Imagjinoni nese shqipetaret do ishin patriot (me te vertet)!

1. Do te kerkonin drejtesi
2. Do te kerkonin transparence
3. Nuk do lejonin korrupcionin pa karar
4. Do protestonin per hire te bashke-atdhetare 
5. Nuk do madhkonin kurbetin por arsyjet perse ia kan nevojen ati
6. Nuk do lejonin mesueset te tadhen me te ardhemen e femive tane
7. Nuk do ushqenin korrupcionin ne spitale
8. Nuk do madhkonin Grekun por pa aftesi e shteti tone
9. Nuk do lejonin njerez te vdesin si pasoj e rrugeve te keqia
10. Nuk do flinin rehat pa u liruar familjet e ngujuara per hire te kanunint
11. Nuk do lejonin prokurorine te veproj me kaq pa profesionalizm
12. Nuk do lejonte qe te injorojen viktimat e Gerdecit, 12 janarit dhe shoferet e vdekur

Per mua patriot eshte ai njeri qe ben c’do gje ne menyre qe ai te ndihet krenare me menyren si jetojne njerezit ne vendin e tij. Si pasoj - un nuk jam krenar. Pasi Nuk ka as nje gje ne shqiperi qe fuksionon ne menyre te logjikeshme.

Nuk mund te jem patriot. Pasi, fal pa aftesis time, une jam larguar nga shqiperia. Por dhe po te isha ne shqiperi, dhe un do isha indiferent nga ato probleme te larte permendura. Por jam 80% i sigurte qe nuk do ta quaja vetem patriot thjeshte sepse me pelqen kenga “xhamadani via via”

ÇASTE POETIKE ME KOHËN

ÇASTE POETIKE ME KOHËN

[blockquote style=”2”]Me rastin e krijimtarisë 50 vjeçare të Rrustem Gecit[/blockquote]

Rrustem Geci

Jam  krenar  për  jetën   që  bëra
plagë kam në trup  por  s´ka  gjë
druaj  nga  ajo  që  kam  dyshuar
por  sot   jemi  më  mirë  se   dje

Rri urtë vetja ime, je  ende  vetja


a e sheh gjitkund  ka shqetësime
dëgjove, Malin  dje   e  arrestuan
një trim me duart më  të  bukura Rri urtë vetja…

View On WordPress

Watch on vendiim.tumblr.com

Ndersa mesazhi shqipetare 

- “Shqiperia ka perparuar sepse femrat ne qytet nuk vuajn” (ska rendesi qe dhe kjo eshte genjeshter e madhe)

- “Shqiperia ka perparuar sepse kanuni eshte izoluar ne disa vshatera te humbura”

- “Shqiperia ka perparuar sepse njerezit me probleme fizike (me falni Sakatet e qyturymat) i kemi ndryr ne celes, dhe si pasoj stomaku i vizitoreve nuk do ju trubullohet me ate pamje skandalose”

Lum si ne qe skemi njerez si kjo. Populli yn eshte krenar qe eshte shqipetare. 

„Miss Deutschland”, Egzonita Ala: Jam krenare me origjinën time (Foto)

„Miss Deutschland”, Egzonita Ala: Jam krenare me origjinën time (Foto)

Femrat shqiptare me bukurinë e tyre po shkëlqejnë në mbarë Evropën. Shembulli më i fundit është ai i Egzonita Alës, e cila këtë vikend ka fituar kurorën e “Miss Gjermania 2014”, me ç’rast ka fituar automatikisht të drejtën ta përfaqësojë këtë shtet në konkursin e bukurisë “Miss Bota 2014”.

Në një intervistë ekskluzive për Veriu.info, pejanja që banon në Shtutgart, tregon se si e ka përjetuar…

View On WordPress

Text
Photo
Quote
Link
Chat
Audio
Video