Dostosowanie bloga

Podstawy


Czy marzy Ci się możliwość dostosowania opisu, tytułu i wyglądu swojego bloga? Możesz przestać marzyć, gdyż jest to jak najbardziej realne i do zrobienia na stronie Dostosuj bloga.

Masz do dyspozycji dwie równie wygodne opcje: 

 • Kliknij przycisk Edytuj szablon w prawym, górnym rogu w widoku bloga w internecie (twójblog.tumblr.com).
 • W menu Konto na górze w Kokpicie kliknij ikonę trybika, aby wejść w Ustawienia. Wybierz blog w menu po prawej stronie, a następnie kliknij przycisk „Edytuj szablon”.

Oprócz zmiany wyglądu, opisu i tytułu bloga możesz tu też wybrać zupełnie nowy szablon, klikając opcję „Przeglądaj szablony” lub przez odwiedzenie strony www.tumblr.com/themes.

Jak edytować opis bloga?

Przejdź do menu Konto. To taka ikona ludzika na górze w Kokpicie w przeglądarce i w aplikacji na Androida lub na dole ekranu w aplikacji na iOS .

Wybierz blog, którego opis chcesz edytować. 

W przeglądarce kliknij przycisk „Edytuj wygląd” na wyświetlonym podglądzie. Na urządzeniach z Androidem stuknij przycisk „Edytuj”. Na urządzeniach z iOS stuknij menu użytkownika (ludzik z trzema kreskami), a następnie wybierz opcję „Edytuj wygląd”. 

Teraz możesz dowolnie zmienić swój opis, a potem go zapisać.

 

Wygląd


Czym jest wygląd bloga?

Wygląd bloga? To po prostu to, jak Twój blog wygląda na urządzeniach mobilnych, w Kokpicie i w wynikach wyszukiwania.

Jak edytować wygląd bloga?

W aplikacji mobilnej przejdź do bloga i stuknij na górze ekranu ikonę palety.

Dotknij elementy na ekranie, aby je zmienić lub ukryć. Dostosuj kolor akcentów. Zaszalej.

Jeśli wolisz, te same zmiany możesz też wprowadzić na zwykłym komputerze. Po prostu kliknij ikonę konta na górze w Kokpicie, wybierz „Ustawienia“, a następnie wybierz blog w menu z prawej strony. Na górze zobaczysz przycisk Edytuj wygląd. Kliknij go.

Czym różni się wygląd bloga od jego szablonu?

Szablon bloga decyduje o jego wyglądzie pod adresem strony bloga na zwykłym komputerze (zobacz nasz blog na stronie ekipa.tumblr.com). Dowiedz się więcej o edytowaniu szablonów.

Aby sprawdzić szablon dowolnego bloga (w tym własnego), kliknij blog w Kokpicie, a następnie kliknij nazwę użytkownika znajdującą się na górze wysuwanego panelu.

Wygląd bloga odpowiada za to, jak blog się prezentuje na urządzeniach mobilnych, na stronach wyszukiwania i w podglądzie wyskakującym, gdy ktoś umieści kursor myszki nad Twoją nazwą użytkownika. Ogólnie rzecz biorąc wygląd liczy się wszędzie poza adresem URL bloga.

Czy zmiana awatara, tytułu i opisu w ustawieniach wyglądu bloga powoduje ich zmianę we wszystkich widokach?

Tak! Tytuł, opis i awatar stanowią uniwersalne elementy bloga. Jeśli zmienisz je w opcjach wyglądu, to ulegną one zmianie we wszystkich widokach. Nie ma możliwości posiadania różnych tytułów, opisów lub awatarów dla każdej lokalizacji.

Umieść kursor myszki nad prawym, górnym rogiem dowolnego posta. Widzisz animowane ośle ucho? Kliknij na nie, a strona z postem otworzy się w nowej zakładce.

Jak wyświetlić blog innego użytkownika z poziomu Kokpitu?

