Ti me je ngjitur ne lekure. Te ndjej ne cdo centimeter te trupit tim. Ne duart qe me dridhen kur je afer meje. Ne kembet qe nuk urdherohen kur te kam prane. Kam buzet e tua te stampuara ne qafen time. Duart e tua akoma me ledhatojne pjese te fshehta te tempullit tim. Kraharori yt mban koken time,dhe ndihem ne paqe me gjithcka. Dhe buzet e mia jane akoma te mpira nga frymemarrja jote. Jemi akoma lekure mbi lekure te ngjitur,te perqafuar,te pandare. Gishtat e tua nuk reshtin se shkruari poezi anembane trupit tim. Nuhas eren tende. Degjoj frymemarrjet e tua. Ndjej rrahjet e tua prane meje,cdo cast. Te shikoj ty me shikimin e cuditshem,te bukur mbi mua,dhe veten ne siklet nga e gjithe kjo. Me kthehen copeza te tarraces,yjeve,erresires. Imazhe-kujtime. Une dhe ti,te mpleksur vrullshem ne gojet e njeri-tjetrit. Ti loz me trupin tim,nderkohe une grumbulloj momente te trishta per te ardhmen. Jemi te dy akoma,kemi henen mbi ne,dhe yjet. Jemi bashke te dy. Une dhe ti. Vetem une dhe ajo e shkuar. Dhe ti nen lekuren time..

Pastaj dera u hap e gjitha. Dhe hyri ajo gruaja. Gjithe sa mund t’ju them eshte se ka me miliarda gra, mbi toke, apo jo? Disa mund te shtyhen. Nje pjese e mire jane shume bukuroshe. Por ndonjehere natyra ben nje shaka, lind nje femer e vecante, e pabesueshme. Domethene, e shikon dhe nuk u beson syve. Gjithcka eshte nje levizje valezore e perkryer, si argjend i rralle, si nje gjarper, sheh nje kavilje, nje berryl, nje gji, nje gju, e te gjitha shkrihen ne nje bashkim gjigand, provokues, me sy te mrekullueshem per te qeshur, goje e perkulur lehte per poshte, buze qe sillen sikur do te plasin nga e qeshura nga nje çast ne tjetrin, ndaj ndjesise sate te impotences. Dhe dine si te vishen, e floket e tyre te gjate ndezin ajrin. Çdo gje me shumice, ta haje dreqi.

- Bukowski, Zonja Vdekje (Pulp)

 • Na mome sunčanom nebu ti si kao oblak
 • i oblik tvoj i boja takvi su kakve želim.
 • Moja si, moja, ženo slatkih usana,
 • u tvom životu žive moji beskrajni snovi.
 • Svetiljka moje duše rumeni tvoje noge
 • i moje oporo vino na tvojim je usnama slađe,
 • žetelice moje pjese večernje,
 • o koliko si moja u mojim samotnim snovima!
 • Moja si, moja, vičem u lahor predvečerja
 • i vetar raznosi moj udovički glas.
 • U dnu mojih očiju loviš i to što si ulovila
 • zaustavlja kao voda tvoje noćno gledanje.
 • U mreži moje glazbe zarobljena si, ljubavi,
 • i moje mreže glazbe široke su poput neba.
 • Duša se moja rađa na obali tužnih ti očiju.
 • U tvojim tužnim očima počinje zemlja snova.
 • E gjeta veten perseri ne dyert e atij spitali te mallkuar. Ndjeva nje pjese te shpirtit te shuhej ngadale. Sa e tmerrshme,e kisha akoma ne mendje heren e fundit kur erdha. U mblodhen te gjithe doktoret afer krevatit ku un isha dhe po bisedonin per ilacin qe do me benin. Oh ishte e tmerrshme e ndjeja te gjithe ilacin ne vena,dhe digjte si drreqi. Pse prap Marlene,kur duhet ta kuptosh qe duhet te behesh mire,kur duhet ta kuptosh qe ka njerez qe te duan. Vllai im,nuk dua ta kujtoj ngjyren e fytyres qe ai kishte marre,nuk dua ti kujtoj lotet e tij kur me degjonte mua qe bertisja. Ndjeva trupin tme dridhej,qepallat u bene me te renda,ndjeva te gjithe boten tme rrotullohej para syve. Nuk e kuptova cpo ndodhte po me therrisnin. Cohu Marlen,forca mos i mbyll syte. U mundova ti mbaja hap por ishte shume e veshtire,ndjeva trupin te binte ne qetsi qepallat mu mbyllen. U zgjova vone,nuk e di per sa kohe kisha qendruar ne ate gjendje. Pash mamin qe kishte mbeshtetur koken ne kraharorin tim, babi qe me kishte shtrenguar doren tjeter,dhe ndjeva lotet tme lagnin faqet. I shtrengova doren. Nuk dua te behem me kurre keq,nuk dua ti bej me kurre keq mamit tim,babit,vllait. Nuk dua ti bej me keq familjes time.

http://blink.al/te-shkojme-te-papa/

A te shkojme te Papa

Vjen Papa ne Shqiperi. Perjashtojme per nje moment te gjithe ata besimtare te krishtere (po i quaj grupi 1), per te cilet, pjesemarrja ne nje event te tille te do ishte nje zgjedhje by default. Natyrisht nuk perjashtohet qe te kete te tille qe edhe mos te kene deshire te marrin pjese. Po…

Text
Photo
Quote
Link
Chat
Audio
Video