Zarządzanie blogami

Blog główny a blogi dodatkowe


Czym różni się blog główny od blogów dodatkowych?

Blog główny to ten utworzony przy rejestracji konta na Tumblrze. Za jego pośrednictwem masz dostęp do wszystkich funkcji społecznościowych Tumblra, w tym obserwowania blogów, lubienia postów, zadawania pytań i proponowania postów.

Blogi dodatkowe to wszelkie inne blogi utworzone przy blogu głównym. Dziennie można założyć 10 takich blogów. Blogi dodatkowe mogą też:

 • być chronione hasłem (jeśli chcesz),
 • posiadać wielu użytkowników mogących tworzyć posty i zarządzać nimi.

Jednakże blogi dodatkowe nie posiadają opcji obserwowania innych blogów, lubienia postów, zadawania pytań innym użytkownikom ani proponowania postów w innych blogach.

 Blog głównyBlog dodatkowy
Reblogowanie  
Ochrona hasłem  
Wielu użytkowników  
Inicjowanie funkcji społecznościowych (obserwowanie blogów, lubienie postów, zadawanie pytań i zgłaszanie postów)  
Bycie odbiorcą funkcji społecznościowych (bycie obserwowanym, otrzymywanie pytań i wiadomości oraz przyjmowanie zgłaszanych postów)  

Czy można zmienić jeden z blogów dodatkowych w blog główny?

Nie. Aby założyć nowy blog główny, należy utworzyć nowe konto. Można za to zmienić adres URL istniejącego już bloga głównego, jeśli to w czymś pomoże.

Czy można chronić hasłem blog główny?

Nie, ale możesz utworzyć blog dodatkowy, który będzie chroniony hasłem.

Jak utworzyć dodatkowy blog?

 1. Kliknij menu Konto (ikona ludzika) w prawym, górnym rogu Kokpitu. W aplikacji mobilnej stuknij ikonę Konto.
 2. Kliknij opcję „Utwórz nowy blog” na dole menu.

Uwaga: Jeśli chcesz utworzyć nowy blog główny, to musisz się najpierw wylogować z istniejącego już konta i utworzyć nowe konto za pomocą innego adresu e-mailowego. Nie istnieje możliwość posiadania dwóch blogów głównych związanych z jednym adresem e-mailowym.

 

Blogi grupowe


Blogi grupowe to blogi posiadające wielu członków (jak sama nazwa wskazuje). Jedynie blogi dodatkowe mogą być blogami grupowymi.

Jak dodać innych członków do bloga grupowego?

 1. Na górze w Kokpicie kliknij menu Konto.
 2. Umieść kursor myszki nad awatarem bloga, do którego chcesz dodać nowych członków, i kliknij ikonę ludzika pojawiającą się po prawej stronie nazwy bloga.
 3. Kliknij opcję „Członkowie”.
 4. Wpisz adres e-mailowy osoby i kliknij polecenie „Zaproś do bloga”.
 5. Wyślemy tej osobie wiadomość z linkiem do zaproszenia (z którego można skorzystać tylko raz).

Czym się różni członek bloga grupowego od jego administratora?

 • Administratorzy mogą zapraszać nowych użytkowników, usuwać istniejących użytkowników oraz usuwać posty wszystkich użytkowników.
 • Członkowie bloga mogą w nim publikować posty oraz edytować i usuwać posty własnego autorstwa.
 • Administratorzy mogą wyświetlać i odpowiadać na pytania. Członkowie nie mają takiej możliwości.

Jak nadać członkowi bloga grupowego przywileje administratora?

Na stronie Członkowie kliknij przycisk „Awansuj na administratora” znajdujący się obok wybranego użytkownika. Pamiętaj, że w blogach grupowych nie ma opcji degradacji administratora. Nie można odebrać temu użytkownikowi nadanych mu przywilejów, ani usunąć go z bloga. Jest to bilet w jedną stronę.