Po prostu kliknij awatar lub nazwę użytkownika bloga, którego chcesz wyświetlić. Spowoduje to wysunięcie bloga z prawej strony okna przeglądarki. Możesz do woli przeglądać, lubić lub reblogować jego posty, a gdy już skończysz, kliknij gdzieś poza obszarem bloga, aby wrócić do tego samego miejsca w Kokpicie co poprzednio.

Aby otworzyć blog w nowej zakładce przeglądarki, po prostu kliknij nazwę użytkownika na górze wysuwanego panelu. Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę użytkownika lub awatar w Kokpicie i wybrać w menu podręcznym opcję „Otwórz link w nowej zakładce”.

 

Szablony


Jeśli chcesz edytować kod HTML swojego szablonu, to skorzystaj z edytora w sekcji Dostosuj. Pole opisu bloga również obsługuje HTML, jeśli potrzebujesz wstawić tylko kilka linijek kodu.

Jeśli interesują Cię szczegóły kodu szablonów Tumblra, to zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Jak edytować w blogu własny kod HTML?

 1. Na górze w Kokpicie kliknij w menu Konto opcję „Ustawienia”.
 2. Wybierz blog do edycji w menu po prawej stronie, a następnie w sekcji Szablon strony kliknij przycisk „Edytuj szablon”.
 3. Kliknij przycisk Edytuj HTML, a następnie w oknie edytora kodu źródłowego zmień własny kod HTML. Aby zobaczyć wprowadzone zmiany na stronie, skorzystaj z opcji „Aktualizuj podgląd”.
 4. Po zakończeniu kliknij strzałkę skierowaną w lewo, a następnie przycisk „Zapisz”.

Gdzie można się dowiedzieć więcej o HTML-u, stylach CSS i szablonach Tumblra?

Zapoznaj się z materiałami (w jęz. ang.) na stronach www.codecademy.com oraz www.developer.mozilla.org/en-US/learn.

Tutaj oferujemy też świetny przewodnik na temat tworzenia własnych szablonów dla Tumblra (obecnie tylko w języku angielskim).

Czy można przywrócić wcześniejszą wersję własnego HTML-u?

Pewnie! Jeśli zatęsknisz za starszą wersją, to możesz ją sobie przywrócić. Na stronie Przywracanie szablonu przechowujemy kilka ostatnich wersji Własnego HTML-u. Jeśli nie widzisz tu wersji, o którą Ci chodzi, to znaczy, że jest ona już zbyt stara i została usunięta na dobre.

Czy pomożecie mi z kodem HTML w moim blogu?

Nie możemy udzielać pomocy przy modyfikacjach kodu HTML/CSS, ale możesz poprosić o to znajomego lub trochę się w tym zakresie podszkolić. Jeśli i tak nie da rady, to zawsze możesz użyć jednego z wielu gotowych szablonów na stronie www.tumblr.com/themes.

Co robić, gdy blog jest pusty lub brakuje w nim elementów?

Jeśli blog wygląda trochę niemrawo lub jest wręcz całkowicie pusty, może to oznaczać, że do szablonu bloga lub do jego opisu wstawiono niepoprawny kod. Spróbuj to naprawić w ten sposób:

 1. Usuń wszelki kod z pola Opis znajdującego się na samej górze menu Dostosuj. Kliknij przycisk „Zapisz”, a następnie sprawdź wygląd bloga i czy problem został rozwiązany.
 2. Zapisz kopię własnego kodu HTML, a następnie zainstaluj ponownie szablon na stronie www.tumblr.com/themes.

Porady:

 • Pomiędzy zmianami wyczyść pamięć cache przeglądarki, aby widoczna wersja bloga była aktualna. Najłatwiej zrobić to naciskając kombinację klawiszy Cmd+Shift+R na Macu lub Ctrl+Shift+R w Windowsie, aby całkowicie odświeżyć widok strony.
 • Jeśli w blogu nie jest widoczny przycisk Dostosuj, możesz uzyskać dostęp do menu Dostosuj na kilka innych sposobów.
 • Nie będziemy mogli zagłębić się w problemy związane z błędnym kodem HTML, lecz jest duża szansa, że ktoś inny miał już wcześniej do czynienia z podobnym problemem. Poszukaj w internecie lub spytaj bardziej doświadczonego znajomego.

