nisin

Urimet ma te perzemerta mikut tone te nderuem. Shtepia Botuese MUZGU nxori nga shtypi librin “SHPIRT KLANDESTIN” te shkrimtarit Aleksander Shallvari. Ja si e pershkruen Z. Mark Simoni "Uni poetik i Aleksander Shallvarit, eshte matrica zanafillore e ndjesive dhe e mendimeve nga nisin subjektet e poezive. Here i brishte e delikat dhe here te tjera i shqetesuar dhe kerkestar, poeti modelon poezite pikerisht me tonet e gjendjeve te veta." Per ma shume kliko linkun e maposhtem. http://goo.gl/y7YUux by Stafi PerShkodren

Urimet ma te perzemerta mikut tone te nderuem. Shtepia Botuese MUZGU nxori nga shtypi librin “SHPIRT KLANDESTIN” te shkrimtarit Aleksander Shallvari. Ja si e pershkruen Z. Mark Simoni “Uni poetik i Aleksander Shallvarit, eshte matrica zanafillore e ndjesive dhe e mendimeve nga nisin subjektet e poezive. Here i brishte e delikat dhe here te tjera i shqetesuar dhe kerkestar, poeti modelon poezite pikerisht me tonet e gjendjeve te veta.” Per ma shume kliko linkun e maposhtem. http://goo.gl/y7YUux
by Stafi PerShkodren
from PerShkodren http://on.fb.me/1NemfKg
via IFTTT

Zemer po vonohesh

Zemer po vonohesh, aspak nuk po kujtohesh
se ne vetmi te pres ty…
Zemer te gjith me pyesin, cdo tem me ty e nisin
me provokojne, sa larg ata shkojne


U them se jam shume e lumtur,
dashuria mire na shkon
e shpirti me vlon…

U them se takimet tona,
zgjasin deri heret ne mengjes
e une po pres…

Per ty shume genjeshtra bera,qe ta ruaj dashurin mes nesh
E une po pres
Me mire do te kishte qen te ma thuash mua drejte ne sy
Sjam per ty


Zemer te gjith po flasin, mua ne shpirt me vrasin
Kur une e di se s’jam me ty
Zemer ne kte qytet, bota per ne po flet
Pyesin pa ndal, kue e ke at djal…


U them se jam shume e lumtur,
dashuria mire na shkon
e shpirti me vlon…

U them se takimet tona,
zgjasin deri heret ne mengjes
e une po pres

Per ty shume genjeshtra bera qe ta ruaj dashurine mes nesh
E une po pres
Me mire do te kishte qen te ma thuash mua drejte ne sy
Sjam per ty