 

Blogi chronione hasłem


Blogi chronione hasłem są tym, na co nazwa wskazuje. Jak w każdym innym blogu dodatkowym, można dostosować w nich szablon i zaprosić nowych członków, lecz blog taki nie może być przez nikogo obserwowany (a co za tym idzie, nie będzie się pojawiał u nikogo w Kokpicie), a jego posty nie mogą być polubione ani zreblogowane.

Jak dodać w blogu dodatkowym ochronę hasłem?

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”.
 2. Kliknij nazwę bloga dodatkowego w menu po prawej stronie.
 3. Na dole listy ustawień bloga włącz opcję „Chroń blog hasłem”.
 4. Wpisz hasło. Po pomyślnym zapisaniu hasła zobaczysz zielony komunikat „zapisano”.

Czy można chronić hasłem blog główny?

Nie, ale możesz ukryć swój blog przed ludźmi, którzy go nie obserwują. Jeśli publikowane przez Ciebie materiały są wstydliwe lub kłopotliwe, to możesz założyć dodatkowy blog chroniony hasłem.

 

Funkcje bloga


Jakie funkcje społecznościowe posiada Tumblr?

Funkcje społecznościowe powiadasz? Dobre pytanie. Nie ulega wątpliwości, że Tumblr posiada cały szereg wspaniałych funkcji społecznościowych.

Obserwuj: Jeśli spodoba Ci się jakiś blog, to zacznij go obserwować. Wszystkie jego posty zaczną się pojawiać w Twoim Kokpicie. To trochę jak poślubienie bloga zamiast osoby i wspólne zamieszkanie w Kokpicie zamiast w domu.

  • Na stronie bloga opcja ta jest dostępna w prawym, górnym rogu.
  • W Kokpicie, na stronie wyników wyszukiwania i na stronach tagów użytkownicy, których nie obserwujesz, będą posiadali znak "+" obok swojej nazwy. Możesz na ten symbol kliknąć. Możesz też ustawić kursor myszki nad awatarem bloga i kliknąć przycisk Obserwuj w pojawiającym się podglądzie bloga.
  • Uwaga: Dziennie można dodać do obserwowanych 200 blogów, a całkowity limit to 5 000.

Polub: Podoba Ci się post? To klikaj w samo serce.

  • Na stronie bloga opcja ta jest dostępna w prawym, górnym rogu na stronie posta.
  • W Kokpicie, na stronie wyników wyszukiwania i na stronach tagów opcja ta znajduje się w prawym, dolnym rogu każdego posta.

Komentuj: Masz coś do powiedzenia na temat posta? Kliknij ikonę chmurki i komentuj. Aby uzyskać więcej szczegółów, zapoznaj się z informacjami o komentowaniu.

Zagadaj na czacie: Chcesz pogadać z innym blogerem? Aby zacząć korzystać z czatu, stuknij jego ikonę (wyglądającą jak uśmiechnięta buźka) i wpisz nazwę użytkownika blogera, z którym chcesz pogadać.

Zapytaj: Lubisz pytać? Masz do kogoś jakieś pytanie? Jeśli osoba ta aktywowała opcję Zapytaj, to na stronie głównej jej bloga znajdziesz przycisk lub link Zapytaj. Możesz też umieścić kursor myszki nad awatarem bloga w Kokpicie, kliknąć na ikonę ludzika i wybrać opcję „Zadaj pytanie” w menu rozwijanym.

Zaproponuj post: Niektórzy blogerzy publikują posty oryginalne, a niektórzy reblogują posty innych osób. Gdzieś po środku znajdują się blogi, które przyjmują propozycje postów. Jeśli w blogu widzisz przycisk Zaproponuj posta, to po kliknięciu go możesz zredagować posta, którego chcesz zaproponować do publikacji. (Oczywiście o publikacji proponowanego posta zadecyduje administrator bloga.)

Dowiedz się więcej o sposobach komunikacji z innymi użytkownikami lub sprawdź, jak rozwiązać problem ze skrzynką odbiorczą.

 

Zmiany adresów URL


Jak zmienić adres URL bloga?