Czy można zwrócić zakupiony szablon?

Tak, o ile od momentu zakupu nie minęło więcej niż dwa tygodnie. Wyślij nam wiadomość z podaniem adresu URL bloga, daty zakupu i metody płatności (ostatnie cztery cyfry karty lub adres e-mailowy konta na Paypalu). Odpowiemy w ciągu trzech dni roboczych.

 

Google Analytics


Jak mogę korzystać z usługi Google Analytics?

Choć na stronie Aktywność możesz wygodnie sprawdzić swoje najnowsze notki na Tumblrze, to strona samego bloga nie jest przez nas monitorowana. Możesz w tym celu skorzystać z usługi Google Analytics. Dzięki niej możesz śledzić:

 • liczbę odwiedzających na blogu,
 • częstotliwość odwiedzin,
 • najbardziej popularne posty,
 • frazy wyszukiwania, które doprowadziły do Twojego bloga,
 • źródło ruchu na stronie,
 • wzrost i wagę bloga,
 • oraz wiele innych statystyk.

Jak zacząć korzystać z usługi Google Analytics?

Zacznij od założenia konta w usłudze Google Analytics. Tutaj znajdziesz prostą instrukcję, jak zarejestrować i skonfigurować konto..

Jak dodać narzędzie Google Analytics do szablonu mojego bloga?

Wiele szablonów posiada opcję wklejenia kodu śledzenia Google Analytics w sekcji Wygląd w menu Dostosuj. Tutaj dowiesz się, jak znaleźć swój kod śledzenia w usłudze Google Analytics.

Jeśli Twój szablon nie posiada takiego pola, to zastosuj się do poniższych instrukcji.

 1. Skopiuj do Schowka na swoim komputerze kod śledzenia Google Analytics.
 2. Otwórz w nowym oknie przeglądarki swój Kokpit.
 3. Przejdź do menu Dostosuj w blogu, którego chcesz zacząć monitorować.
 4. kliknij opcję “Edytuj HTML” i wklej kod przed sekcją </head>.
 5. Kliknij przycisk „Zapisz”.

Dlaczego mój status jest wyświetlany jako „Śledzenie niezainstalowane”?

Oznacza to, że system Google nie skończył jeszcze przetwarzać Twoich danych. Jeśli problem nie ustąpi, odwiedź stronę pomocy Google Analytics.

 

Strony


Czym są strony?

Są to dostępne poprzez blog statyczne strony www, które nie są widoczne w Kokpicie. To doskonały sposób na opublikowanie informacji o sobie, swojego résumé, danych kontaktowych, osobistego manifestu, historii karalności lub innych informacji, które chcesz trwale umieścić w sieci. Strony mogą też służyć jako przekierowania do Twoich profili w mediach społecznościowych, stron www lub przenosić do postów oznaczonych konkretnym tagiem.

Układ standardowy: Powiela Twój aktualny szablon tak, aby strona miała wygląd podobny do reszty Twojego bloga.

Układ własny: Zastosowanie własnego kodu pozwala całkowicie dostosować wygląd strony do Twoich potrzeb.

Przekierowanie: Przenosi osobę odwiedzającą pod inny adres URL. Możesz przekierować odwiedzających blog do Twojego profilu na Twitterze lub Facebooku lub do wszystkich postów oznaczonych konkretnym tagiem (np. wszystkie informacje o naszych nowych funkcjach są publikowane na stronie ekipa.tumblr.com/tagged/funkcje). Może to być dowolny działający adres URL w internecie.

Jak utworzyć stronę z układem standardowym?

 1. W menu Dostosuj w sekcji Strony kliknij polecenie „Dodaj stronę”.
 2. Wpisz adres URL strony po ukośniku (/). Na przykład, strona zawierająca Twoje résumé może posiadać adres /resume, a strona z notką biograficzną może mieć adres /bio.
 3. W polu Tytuł strony wpisz tytuł.
 4. Włącz opcję „Pokaż link do tej strony”.
 5. Kliknij polecenie „Zapisz”.

