Etiket Editörleri için Rehber ve S.S.S.

Yapılması Gerekenler

 • Çok yönlü içerik ara. Tumblr'da birçok bakış açısı ve ifade şekli var. Yalnızca bir kesimi değil, tüm topluluğu yansıtan gönderiler seç.
 • Orijinal içeriğe odaklan. Herhangi bir bağlam içermeyen başlık ve fotoğraflara giden bağlantılar yerine orijinal içerik ve yorumları tercih et.
 • Asıl kaynağa bağlantı veren gönderiler seç. İçerik sahibi sanatçı ve yazarların çalışmalarına yönelik takdir alabilmesi açısından yayınladığın gönderi içeriğinin (fotoğraf, video, yazar, yayıncı, vs.) asıl kaynağına bağlantı içerdiğinden emin ol. İçerik sahibine atıfta bulunmaya yönelik güzel özelliklerimiz var, lütfen bunları kullanmayı dene.
 • Aktif ve geçerli hesaplara ait gönderiler seç. Seçtiğin gönderinin yazarının Tumblr topluluğuna uygun hareket ettiğinden emin olmak için birkaç saniyeni ayır. İstenmeyen gönderi ve bağlantılar gönderen, etkin olmayan blog ve hesaplardan uzak dur.
Temiz, okunabilir başlık
Alıntı yapılan metni girintiyle yazma
Yüksek kalite resim
Özenle yazılmış yorum
Fotoğraf kaynağı

Yapılmaması gerekenler

 • İş Ortamına Uygun Olmayan, yasadışı ya da ürkütücü içerik gönderme. Artık mobil uygulamalarımızdan oturumu kapalı olan kullanıcılara öne çıkan etiketlerden içerik gösteriyoruz, bu yüzden lütfen topluluğumuzun geneline saygılı davran. App store kullanım şartları cinsel organların ve çıplaklığın gösterildiği İş Ortamına Uygun Olmayan hiçbir içeriğe izin vermiyor. Şüpheye düştüğün durumlarda, her zaman için tedbirli davranman hepimizin iyiliğine olacaktır.
 • Editörlük hizmetlerin karşısında para ya da hediye kabul etme. Rüşvet kötüdür. Topluluğun güveni ise paha biçilemez.
 • Seçimlerini kişisel maksatlarla yapma. Etiket sayfaları kullanıcıların Tumblr'daki çok yönlü içeriği keşfetmesi amacını taşır. Seçimlerini blogunu ya da arkadaşlarının bloglarını pazarlama amacıyla yapma.
 • İnsanlardan kendilerini sana pazarlamasını isteme. Toplamakla sorumlu olduğun etiketler aracılığıyla ilginç gönderileri bulabilirsin. Kullanıcılardan sana özel etiketler (kullanıcı adın, blogunun adı vb.) kullanarak dikkatini çekmeye çalışmalarını isteme.
 • Kendine ait kurallar belirleme. Resmi Editör Rehberi burada yer alan kurallardan oluşmaktadır; lütfen bu kurallara sadık kal.
Varsayılan avatar
Okunamayan başlık
Harici resim
Bunun anlamı ne?

Öneriler

Her şeye göz at. Panonun ötesindeki dünya gerçekten harika olabilir. Etiket sayfasındaki her şey bölümü, toplamakta olduğun etikete ilişkin tüm içerikleri kapsar. Böylece takip etmediğin blog yazarlarına ait gönderileri de rahatlıkla bulabilirsin.

İlgili etiketleri ara. Tüm içeriğe göz attıysan düzenlemekte olduğun etiketle ilgili olabilecek başka etiketler bulabilmek için Tumblr'da bir etiket araması yap. Örneğin; #teknik etiketi için 'Google', 'apps' ya da benzeri popüler etiketleri aratabilirsin.

S.S.S.

Gönderileri nasıl öne çıkarırım?
 1. Panonda (kalp işaretinin yanında) yeni bir yıldız simgesi yer alıyor.
 2. Etiket sayfasında öne çıkacak kadar harika olduğunu düşündüğün bir gönderi bulduğunda yıldıza tıkla.
 
Kaç gönderiyi öne çıkarabilirim?
Her gün topladığın etiketle alakalı 10 gönderiyi öne çıkarabilirsin.
Editörlük görevim ne kadar sürecek?
En fazla 60 gün bu işi yürütebilirsin. Gerçekten harika biçimde bu işi yürüttüğünü düşünürsek görev süren dolduktan sonra 60 günlük bekleme sürecinin ardından seni yeniden aramıza çağırabiliriz.
Yeni editörler nasıl seçiliyor?
Yeni Editörler, etiket sayfalarına yaptıkları katkıların kalitesine göre seçilmektedir. Topluluğun genelini katılıma teşvik etmek için editörlüğü birkaç haftada bir rotasyondan geçiriyoruz.
Kendi gönderilerimi öne çıkarabilir miyim?
Hayır. Etiket Editörünün görevi yalnızca birkaç gönderi seçmek değil; diğer kullanıcılara ait harika içerikleri toplamak ve tanıtmak, Tumblr'daki farklı bakış açılarını gösteren gönderileri öne çıkarmaktır. Görevi herhangi bir biçimde kötüye kullanman görevden çıkarılmana yol açacaktır.
Kaliteli gönderileri nasıl bulabilirim?
 • Takip ettiğin kişilerin gönderilerini ve yeniden blogladıkları gönderileri oku.
 • Tumblr'da etiketle ilgili diğer terimleri ara.
 • Etikete ait "her şey" akışını incele (örn: #design için www.tumblr.com/tagged/design/everything)
Ne tür gönderileri öne çıkarmalıyım?
Gönderiler...
 • Tumblr'ın sunduğu en iyi içerikleri temsil etmeli
 • İşyeri İçin Uygun Olmayan (NSFW) içerik barındırmamalı
 • içerik sahibine ait kaynak bilgisi verilmiş olmalı
Bu, Tumblr'da çalıştığım anlamına mı geliyor?
Hayır. Editörlük hiçbir şekilde işçi-işveren ilişkisi oluşturmadığından, lütfen görevini bu şekilde değerlendirme.