Z góry uprzedzamy: zmiana adresu URL spowoduje zerwanie istniejących linków do bloga, w tym linków znajdujących się w opublikowanych już postach i reblogach na Tumblrze. Nie ma to jednak wpływu na osoby obserwujące ten blog – Twoje posty nadal będą się pokazywały w ich Kokpitach.

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”.
 2. Z listy po prawej stronie wybierz blog, który chcesz aktualizować.
 3. Kliknij ikonę ołówka w sekcji Nazwa użytkownika (lub Adres URL na Tumblrze w przypadku blogów dodatkowych). Zmień adres URL wedle uznania.
 4. Kliknij przycisk „Zapisz”.

A tak przy okazji: po zapisaniu nowego adresu, zarezerwujemy Twój stary adres URL na 24 godziny, na wypadek, gdyby Ci się coś odwidziało lub jeśli zechcesz użyć go w innym blogu dodatkowym. Po upłynięciu doby, adres zostanie wypuszczony na wolność. Niech mu się dobrze wiedzie.

Dlaczego nie mogę zarejestrować wybranego adresu URL? Czy możecie zwolnić dla mnie niedostępny/nieaktywny adres URL?

Niestety nie możemy zwalniać zajętych, nieużywanych lub zlikwidowanych adresów URL, ani umożliwiać skontaktowanie się z właścicielem takiego konta. Komunikat o błędzie przy rejestracji adresu, który wydaje się być wolny, może oznaczać, że konto zostało zlikwidowane. Jeśli posiadasz zarejestrowany znak towarowy lub ktoś się pod Ciebie wyraźnie podszywa, skontaktuj się z nami za pomocą poniższego linka. Aby pomóc nam rozpatrzyć tę sprawę, prześlij w załączniku kopię ważnej dokumentacji posiadacza znaku towarowego lub przedstaw w inny sposób swój związek z daną marką.

Co się stanie po zmianie adresu URL bloga?

Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian pamiętaj o tym, że zostaną przerwane wszelkie linki do Twojego bloga opublikowane przez innych w postach, w reblogach lub dodane do zakładek.

Czy zmiana adresu URL wpłynie na listy Obserwatorów/Obserwowanych?

Nie, pozostaną one całkowicie bez zmian.

 

Usunięcie konta lub bloga na Tumblrze


Jak usunąć moje konto lub blog na Tumblrze?

Łe, rób, co chcesz. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie www.tumblr.com/docs/account.

 

Strefy czasowe


Jak zmienić moją strefę czasową?

W przeglądarce kliknij na górze w Kokpicie menu Konto (ikona ludzika) i wybierz opcję „Ustawienia”. Po prawej stronie ekranu wybierz z listy blog, który chcesz zaktualizować, a następnie wprowadź zmiany w sekcji „Strefa czasowa” za pomocą menu rozwijanego.

Co się stanie z moimi postami po zmianie strefy czasowej?

Zmiana strefy czasowej nie wpłynie na opublikowane już posty, a tylko na posty opublikowane lub edytowane już po dokonaniu zmiany. Ostrożnie! Igrasz z delikatną strukturą czasoprzestrzeni.

 

Korzystanie z własnej domeny


Jak skonfigurować w blogu moją własną domenę?

 1. Wybierz dostawcę domen, lub skorzystaj z narzędzia takiego jak Yahoo Domains lub Domainr w celu znalezienia i zakupienia dostępnej nazwy domeny. (Kosztuje to zazwyczaj około $10-$40 rocznie.)
 2. Utwórz rekord DNS zgodnie z liczbą poziomów w wybranej domenie. Zapoznaj się z poniższą tabelą.
DomenaKonfiguracja
Dwa poziomy
(np. mojastrona.com)
skieruj rekord A (adres IP) na 66.6.44.4
Trzy lub więcej poziomów
(np. www.mojastrona.com, blog.mojastrona.com lub mojastrona.com.pl)
skieruj rekord CNAME na "domains.tumblr.com"

Dostawca domeny powinien posiadać instrukcje, jak odpowiednio skonfigurować rekord CNAME lub A.

