İnsan zihni 21. yüzyılda bir gizem olmaya devam ediyor. Halen Lima Sendromu gibi bizi şaşkına çevirebilen vakalar var. Bu sendromun temelinde rehin alan bir kişinin rehinelere karşı bir bağ kurma yatıyor. Peki gerçekten de birini rehin alan kişinin, rehineye karşı sempati beslediği doğru mu?

Boynuz etkisini duymamış olsanızda, muhtemelen hayatınızın bir noktasında bunu deneyimlemişsinizdir. Halo etkisinin tersi olan horn etkisi, çok sınırlı bilgilere dayanarak biri hakkında varsayımlarda bulunduğunuz bir zamandır. Yani ilk izlenimde karşı tarafa kötü bir olgu bırakılmış ise, artık bu kişi iyi tarafları görmez ve sürekli kişi hakkında kötü izlenimler edinir.

Duygu ve davranış bozukluğu çocuklarda, ergenlerde veya yetişkinlerde bazı davranış bozukluklarını ortaya çıkaran bir dizi tepkiyi ifade eder. Aslında çoğu kişi tarafından bazı şeyler davranış bozukluğu olarak kabul ediliyor. Örneğin bir çocuk çok aktif veya meraklıysa, bazı aileler tarafından bu bir hastalık olarak nitelendirilir. Üstelik gittikleri doktorlara “bu çocuk çok yaramaz-çok hareketli” gibisinden şikayetler söylemektedirler.