego dnia, już nigdy nie zamkniesz oczu. Zainstaluj aplikację Tumblr TV pobraną w sklepie App Store, otwórz ją, a potem możesz się już tylko gapić w ekran. Najlepsze GIF-y na Tumblrze będą odtwarzane jeden po drugim na całej rozpiętości Twojego telewizora.

 • Muśnij w dół czytnik Touch na pilocie, aby pokazać nazwę użytkownika i tagi w poście, a potem muśnij w lewo lub w prawo, aby wyświetlić lub wybrać inne tagi.
 • Kliknij tag, aby rozpocząć odtwarzanie nowego zestawu GIF-ów z nim związanych.
 • Muśnij w górę czytnik Touch na pilocie, aby ukryć nazwę użytkownika i tagi.
 • Muśnij w lewo lub w prawo, aby przechodzić z jednego GIF-a do drugiego.
 • Wciśnij na pilocie przycisk odtwarzania/pauzy, aby odtwarzać ciągle jednego GIF-a lub wznowić kolejne ich odtwarzanie.

Mniej znane funkcje w aplikacji na Androida


Stuknij telefonami, aby udostępniać blogi

Funkcja ta jest dostępna na telefonach z (włączoną) opcją NFC. Otwórz aplikację i przejdź do bloga, dotknij swoim telefonem telefon innej osoby, a blog ten otworzy się na jej ekranie.

Szybkie reblogowanie

Jeśli nie planujesz dodawać w reblogowanym poście komentarza, to możesz całkowicie pominąć formularz edycji posta, przytrzymując przycisk reblogowania. Liczy się przecież każda oszczędzona sekunda.

Widżet powiadomień

Aby dodać go na swoim ekranie początkowym:

 1. Przyciśnij i przytrzymaj palec w wolnym miejscu na ekranie początkowym – czyli gdzieś, gdzie nie ma żadnych ikon lub innych widżetów.
 2. Kliknij polecenie „Dodaj widżet”.
 3. Znajdź i wybierz widżet Tumblra.
 4. Widżet, widżet, widżet.

Tumblr w wynikach wyszukiwania Google

Jeśli widzisz logo Tumblra przy wyniku wyszukiwania na Google, to link otworzy się w aplikacji Tumblra. Sprytne, co?