Okej, teraz możesz przejść na stronę Tumblra:

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”, a następnie wybierz blog, który chcesz aktualizować.
 2. Kliknij ikonę ołówka w sekcji Nazwa użytkownika (lub Adres URL na Tumblrze w przypadku blogów dodatkowych) i włącz opcję „Użyj własnej domeny”.
 3. Wprowadź nazwę domeny (np.: mojastrona.com) lub subdomeny (np.: blog.mojastrona.com), a następnie kliknij „Testuj domenę”.
 4. Napraw wszelkie błędy wykryte przez test i kliknij „Testuj domenę” ponownie, aż test wypadnie pomyślnie.
 5. Kliknij przycisk „Zapisz”.

Czy własna domena wymaga zmiany serwerów nazw?

Nie, nie trzeba tu nic poprawiać.

Jak sprawdzić, czy konfiguracja domeny działa poprawnie?

Zmiany konfiguracji domeny zostaną wprowadzone w przeciągu 72 godzin. Jeśli po odwiedzeniu subdomeny lub domeny wyświetla się strona Twojego bloga na Tumblrze, oznacza to, że wszystko działa dobrze i nie ma potrzeby, by w tym więcej grzebać.

Jeśli zamiast bloga widzisz stronę błędu z serwisu Tumblr, oznacza to, że domena jest prawidłowo skierowana na Tumblr, lecz blog nie został jeszcze skonfigurowany do korzystania z niej. Wypadałoby to naprawić.

Co się stanie, gdy ktoś odwiedzi mój adres URL na Tumblrze?

Osoba ta zostanie automatycznie przekierowana na adres Twojej nowej domeny (np. david.tumblr.com przekieruje na adres davidslog.com).

Co zrobić, jeśli mam kłopot z konfiguracją własnej domeny?

Nie jesteśmy w stanie pomóc w rozwiązaniu wielu potencjalnych problemów w tym zakresie, więc najlepiej byłoby poprosić o pomoc znajomego, który się na tym zna. Można też skonsultować to z osobą cieszącą się wysokim zaufaniem publicznym, na przykład ze strażakiem.

 

Łączenie się z Twitterem


Jak połączyć moje konto na Twitterze z Tumblrem?

W aplikacji:

 1. Przejdź do zakładki Konto.
 2. Stuknij ikonę ludzika znajdującą się obok Twojej nazwy użytkownika.
 3. Wybierz opcję „Przyłączone konta“ i wykonaj instrukcje.

W przeglądarce:

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”.
 2. Kliknij z prawej strony blog, który chcesz połączyć ze swoim strumieniem aktywności na Twitterze.
 3. W sekcji Twitter kliknij przycisk Udostępniaj na Twitterze.
 4. Kliknij przycisk „Zaloguj się na Twitterze”, następnie podaj swoje dane logowania z Twittera i kliknij polecenie „Autoryzuj aplikację”.

Czy można wybierać, które posty mają być publikowane na Twitterze?

Tak, publikowanie na Twitterze można włączyć/wyłączyć kliknięciem niebieskiego ptaszka w formularzu posta. Niebieski ptaszek = włączone, szary ptaszek = wyłączone.

Czy mogę zedytować mojego Tweeta przed opublikowaniem go?

Tak! Kliknij ikonę Twittera, aby otworzyć pole tekstowe. Dostosuj tweeta i kliknij przycisk „Gotowe”.

Jak wyświetlać najnowsze tweety w blogu?

Połącz swoje konta na Twitterze i Tumblrze wykonując powyższe instrukcje. Następnie zainstaluj szablon, który obsługuje widżet Twittera. Na koniec skonfiguruj ustawienia szablonu na stronie www.tumblr.com/customize. W opcjach wyglądu powinna znajdować się sekcja Twitter, gdzie możesz włączyć widżet.

Czy mogę kontrolować wygląd moich treści z Tumblra na Twitterze?