Jak utworzyć stronę z własnym układem?

 1. W menu Dostosuj w sekcji Strony kliknij polecenie „Dodaj stronę”.
 2. W menu rozwijanym wybierz opcję „Własny układ”.
 3. Wprowadź swój własny kod w edytorze HTML-u.
 4. Wpisz adres URL strony po ukośniku (/). Na przykład strona zawierająca Twój manifest może posiadać adres /manifest, a strona z informacjami kontaktowymi może mieć adres /kontakt.
 5. W polu Tytuł strony wpisz tytuł.
 6. Włącz opcję „Pokaż link do tej strony”.
 7. Kliknij polecenie „Zapisz”.

Jak utworzyć stronę, która przekierowuje do moich postów z konkretnym tagiem?

 1. W menu Dostosuj w sekcji Strony kliknij polecenie „Dodaj stronę”.
 2. Z menu rozwijanego wybierz opcję „Przekierowanie”. (Jeśli opcja ta jest niewidoczna, nie przejmuj się — w walce ze spamem, w przypadku nowo założonych kont, pewne opcje stają się dostępne dopiero z czasem. Opcja ta stanie się dostępna po okresie aktywności na koncie, gdy zaczniesz obserwować inne blogi, polubisz posty i dostosujesz wygląd swojego bloga.)
 3. Wpisz adres URL strony po ukośniku (/). Na przykład, /mojtag, lecz zastąp wyrażenie „mojtag” tagiem, którego chcesz tu użyć.
 4. W polu „Przekieruj do” dodaj na końcu adresu URL bloga /tagged/mojtag, zastępując wyrażenie „mojtag” tagiem, którego chcesz tu użyć. W przypadku tagów złożonych z kilku wyrazów użyj w tym celu podkreślnika, znaku plusa lub myślnika (i.e., /tagged/bubble_tea, /tagged/bubble+tea, /tagged/bubble-tea).
 5. Włącz opcję „Pokaż link do tej strony”.
 6. Kliknij polecenie „Zapisz”.

Jak utworzyć stronę, która przekierowuje do zewnętrznej strony www? 

 1. W menu Dostosuj w sekcji Strony kliknij polecenie „Dodaj stronę”.
 2. Z menu rozwijanego wybierz opcję Przekierowanie.
 3. Wpisz adres URL strony po ukośniku (/). Na przykład, jeśli tworzysz przekierowanie do swojego profilu na Twitterze, możesz wpisać /twitter. W przekierowaniu do profilu na Facebooku, możesz użyć /facebook. Możesz też dopisać adres /spiwor lub /dannydevito. Konkretnie i do rzeczy lub całkowicie przypadkowo – jak tylko Ci się podoba.
 4. W polu „Przekieruj do” wpisz adres URL, na który chcesz przekierowywać odwiedzających.
 5. Włącz opcję „Pokaż link do tej strony”.
 6. Kliknij polecenie „Zapisz”.

 

Rozwiązywanie problemów


Dlaczego nie działają moje linki do stron z przekierowaniem?

Sprawdź w oknie edycji strony, czy adres URL zawiera na początku „http://”. Jeśli to nie pomoże, problem może wynikać z błędów we własnym HTML-u.

Jeśli linki do stron są w blogu niewidoczne, to może to być spowodowane jednym z poniższych:

 • Korzystasz z szablonu, który nie obsługuje linków do stron.
 • Korzystasz z własnego kodu HTML, który nie obsługuje linków do stron.
 • Nie utworzono jeszcze żadnych stron! To było pytanie podchwytliwe.

Jak sprawić, by linki do stron były widoczne w moim blogu?

Utwórz w HTML-u link do strony i umieść go w polu Opis lub we własnym HTML-u bloga. Na przykład:

<a href="/pageurl">Moja strona!</a>

(zastąp „urlstrony” adresem URL, który utworzono dla swojej strony)

Czy można publikować lub reblogować posty na stronach?

Nie, strony są statyczne i nie są połączone z postami w blogu. Możesz za to przekierować stronę tak, aby pokazywała ona wszystkie posty oznaczone wybranym tagiem.