Nie mamy na to żadnego wpływu. Na przykład tweet zawierający post ze zdjęciem może, ale nie musi zawierać podglądu zdjęcia. Kto wie, jak sobie poradzą z publikacją posta z dialogiem.

Dlaczego moje posty nie pojawiają się w strumieniu aktywności na Twitterze?

Zakładając, że konta te są poprawnie połączone (zgodnie z powyższymi instrukcjami), publikowanie tweetów może być opóźnione z powodu problemów sieciowych na Twitterze. Taa, to na pewno dlatego. Wszystkiemu są winne głupie problemy sieciowe. Przed publikacją posta upewnij się też, czy ikona Twittera jest niebieska. (Kolor szary oznacza, że publikacja danego posta na Twitterze została wyłączona).

Co zrobić, gdy jest problem z łączeniem się z kontem na Twitterze?

Przejdź na stronę https://twitter.com/settings/applications i kliknij polecenie „Zablokuj dostęp” obok opcji Tumblr. Następnie wykonaj powyższe instrukcje połączenia kont. Jeśli to nie pomoże, sprawdź, czy masz włączone wyskakujące okienka (pop-up) w przeglądarce.

 

Łączenie się z Facebookiem


Jak dodać Tumblra do mojej Osi czasu na Facebooku?

W aplikacji:

 1. Przejdź do zakładki Konto.
 2. Stuknij ikonę ludzika znajdującą się obok Twojej nazwy użytkownika.
 3. Wybierz opcję „Przyłączone konta“ i wykonaj instrukcje.

W przeglądarce:

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”, a następnie po prawej stronie wybierz blog, który chcesz aktualizować.
 2. W sekcji Facebook kliknij polecenie „Udostępniaj na Facebooku”.
 3. Kliknij „Zaloguj się na Facebooku”, a następnie ponownie „Zaloguj się na Facebooku”.
 4. Sprawdź, czy odpowiadają Ci wyświetlone poniżej ustawienia udostępniania.

Tworząc nowego posta, wystarczy w formularzu kliknąć lub stuknąć ikonę Facebooka, aby go udostępnić.

Czy zamiast na osobistym profilu można udostępniać posty na stronie na Facebooku?

Pewnie, czemu nie. Po połączeniu konta na Tumblrze z Facebookiem, wejdź na stronę Preferencje na Facebooku i wybierz Stronę, na której chcesz udostępniać posty. Po zapisaniu zmian posty będą się pojawiały na wybranej stronie, a nie na Osi czasu w Twoim profilu osobistym. Strona na Facebooku musi być związana z profilem na Facebooku, który został połączony z kontem na Tumblrze.

Czy posty mogą być udostępniane w grupach na Facebooku?

Obecnie nie ma takiej możliwości.

Czy mogę kontrolować wygląd moich postów na Facebooku?

Nie za bardzo. Nie mamy wpływu na to, jak treści z Tumblra są wyświetlane na Facebooku, w tym na ich położenie na profilu oraz wybór miniatury zdjęcia.

Dlaczego nie wszystkie posty pojawiają się w moim strumieniu aktywności?

Facebook wyświetla tylko pewną liczbę postów tak, aby uniknąć zatłoczenia strumienia aktywności. Twój post mógł paść ofiarą ich algorytmów.

Dlaczego moje posty nie pojawiają się w Osi czasu?

Czasami publikacja postów na Facebooku może być opóźniona z powodu problemów sieciowych. Ponadto upewnij się przy publikacji nowego posta, czy ikona Facebooka jest niebieska. (Kolor szary oznacza, że opublikowanie danego posta na Facebooku zostało wyłączone).

Co zrobić w przypadku problemów z łączeniem się z kontem na Facebooku?

 1. Przejdź do strony facebook.com/editapps.php i kliknij symbol ‘x’, znajdujący się obok aplikacji Tumblra.
 2. Dodaj Tumblra ponownie do Osi czasu na Facebooku łącząc konta tak samo jak poprzednio.

Jeśli to nie pomoże, sprawdź, czy masz w przeglądarce włączone wyskakujące okna (pop-ups).